הפרעת אישיות גבולית

הפרעת אישיות גבולית (Borderline personality disorder) היא סוג של הפרעה נפשית הבאה לידי ביטוי בחוסר יציבות רגשית, בעיות בדימוי העצמי, כעס, חרדה, דיכאון, פחד מנטישה, נטייה אובדנית ונטייה להתמכרויות. מקור שמה של הפרעת האישיות הגבולית היא היסטורי והוא שימש את הפסיכיאטריה בעבר בכדי לאבחן אנשים שלא נפלו במדויק בקטגוריות המקובלות של הפרעות נפשיות.

הפרעת אישיות גבולית היא הפרעה נפשית נפוצה יחסית המשפיעה על 1-4% מהאוכלוסיה והיא נפוצה יותר בקרב נשים מאשר בקרב גברים. הדעות חלוקות לגבי השאלה האם סיבותיה של הפרעת אישיות גבולית הן ביולוגיות או סביבתיות והדעה הרווחת היא כי הפרעת אישיות גבולית, בדומה לדיכאון, היא שילוב של פוטנציאל גנטי עם נסיבות חיים המביאות להתפרצות של ההפרעה הנפשית.

לעיתים קרובות ניתן לייחס הפרעת אישיות גבולית להשפעות פוסט טראומה של אירועים כמו התעללות מינית או רגשית, אובדן או נטישה המובילות בין השאר לחרדה ודיכאון. בדיוק כאן נכנסים לתמונה המטפלים המוסמכים של מכון חיבורים. יש לך אפשרות לפנות למטפל מקצועי ולקבל טיפול פסיכולוגי אישי שישפר משמעותית את איכות החיים שלך.

מאפיינים המזוהים עם הפרעת אישיות גבולית

על פי ספר האבחנות הפסיכיאטרי DSM-IV הפרעת אישיות גבולית מתאפיינת בנטייה לאימפולסיביות, כעס, חרדה, דיכאון, נטייה להתמכרויות ושימוש בחומרים משני תודעה.

בנוסף ההפרעה מתאפיינת בחרדת נטישה, דימוי עצמי נמוך ותנודתי, פגיעה עצמית ואובדניות. אין הכרח כי כל הסימפטומים ייתקיימו בכדי לאבחן הפרעת אישיות גבולית ולעיתים רק חלק מהם יופיעו אצל אדם הסובל מההפרעה הנפשית.

באופן כללי האדם הסובל מהפרעת אישיות גבולית הוא אדם שנראה כלפי חוץ או חווה את עצמו כחסר יכולת להתמודד מבחינה רגשית עם החיים וחוסר יכולת למצוא לעצמו משענת יציבה במציאות.

אנשים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית מתארים תחושה של טביעה מתמדת, של ניסיון בלתי פוסק להחזיק את הראש מעל המים ולמצוא קרקע יציבה לעמוד עליה.

הדיסונס התמידי עם המציאות וחוסר היכולת להגיע לשלווה נפשית, סיפוק ואושר בא לידי ביטוי בתסכול שבתורו מתרגם לכעס, חרדה או דיכאון. האימפולסיביות שמאפיינת את הסובלים מהפרעת אישיות גבולית מבטאת את הניסיונות הנואשים שלהם לאזן את עצמם וכך גם הנטייה שלהם להתמכרות וצריכת אלכוהול או סמים.

הפרעת אישיות גבולית היא אחת מההפרעות הנפשיות המורכבות יותר מבחינה טיפולית אך כיום ישנן מספר דרכים שיכולות לשפר משמעותית את איכות חייו של הסובל ממנה. טיפול נפשי כמו פסיכותרפיה או טיפול התנהגותי, יכולים לאפשר לסובלים מהפרעת אישיות גבולית למצוא איזון יחסי או לרכוש כלים בכדי להתמודד עם מצבם הרגשי ולקיים חיים פחות או יותר נורמלים.

במקרים רבים טיפול נפשי מסוגים שונים כמו טיפול קוגניטיבי ועוד, מלווים גם בטיפול תרופתי שמאפשר לסובל מההפרעה הנפשית לאזן בצורה כימית את רגשותיו ולווסת את החרדה והדיכאון כך שיוכל להתמודד עימן ללא תחושת המצוקה שמשבשת את יכולתו לעזור לעצמו. טיפול כזה יעיל במיוחד במקרים בהם הפרעת האישיות הגבולית היא תוצאה של פוסט טראומה. לעיתים התהליך יהיה תרופתי בלבד עם תרופות נוגדות דיכאון או חרדה ללא טיפול נפשי משלים.

רכזנו מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

המידע המלא לסוגים השונים של הפרעות אכילה

אל תתנו לפחד קהל לנצח אתכם

איך מתמודדים עם הפרעות שינה

אבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז

מכון חיבורים הנו המכון המקצועי והמוביל בארץ לטיפול פסיכולוגי ממוקד בחרדות לסוגיהן ובהתקפי חרדה.

 

צוות המכון כולל פסיכיאטרים, פסיכולוגים קוגניטיביים התנהגותיים ופסיכולוגים קליניים מובילים בתחומם.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן