• 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ
  • 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ

מה זה דיכאון?

הפרעות דיכאון גוררות מגוון של תסמינים גופניים, נפשיים והתנהגותיים. כ-7-12% מהגברים ו-20-25% מהנשים יחוו דיכאון קליני בשלב זה או אחר בחייהם: הם יחוו תסמינים נפשיים כגון עצבות, רגזנות, דיכאון, כעס וחרדה; תסמינים התנהגותיים כגון הסתגרות, הימנעות מפעילויות שגרמו להם הנאה בעבר והימנעות ממפגש עם חברים ובני משפחה; ותסמינים גופניים כגון עייפות, תשישות, נדודי שינה, ושינויים בהרכב הכימי במוח. בנוסף, אנשים הסובלים מדיכאון ימצאו את עצמם חושבים מחשבות שליליות על עצמם, על העתיד שלהם ועל האירועים המתרחשים בחייהם.

כל ארבעת התחומים האלו – הגופני, הנפשי, ההתנהגותי והמחשבתי – קשורים זה לזה ומשפיעים על התפקוד שלנו. למשל, שינויים בהרכב הכימי במוח, כתוצאה מטיפול תרופתי, עשויים לגרום לשינויים במצבי הרוח, בחשיבה ובהתנהגות.

מהו דיכאון ומה גורם לו?

שינויים בהרכב הכימי במוח, כמו גם גורמים ביולוגיים אחרים, משפיעים על מצבי הרוח והתהליכים המחשבתיים שאנו חווים. בנוסף, הדיכאון עשוי להתלוות למחלות כרוניות וחמורות. עם זאת, במקרים רבים, הדיכאון מהווה תוצאה של חוסר איזון רגשי ונפשי בשל שינויים משמעותיים ואירועים מלחיצים, כגון מוות של אדם אהוב או פיטורין. הגורמים לדיכאון לא תמיד ברורים לחלוטין, ולכן יש צורך בהערכה זהירה של איש מקצוע מתחום בריאות הנפש על מנת לאבחן את ההפרעה.

יתכן כי האדם הסובל מדיכאון לא יהיה מסוגל לשלוט בנסיבות שגרמו למחלתו; עם זאת, לעתים, הם מסוגלים להשפיע על הרגשתם, אך לא מסוגלים להבין כי יכולים לגרום לשינוי משמעותי בחייהם.

כיצד דיכאון שונה מעצבות מקרית?

אתם עשויים לומר לעצמכם: אבל כולם עצובים מדי פעם. חוויות חריגות כגון מחלה חמורה, פיטורין, מוות במשפחה או גירושין, תמיד יגררו רגשות עוצמתיים – אך הרגשות האלו יתפוגגו לאיטם ככל שיחלוף הזמן. לעומת זאת, כאשר אדם סובל מדיכאון, רגשות העצבות הקיצונית והייאוש לא מתפוגגים גם לאחר שבועיים ויותר, ומפריעים לתפקוד הרציף שלו. הם עשויים למנוע ממנו לאכול, לישון או ללכת לעבודה, ולעתים אף מעוררים תחושות של חוסר ישע ותקווה שעשויות לגרום לאובדנות.

אנשים מדוכאים עשויים לחוש מותשים ומוצפים רגשית, להפסיק להגיע לעבודה או להשתתף בפעילויות חברתיות ויומיומיות, ולהתרחק ממשפחתם ומחבריהם. אם אחד מהאנשים הקרובים אליכם סובל מדיכאון, תשמחו לדעת שתוכלו לתרום להחלמתו. קראו עוד על הטיפול בדיכאון.

על פי המכון הלאומי האמריקאי לבריאות הנפש, כ-18.8 מיליון אמריקאים בוגרים סובלים מדיכאון בכל שנה. רבים מהם כלל לא מודעים לכך שניתן לטפל בהפרעה שממנה הם סובלים ביעילות רבה. לכן, חשוב לאפשר לאיש מקצוע לאבחן את הפרעת הדיכאון, וללמוד עוד על האופנים שבהם אדם הסובל מדיכאון יוכל לשפר את הרגשתו ומצבו הנפשי.

צוות המטפלים שלנו במכון חיבורים ישמח לערוך פגישת היכרות, להסביר על המכון ועל הטיפולים המוצעים בו, ולהתאים לכם או לאדם קרוב אליכם את הטיפול המתאים ביותר למצבו האישי. כל אחד מהמטפלים שלנו מתמחה בתחום טיפולי ייחודי, ולכן נוכל למצוא את השיטה הטיפולית המושלמת עבורכם.

ראו גם: דיכאון אצל ילדים ונוער | טיפול בדיכאון

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support