• 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ
  • 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ

איך בוחרים מטפל קוגניטיבי התנהגותי מומלץ?

התקפי חרדה עשויים להתעורר בתגובה למגוון של גורמים: * לחץ או פחד חריגים (הגורם הנפוץ ביותר להתקפי חרדה ראשונים) * חשש מהתקף חרדה נוסף * מודעות מופרזת לתחושות הגוף, ללא כל סיבה נראית לעין:

דווקא בגלל שהתקפי חרדה הם כה אקראיים, וכיוון שלא ניתן לצפות אותם מראש או להתכונן אליהם, לא קל לזהות שמדובר בהתקף חרדה. אנשים מסוימים עשויים לחוות התקף חרדה חד-פעמי, במצב ייחודי שמעורר לחץ או פחד חריגים, כגון תאונת דרכים, כיוון שאינם מסוגלים לשלוט בחרדה שהם חווים בסיטואציה כזו.

עם זאת, רבים מהאנשים החווים התקפי פאניקה יחוו אותם שוב. ויותר מזה – התסמינים נראים ומרגישים כמו תסמיניהם של מצבים רפואיים גופניים, ולכן אנשים הסובלים מהתקפי חרדה תכופים עשויים לפתח הפרעות חרדה אחרות, כגון היפוכונדריה, מתוך ביטחון מוחלט כי התסמינים שלהם אינם פסיכולוגיים או נפשיים אלא גופניים גרידא.


למה התקפי חרדה גורמים לתסמינים גופניים?

חוויית התקף החרדה היא מפחידה מאוד, כיוון שהתסמינים הגופניים שהיא גוררת מזכירים בעיות רפואיות חמורות ומסוכנות. קשה להאמין שתופעה נפשית יכולה לעורר תגובות גופניות כה מרחיקות לכת, ואנשים מסוימים מסרבים להאמין שאכן מדובר בתופעה נפשית – אך למעשה, יש לתסמינים האלו הסברים פיזיולוגיים ברורים.

הגורם הנפוץ ביותר להתקפי חרדה הוא היפר-ונטילציה. כולנו למדנו בבית הספר שאנו שואפים חמצן ונושפים החוצה פחמן דו-חמצני. אך מעבר לחמצן, הגוף שלנו זקוק גם למנה נכבדה של פחמן דו-חמצני במערכת הדם. כאשר אנו נושמים באופן שאינו תקין, והגוף שלנו לא מקבל מספיק פחמן דו-חמצני, נחווה היפר-ונטילציה.

האינסטינקט הראשוני במצב של היפר-ונטילציה יהיה נשימת נשימות עמוקות וכבדות – אך זו טעות! נשימות עמוקות עשויות להחמיר את המצב, ולכן גם תסמינים המתלווים להתקף חרדה, כגון סחרחורות, כאבים בחזה, קצב לב מהיר, עיוות בדיבור, חוסר תחושה או עקצוץ בגפיים, וקוצר נשימה. התסמינים האלו מצטברים ויוצרים את חווית התקף החרדה המפחידה והמלחיצה שאתם מכירים.

היפר-ונטילציה מחרדה היא לא מסוכנת, אך היא עשויה להיות מאוד לא נעימה, ולגרום לפרץ של חרדה ופאניקה. הגוף שלכם צריך לחזור לאיזון, וזה יקרה לאחר שהתקף החרדה יתפוגג מעצמו.

כיצד תוכלו לצמצם את התסמינים ולמנוע היפר-ונטילציה?

ראשית כל, נסו לנשום בצורה מסודרת. בין אם אתם שואפים יותר מדי אוויר או נושמים באופן שאינו יעיל – הרגלי נשימה לקויים גורמים להתקפי חרדה אקראיים, ולהופעתה של היפר-ונטילציה גם כאשר אינכם חווים חרדה. שנית, אל תחשבו על זה. אם תחשבו יותר מדי על האופן שבו אתם נושמים, סביר להניח שתנשמו נשימות עמוקות מדי, בניגוד לנשימות הרדודות שאליהן הגוף שלכם רגיל. למעשה, הגוף שלכם זקוק לכמות קטנה מאוד של חמצן.

היפר-ונטילציה היא לא הגורם היחיד לתסמינים של התקף חרדה. כאשר אתם נמצאים במצב של לחץ וחרדה, המוח שלכם עשוי להקדיש תשומת לב רבה מדי לגוף שלכם – ולכן לשים לב לתחושות שמישהו שאינו סובל מחרדה היה לוקח כמובנות מאליהן. בנוסף, הפחד מחוויית תסמינים של חרדה גם הוא עשוי לעורר את התסמינים. מדובר בתופעה פסיכוסומטית – שנגרמת על ידי המוח.

מה אפשר לעשות?

קודם כל, תוכלו לקרוא את המאמר הבא, שעוסק בשליטה בהתקפי חרדה. לאחר מכן, אנו מזמינים אתכם להגיע לפגישה פרטנית עם אחד מהמטפלים המומחים במכון חיבורים – המכון המקצועי והמוביל בארץ לטיפול פסיכולוגי ממוקד בחרדות לסוגיהן. אנו נתאים לכם את המטפל המתאים ביותר עבורכם, כמו גם את התכנית הטיפולית המתאימה ביותר לקושי המאובחן, ונסייע לכם להתחיל בתהליך שישנה את חייכם.

ראו גם: טיפול בחרדה חברתית | דיכאון אחרי לידה | טיפול בחרדות | CBT

למידע נוסף ולהתייעצות עם מטפל מיומן, ניתן ליצור קשר עם צוות המכון: 072-217-2234, או בטופס צור קשר .

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support