• 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ
  • 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ

ערך עצמי וביטחון עצמי נמוך

אם גם אתה מרגיש פעמים רבות שאתה לא ראוי, לא מסוגל, משווה את עצמך לאחרים וחש תסכול- ייתכן כי אתה סובל מדימוי עצמי או בטחון עצמי נמוך. מהו דימוי עצמי נמוך וכיצד הוא בא לידי ביטוי ? כיצד מתעצב הדימוי העצמי שלנו והכי חשוב – האם ניתן לשנות את הדימוי העצמי?

מהו דימוי עצמי נמוך / ביטחון עצמי נמוך?

המושג דימוי עצמי הוא מכלול התכונות והדימויים שהאדם מייחס לעצמו בתחומי החיים השונים- תכונות אופי, משפחה, סטטוס חברתי, מערכת יחסים זוגית, לימודים, קריירה. דימוי עצמי נמוך נוצר כאשר אדם חש פער גבוה בין שאיפותיו ובין האופן בו הוא מעריך את עצמו ואת הישגיו בפועל. בטחון עצמי נמוך יבטא למעשה חוסר אמונה מתמשך של אדם בכישורים שלו וביכולתו להגיע להישגים.

חשוב להבין כי דימוי עצמי נמוך לרוב לא משקף את יכולותיו האובייקטיביות של האדם, אלא רק את האופן בו הוא תופס אותם.

עם זאת, הערכה עצמית נמוכה תפגע ביכולתו של הפרט להביא לידי מימוש את כישוריו ולהגיע להישגים.

מהם הגורמים לדימוי עצמי נמוך / ביטחון עצמי נמוך?

דימוי עצמי מתעצב ומתפתח לאורך תקופת הילדות והבגרות ומשלב בין גורמים משפחתיים, חברתיים וגורמים פנימיים:
הורות ומשפחה – האינטראקציות בין הפרט להוריו, החל משלב הינקות, הן בעלות השפעה מכרעת על הדימוי העצמי שיפתח- הורים ביקורתיים, חסרי סבלנות- יפתחו בילדיהם תחושת כשלון שתוביל לדימוי עצמי נמוך.  הורים כועסים יפנימו בילדיהם את התחושה שהחיים מציעים בעיקר פחד וכאב. גם מידת המעורבות של ההורים בחיי ילדיהם ואופן הצבת הגבולות ישפיעו על ההערכה העצמית.

אינטראקציות חברתיות – טיב הקשר שמפתח הפרט עם חבריו לכתה, המורים והגורמים האחרים איתם בא במגע מלמד את הפרט על עצמו.  בית הספר הוא סוג של “ג’ונגל” בו הפרט לומד מה חושבים עליו, מצליח או לא מצליח ליצור קשרים, משווה עצמו לאחרים
ובהתאם לתחושת המסוגלות והשייכות, מתפתח ביטחונו העצמי.

גורמים פנימיים – הפרט לומד להעריך את עצמו על סמך הישגיו. סך הצלחותיו מול כישלונותיו מפתחים בטחון עצמי נמוך או גבוה.

מהם המאפיינים של דימוי עצמי נמוך / ביטחון עצמי נמוך?


היעדר מוטיבציה-  בעלי הערכה עצמית נמוכה נוטים לציפיות בלתי ריאליות וחותרים ליעדים בלתי אפשריים- דבר המוביל לתחושת כשלון בהשגת המטרות וחוסר יכולת להתמודד עם אתגרים.

דיכאון –  רוב האנשים הסובלים מדימוי עצמי נמוך יסבלו מדיכאון ברמה זו או אחרת לאורך חייהם.

חרדות-  הסובלים מהערכה עצמית נמוכה נוטים להיות מאוכזבים תמידית, מצפים לגרוע מכל וסובלים מחרדה קיצונית המשפיעה על יכולתם להתמודד עם קשיים ואכזבות.

מעגל של הימנעות וחוסר ערך – אנשים בעלי בטחון עצמי נמוך  נשלטים על ידי פחדים, הופכים פאסיביים ונמנעים מיוזמות וחוויות אשר עשויות לתרום לשיפור הערכה עצמית. הם לא ממשים את הפוטנציאל הטמון בהם וכך, משמרים את תחושת
חוסר הערך העצמי

דחיינות –  אחד הביטויים הנפוצים לאנשים בעלי ערך עצמי נמוך היא הדחיינות. הדחיינות בד”כ מבוססת על שאיפה לשלמות והישגיות ומסתיימת לבסוף בקושי רב בביצוע מטלות ודחייתם לרגע האחרון. במקרים רבים, תחושת ערך עצמי נמוך יוצרת צורך בפרפקציוניסטיות וכאשר רמת הלחץ והקושי גדלה נוצר דפוס הדחיינות.


חוסר יציבות רגשית –  אנשים הסובלים מהערכה עצמית נמוכה מוצאים עצמם ברכבת הרים רגשית- מצב רוחם משתנה לעיתים תכופת וכך גם תחושותיהם לגבי עצמם.

צורך עז באישור והכרה – עיסוק מתמיד במה אחרים חושבים או אומרים וצורך מתמיד לרצות אחרים. הצורך באישורים יכול להשפיע על מערכות יחסים והתמודדות בזוגיות, ויוצר לעיתים תחושות של חוסר אמון וקושי להתמודד עם ביקורת ושיפוטיות

דרכי טיפול בדימוי עצמי נמוך / ביטחון עצמי נמוך


ניתן בהחלט לשפר את הדימוי העצמי באמצעות טיפול מתאים. מחקרים שבוצעו מראים כי הטיפול היעיל ביותר בדימוי עצמי נמוך הוא טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי.

ביטחון עצמי נמוך נובע לרוב מקיבעון מחשבתי ולכן, שילוב בין טיפול קוגניטיבי- אשר מתמקד בזיהוי המחשבות שגורמות לחוסר בטחון והחלפתן במחשבות התואמות את המציאות האובייקטיבית וטיפול התנהגותי- שמסייע להחליף את דפוסי ההתנהגות הבעייתיים כמו פאסיביות והימנעות בהתנהגויות פרודוקטיביות ומקדמות, הוא הטיפול האפקטיבי ביותר.

טיפול CBT הוא טיפול קצר טווח וממוקד אשר עשוי לשפר דרמטית את אורח החיים של הסובלים מבעיות בדימוי העצמי.

כמו כן, הגישה הפסיכו דינמית נמצאה גם היא יעילה בטיפול בערך וביטחון עצמי נמוך. הטיפול הפסיכו דינמי מתעמק בבחינת החוויות המודעות והבלתי מודעות של המטופל, ובהשפעתן של התמודדויות שונות בעבר על החוויה בהווה. המטפל ביחד עם המטופל מנסים להגיע למקורם של קונפליקטים נפשיים החוסמים את התפתחותו או מפריעים בתפקודו של המטופל, להבינם, ומתוך כך לאפשר התפתחות וצמיחה.

מכון חיבורים הנו המכון המקצועי והמוביל בארץ לטיפול פסיכולוגי ממוקד בחרדות לסוגיהן ובהתקפי חרדה.

צוות המכון כולל פסיכיאטרים, פסיכולוגים קוגניטיביים התנהגותיים ופסיכולוגים קליניים מובילים בתחומם.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print