אישה שותה קפה בשחור לבן

כלים ושיטות להתמודד עם קשיים רגשיים

את כולנו מלווים לעיתים קשיים רגשיים. בין אם בחברה, בעבודה, בלימודים וביננו לבין עצמנו. לא כולם יכולים להתמודד לבדם עם קשיים אלו, והפסיכולוגיה מציעה מגוון טיפולים להתמודדות עם קשיים רגשיים שונים כגון: לחץ, חרדה, פחד קהל, הפרעות אכילה, פוסט טראומה

כלים ושיטות להתמודד עם קשיים רגשיים

קשיים רגשיים יוצרים קשיים תפקודיים ופיזיים, אך לעתים הם התוצאה של הפרעה פיזיולוגית או גנטית. פעמים רבות, למרבה הצער, זהו מעגל אימה אין-סופי, שבו הסבל הרגשי מזין ומסב סבל גופני, וזה מגביר את הקושי הרגשי. במקרים חמורים מולידים הקשיים הרגשיים
וההתנהגותיים הפרעות אישיותיות-נפשיות הדורשות טיפול פסיכולוגי ואף פסיכיאטרי-תרופתי.

קשיים רגשיים יכולים לשבש ולעצב מחדש דפוסים חברתיים קיימים, ואף להשפיע על הדפוס ההתנהגותי הבסיסי, גם באופן פרטי וגם באופן בין-אישי. ישנם סוגי מצוקות רבים שנגרמים כתוצאה מקשיים רגשיים, והם פוגמים בתפקוד השוטף בחברה הנורמלית, ומקשים על הסובל מהם לתפקד כאדם בריא, פורה ואופטימי.

נשים מחייכות

למה כל כך קשה לך?

מן הסימנים לקושי רגשי הם אבדן האופטימיות, תחושת חוסר אונים תמידית, מצוקה, שחיקה, דיכאון, שינויים באכילה, בשינה ובהתנהגות. דוגמאות להפרעות נפשיות שיכולות לנבוע מקשיים רגשיים הן סכיזופרניה, אגורפוביה, ואגירה כפייתית.

אך אפילו בעיות “קלות” יותר, כמו הפרעות קשב וריכוז על סוגיהן, בפועל “מתודלקות” על-ידי קשיים רגשיים, שכן אלה מעצימים את הקשיים הקוגניטיביים הקיימים, והקשיים עצמם מחריפים את תחושת הכישלון ואת מידת הביקורתיות הפנימית. תהליך זה עלול לגרום להחרפה בליקויי הלמידה בגלל הקושי הרגשי הנלווה אליהם, בעיקר רגשות אשמה, טיפשות, וחוסר-יכולת.

אחד המנבאים העיקריים והשכיחים לבעיות רגשיות ופסיכולוגיות הוא הלחץ על סוגיו. לחץ (Stress) יכול להיגרם כתוצאה מעודף מטלות, במקום העבודה או הלימודים, או כתוצאה מהתמודדות עם אתגר רגשי יוצא דופן בחיים האישיים, או לחלופין סביבת חיים מלחיצה.

החיים על מורכבותם מזמנים לנו אירועים שונים שהופכים לגורמי לחץ, כמו תאונות קשות, מחלות, אבדן אדם אהוב, טראומת מלחמה, בעיות זהות, לידה, וקונפליקטים בין-אישיים או פנימיים.

עובדים

קשיים רגשיים מסוגים שונים

תוצאה קשה אך שכיחה של לחץ היא חרדה, הנובעת בעיקר מפחד, כקושי רגשי עיקרי המניע אותנו. באופן קולקטיבי כולנו מונעים על-ידי פחד, אך כאשר הוא דומיננטי בחיינו לאורך זמן, משמע שאנו סובלים מחרדה כללית. זו כוללת פחד תמידי ממוות או מסכנה כלשהי, לאורך כל היום או רובו.

לחרדה יש גם צורה מינורית יותר, בדמות חרדה ספציפית, כדוגמת חרדת קהל, חרדת טיסה, או במקרה חריף – חרדה חברתית. החרדה מובילה להימנעות מהמקור הגורם לתחושת מועקה וחוסר אונים, כשאנו מתרצים זאת בסיבות הגיוניות לכאורה להימנע מתקשורת עם אנשים ומשהות במקומות צפופים או רועשים.

תוצאה טראגית של קשיים רגשיים היא פיתוח הפרעות אכילה. הגורמים להן הם לרוב סביבתיים ואישיים, ולעתים ההפרעה מתחילה עקב טראומה רגשית קשה. האכילה המוגזמת, במקרה של אכילה כפייתית או בולמיה נרבוזה, מפצה על תחושת חוסר האונים בחיים ומספקת תחושה של שליטה.

במקרים של אנורקסיה נרבוזה, הסובל מגיע לתת-משקל בשל קשיים פנימיים או קונפליקטים סביבתיים הקשורים לדימוי העצמי ולציפיות של החברה ממנו. ישנו תהליך מתמשך של שכנוע בנכונות הסגידה לרזון, ופיתוח תפיסת מציאות מעוותת והזיות עקב מחסור בערכים תזונתיים בסיסיים.

התמכרויות גם הן תולדה של הפרעות בתפקוד הרגשי, והן עצמן יוצרות מעגל הרסני של התמכרות פיזיולוגית ופסיכולוגית גם יחד, המביאה בתורה להתעצמותן של הבעיות הרגשיות שהולידו את ההתמכרות מלכתחילה. התמכרות לסמים או לאלכוהול היא דוגמה לתוצאה קיצונית של מצוקה רגשית ושל נסיבות חיים טראגיות, כמו הגירה, התעללות, הזנחה, בדידות, וטראומות.

התמכרויות “קלות” יותר, שאינן מביאות בהכרח למחלה או למוות, הן התמכרות לאינטרנט, להימורים, לעבודה ולמין. אולם גם התמכרויות אלה יכולות, בתרחיש הקיצוני שלהן, להביא להתנהלות חיים מעוותת שבתורה יכולה להביא אף למוות. במקרה של התמכרות למין זו הסכנה ממחלות מין, עקב ריבוי פרטנרים או צריכת זנות, ובמקרה של התמכרות לעבודה יכולה להיווצר שחיקה שבתרחיש הקיצוני מביאה למחלה או לניסיון התאבדות ולמוות.

ישנו מונח יפני שהומצא כדי לתאר את המוות כתוצאה ישירה מעבודה – קארושי (Karoshi): כששילוב של גורמי לחץ, חרדה, תסכול, דיכאון והתמכרות לעבודה מביאים לשבץ, להתקף לב או להתאבדות. אם אתם או יקירכם סובלים מקשיים רגשיים רצוי לפנות למכון חיבורים המציע מגוון רחב של טיפולים העשויים לסייע.

ראו גם: טיפול בחרדה

מטפלות

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן