תסמונת טורט

תסמונת טורט היא הפרעה פסיכיאטרית עם מקורות נוירוביולוגים הבאה לידי ביטוי ב"טיקים" פיזיולוגיים או קוליים שמופיעים אצל הסובל ממנה באופן בלתי נשלט. המאפיין המפורסם והמוכר ביותר בקרב הציבור הרחב לתופעה, הוא הנטייה לקלל ולהשתמש בשפה בוטה.

תסמונת טורט

תסמונת טורט היא הפרעה כפייתית שמסווגת בתוך ספקטרום של הפרעות שליטה בדחפים. יש לה מקורות נוירוביולוגים הבאים לידי ביטוי ב”טיקים” פיזיולוגיים או קוליים שמופיעים אצל הסובל ממנה באופן בלתי נשלט. המאפיין המפורסם והמוכר ביותר בקרב הציבור הרחב לתופעה, הוא הנטייה לקלל ולהשתמש בשפה בוטה. זהו למעשה מאפיין די נדיר של ההפרעה המופיע רק לעיתים רחוקות. תסמונת טורט מופיעה בצורה של “טיקים” בלתי נשלטים – טיקים פיזיולוגיים כמו תנועות לא רצוניות של הפנים, פלג הגוף העליון או הגפיים, וטיקים קוליים המתבטאים בהפקת קולות “מוזרים” הנשמעים כמו שיהוקים, גרגורים או נהימות. תדירות ושכיחות הטיקים משתנה בין אדם לאדם וקשורה גם במצבו הנפשי. במקרים רבים של תסמונת טורט, הופעתם הבלתי צפויה של הטיקים והשיבוש שהם גורמים בתפקודו האישי והחברתי של האדם הסובל ממנה יוצרים לחץ נפשי שיכול להוביל לבעיות נפשיות הנלוות לתסמונת כמו חרדה, דיכאון, הפרעות קשב וריכוז או הפרעה אובסיסיבית קומפולסיבית. שכיחות ההפרעה בקרב האוכלוסייה היא בקירוב 4-6 מקרים לכל אלף אנשים. הדעות לגבי הסיבות להפרעה הן חלוקות. בעוד שישנה סברה כי מקורה הוא תורשתי, אחרים סבורים כי תסמונת טורט היא תוצאה של הפרעה אישיותית שנובעת מטרואמת עבר.
נשים מחייכות

אבחון וזיהוי של תסמונת טורט

הפרעות “טיקים” מופיעות אצל ילדים רבים אך רק במקרים נדירים ביותר מדובר בטיקים כתוצאה מתסמונת טורט. מבחינה קלינית, על מנת לאבחן טורט הטיקים צריכים להופיע לפני גיל 18, לתקוף את האדם למשך שנה לפחות ובתדירות תכופה וכן שלא יופיעו בשל הקשר נסיבתי כלשהו. טיקים פיזיולוגיים או קוליים המופיעים לאחר גיל 18, בנסיבות ספציפיות, ותוקפים את האדם לאורך זמן, יכולים להצביע על בעיות נוירולוגיות או פסיכיאטריות אחרות אך לאו דווקא על תסמונת טורט.

עובדים

האם יש טיפול לתסמונת?

תסמונת טורט היא מחלה כרונית שאינה ניתנת לריפוי מלא. עם זאת, ישנם מספר אפיקי טיפול שיכולים להפחית את עוצמתם של הטיקים ולאפשר לאדם הסובל מהתסמונת שיבוש מינימלי של חייו. טיפול רגשי ממוקד או טיפול קוגנטיבי התנהגותי יכול לאפשר לאדם הסובל מההפרעה להתמודד עם תסמינים שהם תוצאה נלווית של ההפרעה כמו דיכאון, חרדה או הפרעה אובססיבית קומפולסיבית.

ישנן מספר תרופות פסיכיאטריות וכן פיזיולוגיות המשמשות לטיפול בתסמונת טורט, אולם השימוש בהן בדרך כלל נדיר מכיוון שתופעות הלוואי של התרופות הללו אינן קלות. פיתרון נוסף שהפך פופולרי לאחרונה הוא טיפול בקנאביס רפואי אשר ידוע כבעל יכולת להפחית את עוצמתם של הטיקים וכן את תחושות החרדה הנלוות אליהם. גישה אחרת לטיפול במחלה מתמקדת בתזונה ובהפחתת צריכת חומרים כמו קפאין או ניקוטין שמעוררים טיקים.

לרוב משלבים בין כמה גישות טיפוליות שונות לתסמונת טורט על מנת להשיג תוצאות מיטביות. צוות המטפלים במכון חיבורים ישמח לעזור, פנו אלינו לקבלת סיוע מקצועי ומיומן.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן