טיפול בגישת ACT

בעולם הפסיכולוגיה יש שינויים והתפתחויות, גישות חדשות שנשענות על מחקר מדעי פורצות לתודעה, אחת מהן היא גישת ACT ( טיפול בקבלה ומחוייבות). מהם העקרונות הבסיסיים של גישה טיפולית זו?

מהי המטרה המרכזית בטיפול?

– (Acceptance and Commitment Therapy או טיפול בקבלה ומחויבות בעברית) היא גישה טיפולית חדשה אשר משתייכת למשפחת הטיפול הקוגניטיבייים התנהגותיים (CBT).

גישה זו מתבוננת על קשיים אישיים ובעיות נפשיות כנובעים משני גורמים מרכזים: הראשון הוא הנטייה האנושית והטבעית לנסות להימנע מלהרגיש תחושות ורגשות לא נעימים; השני הוא הנטייה האנושית לפעול בהתאם למחשבות ותפיסות לא מועילות.

מסיבה זו, המטרה המרכזית בגישת ACT היא ללמוד להתייחס באופן אחר הן למחשבות והן לרגשות שלנו. המיומנויות המרכזיות הנלמדות בגישה זו הן נכונות לקבל את מכלול הרגשות והתחושות כפי שהם לצד היכולת לייצר מידה של מרחק והתבוננות על המחשבות. מיומנויות אלה יחדיו מאפשרות למטופל יותר חופש ומרחב תמרון לחיות את חייו בדרך שבה באמת היה רוצה לחיות אותם.

מרכיב נוסף בטיפול בגישת ACT הוא שכלול היכולת להיות במגע עם אותם דברים אשר יקרים לליבו של המטופל, אותם דברים שהיה רוצה שינחו את חייו ואת התנהגותו במרחבים השונים אשר בהם מתנהלים חייו.

רעיון הקבלה בגישת ACT

כאמור, עצם הנוכחות של רגשות ומחשבות לא נעימים אינה נתפסת כבעיה המרכזית בטיפול ACT. הקושי והכאב נתפסים כנובעים מהמאבק היום יומי והנורמלי אשר כולנו מנהלים כנגד תחושות ורגשות לא נעימים. שהניסיון להימנע מלחוש ולהרגיש תחושות פחות נעימים, החרדה או העצב, שבבסיסם הם נורמליים לגמרי, הופכים לרגשות שמהם צריך להיפטר. אך לא ניתן לחיות חיים נטולי חרדה ופחד ולא ניתן לחיות חיים נטולי עצב – רגשות אלה הם מרכיב הכרחי בחיים, על אף אי הנעימות שהם מביאים עמם. בנוסף לכך, על אף רצוננו לשלוט בחוויה הפנימית שלנו ולהבטיח שנחוש ונרגיש רק חוויות נעימות הניסיון האנושי והמחקר מראים ששליטתנו על רגשות ומחשבות מוגבלת למדי. היכולת לקבל את התחושות והרגשות הלא נעימים תוכל לסייע לנו לחיות חיים עשירים ומלאים יותר במקום לבזבז אנרגיה מיותרת במאבקים פנימיים עקרים. בטיפול משלבים לעיתים מיינדפולנס המאפשר תירגול של רעיון הקבלה.

אלו כמה אסטרטגיות של קבלה:

  1. הבינו כי היכולת לשלוט באילו מחשבות ורגשות יופיעו או יחלפו בתוכנו היא מוגבלת למדי (נסו את התרגיל הידוע: שלא לחשוב במשך דקה על דב לבן ובדקו אם אתם מצליחים).

  2. בחנו עד כמה אתם מוכנים לאפשר לתחושה ולרגש אשר נוכחים פשוט להיות בתוככם כפי שהם.

  3. נסו להתייחס אל מחשבותיכם כאל מה שהן, מעין משפטים אשר חולפים בראשנו אשר אליהם אנו יכולים לשים לב. עד כמה הייתם מעוניינים לתת לחייכם להתנהל על פי משפטים אלה?

רעיון המחויבות בגישת ACT

המטרה בטיפול בגישת ACT אינה הפסקה או העלמה של המחשבות והתחושות אלא לסייע למטופל לפעול בחייו באופן שמחויב לאותם דברים אשר חשובים ויקרים לליבו. אותם דברים חשובים ומשמעותיים מכונים ב-ACT “ערכים”. אומנם למילה “ערכים” יש קונוטציות מוסריות או דתית אבל אין העיסוק בערכים במסגרת ACT מבקש להפוך את המטופל למוסרי יותר. ערך על פי גישת ACT, יכול להיות למשל להתנהג בצורה אוהבת כלפי ילדיך, לטפח את הבריאות על ידי עיסוק בספורט או לפעול בצורה מקצועית במקום העבודה. ערכים מהווים מעין מאפיין של התנהגות וגם מעין מצפן, אשר מצביע על הכיוון שלעברו יש לנוע בחיים. במהלך הטיפול מנסח לעצמו המטופל את ערכיו ומתחיל לבחון את חייו בהתאם להם ולפעול יותר ויותר על פיהם.

אלו כמה אסטרטגיות של בחינת הערכים האישיים:

  1. כיצד באמת הייתי רוצה להתנהג כלפי בת/בן הזוג שלי, כלפי ילדיי, כלפי עמיתיי בעבודה, כלפי העשייה המקצועית שלי?

  2. אילו מהדברים אשר עשיתי לאורך יומי באמת היו שווים את הזמן שלי. מה היה שם אשר היה משמעותי עבורי?

  3. אילו דמויות (אמיתיות או בדיוניות) אני מעריך במיוחד. מדוע? אילו איכויות אשר יש בהן הייתי רוצה לבטא יותר בחיי?

סיכום

ההנחה בטיפול בגישת ACT כי הבעיה המרכזית בבעיות נפשיות היא עצם הניסיון שלא להרגיש, ולחוש רגשות ותחושות לא נעימים. מכאן שהמשימה הטיפולית ב-ACT היא פיתוח יכולת טובה יותר להרגיש גם רגשות לא נעימים, וללמוד לקבלם ולפעול ביחד עמם. לצד זה מסייע הטיפול בגישת ACT ללמוד לקחת מרחק מהמחשבות על מנת לאפשר חופש תמרון ובחירה גדול ביחס לאופן שבו היינו רוצים להתנהל בחיינו.

הטיפול בגישת ACT גם מזמין את המטופל לנסח את ערכיו ולפעול באופן שמחויב להם במרחבים השונים של חייו.

שילובם של מרכיבים אלה הופכים את הטיפול בגישה זו לכזה אשר תורם במידה רבה לרווחה הנפשית של המטופל ולכזה אשר מסייע למטופל להפוך את חייו לבעלי ערך ומשמעות גדולים יותר עבורו.

טיפול ACT יכול להיות טיפול קצר מועד או טיפול ארוך בהתאם לצרכים של המטופל ולנושאים השונים אשר עמם הוא מתמודד.

את המאמר כתב ד”ר רן אלמוג, מוביל את צוות המכון ומכשיר את המטפלים והמטפלות שלנו בגישת ACT.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים