מטופלים ומטפלים מספרים על CBT

רוצים להבין מהי גישת CBT מנסיונם של מטופלים/ות ומנסיונם המקצועי של המטפלים שלנו? מה מספרים מטופלים שעברו טיפול CBT? איזה כלים היו עבורם משמעותיים? ומה לדעת המטפלים/ות שלנו יוצר שינוי?

איך אדע האם CBT מתאים לי?

10 שנים של טיפול בגישת CBT חידדה אצלנו במכון חיבורים את היכולת להבין כיצד ליצר שינוי ממוקד ומשמעותי אצל אנשים שמעוניינים בכך. הגישה מבוססת על הבנת ההשפעה הישירה של המחשבות על הרגשות, התחושות והפעולות שלנו.

אבל אם נעזוב את התיאור התאורטי בצד לרגע וננסה להבין מה זה אומר בפועל, איך זה מרגיש ומה חשוב להבין לגבי שיטת הטיפול הזו והתפיסה של המטפלים לגבי משמעות השינוי, תוכלו להחליט האם הטיפול הזה יכול להתאים לצרכים שלכם/ן.  במאמר הזה, נענה על שאלות שינסו להבהיר לכם האם CBT יכול להתאים לכם.

מטופלים ומטופלות עונים. איזה כלי טיפולי מגישת CBT השפיע על החרדות שלכם בצורה הכי טובה?

“כשהמטפל שלי אמר לי – לא כל דבר הוא בשליטתך. המטפל הסביר לי שאנחנו נעבוד על הדברים שעליהם ניתן לשלוט כמו המידתיות והתגובתיות שלך או הפרוש שלך למצבים שונים אך גם נלמד איך להרפות מהמאבק במה שלא ניתן לשלוט בו כמו אנשים בסביבתך”.

דרור/ סניף תל אביב.

“הכלי הכי משמעותי היה זיהוי המחשבות, ברגע שהבנתי שאני חוזר בראש שלי הרבה מאד פעמים ביום על משפט מסויים ” אתה חייב להשתפר ואם לא תישאר אפס”, הצלחתי לעצור ולהחליט מחדש מה אני רוצה לומר לעצמי”.

חן/ סניף תל אביב.

“כשהמטפלת שלי לימדה אותי להפריד בין מחשבה רגשית לבין מחשבה רציונאלית, מאד האמנתי למחשבות שלי שהן באמת מגיעות ממקום שכלתני. רק אחרי שהבנתי כמה אני מופעלת רגשית הצלחתי לשחרר קצת מהאובססיות”.

הדס/ סניף רעננה.

” פשוט לעשות את העבודה שהמטפלת נתנה לי, גם אם לא בא לי או משעמם. התחלתי להכיר את המחשבות שלי ולהבין למה אני מגיב בכעס ועצבנות”

רן/ סניף חולון

“הכי משמעותי עבורי היתה התמיכה של המטפל עד שהצלחתי לעשות חשיפות, להצליח להתנהג אחרת ממש עודד אותי וכל המוטיבציה שלי השתנתה”

עדי/ סניף חולון

 

CBT זה טיפול פעיל. מה זה דרש מכם?

“האמת שהרבה עבודה, אבל כשיש שני אנשים שמרגישים שיש להם מטרה אחת אז יותר קל. הטיפול מצליח כשמבינים ששינוי קורה מעשייה ולא מרצון טוב”.

עדי/ סניף חולון

” המטפלת שלי לא הפעילה אותי אלא נתנה לי כמה אופציות. לי זה עזר כי הרגשתי שלא דוחפים אותי”

מירב/ סניף תל אביב.

יש טבלאות ויומן מחשבות, זה דרש ממני להתמיד אבל בגלל שהמשימות מאד מסודרות ובגלל שאפשר להיות בקשר עם המטפל אז הצלחתי, הגעתי עם בעיות בקשב וריכוז אז זו היתה חלק מהמטרה”

רן/ סניף חולון.

שאלנו את הצוות שלנו : מה יוצר שינוי לדעתכן.ם? חלקם גם כתבו אלו כלים טיפוליים מאפשרים את השינוי.

אורן: “שינוי נוצר מתוך מודעות להרגל, ובחירה במודע ובצורה אקטיבית באופן פעולה חדש וחזרה עליו שוב ושוב”.

כלים טיפוליים מומלצים על יד אורן:

בטיפול המבוסס על גישת אקט  -ACT  ( סי ביטי גל שלישי), נפתח מודעות להרגלים ולדפוסים שלנו על ידי טכניקות התבוננות וקשיבות לחוויה בזמן הווה. מתוך מודעות לדפוסי החשיבה, רגש ותגובה שלנו, נזהה את הרגע בו אנו מגיבים, נלמד לעצור, לשהות בו ללא פעולה. וברווח שנוצר, לבצע בחירה מודעת בפעולה חדשה ומיטיבה שנובעת מרצון חופשי וערכים. כך ניתן להשפיע באופן אקטיבי על שינוי לכיוון רצוי ומיטיב.”

רויטל: ” שינוי מתחיל קודם כל באמונה שאפשר ושמגיע לי אחרת, וממשיך בנכונות לצאת מאזור הנוחות, לפגוש וללמוד חלקים שונים בעצמנו, כאלו שעד עכשיו ניסינו להמנע מהם”.

כלים טיפוליים מומלצים על ידי רויטל:                                                                                חשיפה הבנה של ההפעלה הרגשית וההמנעויות

דינה: ” כאשר מטופלים מדברים איתי על הרצון שלהם לייצר שינוי אני שואלת אותם אם היתה תקופה או פעם בחייהם שבה הצליחו ליצור שינוי, זה יכול להיות הדבר הקטן ביותר. מתוך הדוגמא שהם מביאים אני מבינה יחד איתם ועוזרת להם לזקק מה המשמעות של שינוי עבורם ומה היו הצעדים שאיפשרו לשינוי לקרות. כך ניתן לפגוש אותם במקום ממנו הם מגיעים, לחבור אליהם ולמנף חווית הצלחה זו לפעולה”.

אור: ” שינוי מושכל נוצר מתוך בחירה לנוע לכיוון מסויים ופיתוח מיומנות התנועה בו”.

כלים טיפוליים מומלצים על ידי אור (מגישת ACT) :

מיינדפולנס, דפיוז׳ן, בירור ערכי, פעולה מחוייבת, נכונות לחוש.

הדס: “שינוי נוצר כשאתה מוכן להיפרד בעצב, ופעמים רבות בפחד, מהרווחים ומההגנה הרגשית שאתה מקבל ממה שתוקע אותך”. 

מהם הכלים הטיפוליים המתבססים על CBT?

ישנם לא מעט טכניקות/עזרים/כלים טיפולים שמסייעים לנו ליצר שינוי בחשיבה, ברגש ובהתנהגות.  לא סתם נחשבת היום גישת CBT לטיפול המועדף לרוב הבעיות והקשיים הפסיכולוגיים והרגשיים.

טכניקות מסויימות מתאימות לטיפול בקושי או בעיה ספציפית כמו HRT

(אימון לשינוי הרגלים) שמתבסס על הגישה ההתנהגותית ויכול לתרום בעיקר לדחפים או התמכרויות ( לדוגמא :טריכוטילומניה, טורט ) ואחרות מתאימות למגוון רחב מאד של קשיים כמו פסיכואדיוקציה שמתאים לטיפול בשלל חרדות ודיכאונות.

זוהי רשימה חלקית של טכניקות :

פסיכואדיוקציה –  הסבר מפורט על מנגנון הפעולה של CBT ועל הסמפטום (חרדה , דיכאון, OCD וכו’). ברגע שמבינים כיצד סי בי טי עובד קל יותר ליישם את הכלים הטיפוליים, המבט הרציונאלי מתחזק והיכולת להבין מהן הפעולות היעילות עבורך וכיצד הן ישנו את חייך תורמת מאד למוטיבציה.

זיהוי מחשבות –  דפוסי חשיבה שאינם בריאים או יעילים לנו נקראים ” עיוותי חשיבה”, דפוסים אלו יכולים להוביל להעצמה של מחשבות ורגשות שליליים. במהלך הטיפול מפנים קשב רב לזיהוי מחשבות אלו בצורה מאד ממוקדת, יצירתית ומסודרת כמו לדוגמא, דף עם דפוסי חשיבה לזיהוי עצמי, טבלאות שמבקשות להארגן את האירועים שמתרחשים במשך היום ולקשר בין המחשבות, הרגשות וההתנהגות ומכך להסיק על האופן בו ניתן לשנות את הדפוסים

איתגור המחשבות –  לאחר זיהוי דפוסי החשיבה שאופיינים לך, ניתן לברר האם המחשבות אלו הן רציונאליות או רגשיות, האם ניתן לתת להן פרשנות או משמעות אחרת ולאתגר את החשיבה בכדי לפתח דפוסים יעילים יותר.

חשיפה הדרגתית – מרכיב מרכזי בטיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא החשיפה לרגש. כשאנחנו נמנעים מפעולה מסויימת או מחשבה מסויימת אנחנו בעצם נמנעים מהתחושה או הרגש שפעולה זו מעלה בנו. אדם החרד מנהיגה ונמנע ממנה בעצם נמנע מתחושת חוסר השליטה ומהחרדה העוצמתית שעולה בזמן הנהיגה. במהלך הטיפול, יוצרים מערך חשיפות הדרגתי שמאפשר הסתגלות מווסתת לרגש ממנו נמנעים.

הרפיות –  מכוון שהגוף שלנו מגיב ללחץ פיזי בעליה של רמת החרדה ומכוון שהחרדה מעלה את הלחץ הפיזיולוגי, נוצר מעגל שמשמר את החרדה. כמו כן, התגובה שלנו לסכנה, היא על ידי מנגנון הנקרא fight or flight  מנגנון זה מייצר סמפטומים רגשיים ופיזיולוגים הניתנים להרגעה על ידי הרפיות. למידה של תכניקות שונות להרפיה גופנית היא בעלת השפעה רבה על מנגנונים שמאפשרים לנו לצאת מחרדה ולחץ ולאפשר רגיעה פזיולוגית ורגשית . ישנן הרפיות מסוגים שונים, כמו לדוגמא הרפיית שרירים של ג’קובסון ונשימה סרעפתית. ישנן גם מדיטציות שונות כגון מיינדפולנס שמאפשרים להגיע לרגיעה מהירה יחסית.  

מניעת תגובה –  במצבים בהם מטרת הטיפול היא התמודדות עם דחף ניתן להשתמש בתכניקה טיפולית שמטרתה לדחות או למנוע תגובה. לדוגמא כאשר אדם סובל מפעולות כפייתיות ניתן ללמד אותו לדחות את התגובה הטיקסית ולהשאר עם תחושת הדחף. תרגול הדרגתי ויומיומי מאפשר לבסוף להכיל את תחושת הדחף מבלי לפעול על פיה.

קשיבות  (mindfulness)– מטרת המיינדפולנס או הקשיבות היא להיות קשוב לרגע הנוכחי ולחוות את התחושות, המחשבות והרגשות כפי שהן. השילוש שבין בודהיזם, פסיכולוגיה קוגניטיבית התנהגותית ומחקרי מוח עדכניים יצרו גישות שונות לטיפול פסיכולוגי כשהמוכרת ביותר נקראת ACT.  במיינדפולנס אנו מאמנים את המוח שלנו, זהו אימון מנטלי המתאפשר בגלל שמוחנו הוא פלאסטי וגמיש. טיפול של רגשות מסויימים כגון חמלה, נדיבות וטוב לב בשילוב עם היכולת להיות “נוכח ברגע” מאפשר לנו פתיחות, קבלה ומוריד את רמת החרדה.

בירור ערכי – בירור מהם הערכים המרכזיים המובילים את המטופל/ת וכיצד ניתן לפעול על פיהם. האם ניתן לחיות לאור הערכים החשובים ומה תהיה ההשפעה על מטרות ואף על סמפטומים קיימים.

 

השאלות מעניינות ורלוונטיות שחשוב שתשאלו את עצמכם לפני שאתם בוחרים בטיפול CBT:

מהו מיקוד הטיפול בגישת CBT?

בשונה מטיפול פסיכולוגי/דינמי שבו מתמקדים באירועים קודמים והשפעתם על המטופל- טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו טיפול קצר המתמקד בהווה, ב”כאן ועכשיו”. מה הכוונה? במהלך הטיפול מתמקדים בדפוסי חשיבה שליליים ובהתנהגות בעייתית שגורמים להפרעות רגשיות- מנטרלים אותם ומפתחים דפוסים חדשים וחיוביים באמצעות תרגול מטלות טיפוליות. שינוי דפוסי החשיבה וההתנהגות בסופו של דבר, תורמים להגברת הביטחון העצמי, גורמים להפחתה בצורך בשליטה וצורך לפרפקציוניזם ומחזירים את תדירות המחשבות והרגשות השליליים לרמת הנורמה.

במה שונה טיפול CBT מטיפול דינאמי?

טיפול דינאמי

טיפול CBT

מיקוד באירועי עבר ואירועי הווה

מיקוד בהווה ” כאן ועכשיו” ופחות באירועי עבר

אין בהכרח מטרה מוגדרת

ממוקד מטרה

בדרך כלל מיועד להיות ארוך טווח

בדרך כלל ממוקד וקצר מועד

עוסק בקשר שבין המטפל והמטופל

עוסק בעיקר בהבנת ההשפעה של חשיבה על רגש והתנהגות

פחות מובנה ויותר פתוח. עובדים על התוכן שעולה בכל פגישה בצורה ספונטנית- המטופל בוחר מה הוא מעלה

מאד מובנה –  ישנה בהירות לגבי מה עושים בכל טיפול, הובלה היא של המטפל יותר מאשר המטופל.

יותר חד צדדי –  המטפל אינו שותף בהחלטות על אופן הטיפול

שיתוף פעולה בין מטפל ומטופל בקשר למטרות

ללא שיעורי בית

שעורי בית בין פגישה לפגישה

היתרונות של גישת CBT

לטיפול CBT – מספר יתרונות יחסיים שהופכים אותו ליותר אפקטיבי מטיפולים דינמיים או שיטות טיפול פסיכולוגיות אחרות:

  • טיפול קצר מועד –  בממוצע בין 10-20 מפגשים
  • טיפול ממוקד ומכוון מטרה – את המטרות קובעים כבר במפגשים הראשונים ולאחר מספר מפגשים עושים סיכום ביניים ובודקים אלו שינויים התרחשו ועל מה עוד חשוב לעבוד.
  • טיפול בשורש הבעיה–   ההבנה כי המחשבות שלנו משפיעות על ההתנהגות שלנו היא תובנה מאד עמוקה והעבודה סביבה מיצרת שינוי ברמת הסכמות הבסיסיות ביותר שלנו. כאשר משנים את הסכמות והתפיסה משתנים יחד איתם החיים בכל המישורים.
  • אקטיביות המטופל והמטפל –  שעורי בית, עבודה מחוץ לשעת הטיפול, ולפי הצורך ליווי של המטפל/ת לאורך ביצוע החשיפות ההתנהגותיות.
  • תוצאות ארוכות טווח –  השינוי שעוברים הוא מהותי, עמוק ואמיתי.

מקורות

הצוות שלנו מומחה בטיפול CBT. קרוב לעשור זה מה שאנחנו עושים יום יום. צפו בסירטונים שלנו באתר וביחרו את המטפל שאתם הכי מתחברים אליו.

מקורות:

הייז, ס. צ., סטרוסאל, ק. ד., וילסון, ק. ג. (2014) תרפיית קבלה ומחויבות: תהליך ועבודה מעשית ליצירת שינוי קשוב. הוצאת אח.

Herbert, J. D. & Forman, E. M. (2011). The evolution of cognitive behavior therapy: The rise of psychological acceptance and mindfulness. In J. D. Herbert & E. M. Forman (eds.) Acceptance and mindfulness in cognitive behavior therapy: Understanding and applying the new therapies (pp. 3-25). Hoboken, NY: Wiley.

 Hofmann SG, Asnaani A, Vonk IJJ, Sawyer AT, Fang A. The efficacy of cognitive behavioral therapy: a review of meta-analyses. Cognit Ther Res (2012) 36(5):427–40.10.1007/s10608-012-9476-1 

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print