fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

תסמונת רגישות גבוהה HSP

כותב:
תוכן עניינים

מה עושים כשהילד שלנו נעלב מכל ביקורת ומפחד לטעות? מה עושים כשהילדה מסרבת להירדם כי היא עמוסה במחשבות, דמיונות וטרודה מכל רגע ביום? מה עושים כשהילד מגיב בעוצמות לכל אור חזק, הגברה של מוזיקה או ריחות שונים? אלו בדיוק השאלות עליהן עונה דר איליין ארון, פסיכולוגית קלינית אמריקאית, בספרה “ילד רגיש מאוד”. מה זה אומר להיות “רגיש מאוד?” כיצד רגישות גבוהה מתבטאת בחיי היום יום? מה ניתן לעשות אנו מתמודדים עם HSP? כל התשובות במאמר

מהי תסמונת רגישות גבוהה?

כל אחד מאיתנו נולד עם רמת רגישות מסוימת. אנשים המתמודדים עם HPS הם בעלי רגישות גבוהה יותר מאנשים אחרים. פעמים רבות, על אף שמדובר בכ15% מהאוכלוסייה, טועים בזיהוי של HSP ומאבחנים את ההתמודדות הרגשית כחרדה חברתית, ביישנות, ADHD או תסמין של אוטיזם. אך לא כך הדבר. HSP, תסמונת רגישות גבוהה, היא הכינוי לאלו מאיתנו החווים את העולם בעוצמות רגשיות גבוהות יותר: המוח מעבד חוויות בצורה שונה, ועיבוד זה חושף את המתמודדים עם HSP להצפה רגשית מגירויים רבים.

מהם הסימנים של HSP?

בעולם המחקר, קיים המונח “מדד רגיש”- הכוונה היא למדד שמזהה באופן יעיל ומדויק את המשתנה שרוצים לחקור. השתמשו במילה רגיש לא בכדי. רגישות מאפשרת לנו לקבל מסרים מדויקים יותר מהסביבה שלנו, לחוש אמפטיה ולהבין את רזי הלב של הזולת. איך נדע לזהות רגישות גבוהה?

רגישות סביבתית-חברתית

מדובר בתכונה ביולוגית, המייצרת עיבוד מוחי מורכב ועמוק יותר של גירויים סביבתיים, וישנם גירויים שעשויים להציף רגשות עזים ולהוביל להתמודדות מורכבת מנטלית.

חשיפה לתכנים אלימים, עשויים להוביל למערבולת רגשית עזה וקשה, עד כדי הימנעות. לעיתים, לו”ז עמוס ומרובה משימות עשוי לייצר תחושת לחץ וסטרס נפשי,ונותרים עם תחושות קשות של בלבול, הלם ואי נוחות. עם זאת, רגישות גבוהה מקנה את היכולת להעריך את יופיו של הטבע, להתרגש מחיוך של ילד או משיר מרגש, היא מקנה את היכולת למצוא את היופי בדברים הקטנים.

אחת היכולות המדהימות של אנשים בעלי תסמונת רגישות גבוהה, היא היכולת להרגיש את האווירה בחדר ולזהות את המצב הרגשי של האדם האחר. עבורם, הביטוי “להיכנס לנעליים של האדם שמולך” הוא דרך חיים. הם מצליחים להבין את ההתמודדות הרגשית של האחר בצורה פלאית. זו אחת התכונות שמאפשרת לאנשים בעלי רגישות גבוהה להיות חברים טובים ולייצר קשרים חברתיים עמוקים וכנים.

בחלק מהמקרים, עשויה להבנות הזדהות עמוקה שהיא מייצרת תחושה של אחריות ופחד לאכזב או כמו תחושה של “הבלעות” ברגשות האחר. עלולה להתעורר ביקורת עצמית והלקאה. הביקורת הזו עשויה להתיש ולייצר תסכול, כך שבמקרים מסוימים, מראש נוצר תיעדוף של צרכי ורגשות האחר על פני הצרכים של האדם עצמו.

הביקורת העצמית הגבוהה, עלולה להתבטא גם ברצון לשלמות- פרפקציוניזם. נוצר קושי סביב כישלון עצמי, פחד מהשוואה חברתית ולחץ מהתמודדות עם קונפליקטים ועימותים.

רגישות חושית

הרגישות יכולה להיות קשורה גם  לויסות החושי. לעיתים, אורות חזקים, מוזיקה רועשת או בדים שיוצרים גירוי על העור עלולים להוביל למערבולת רגשית, במיוחד בימים שסף הרגש גבוה במיוחד.

לעיתים, הרגישות הגבוהה עשויה לייצר צורך בהתכנסות, כדי לווסת ולהתמודד עם החשיפה הגבוהה. כשחווים את העולם בעוצמות גבוהות, ואין את היכולת לווסת בצורה טובה יש סיכוי גבוה יותר להתמודד עם רגשות עזים יותר, עם מחשבות רבות ולפעמים, גם עלולה להתפתח חרדה.

מהם הגורמים לHSP?

ביולוגיה

כפי שציינו, מדובר ביכולת מורכבת של המוח לפענח מידע בצורה מורכבת ומדויקת יותר, ובעיבוד ברמה גבוהה יותר. התכונה הזו, מורשת באופן ביולוגי, וקיימת בעוד כ100 מינים מלבד האדם! מחקר שנעשה בתחום, טוען כי יכול להיות שמדובר בגורם אבולוציוני חשוב להישרדות, המאפשר זיהוי מוקדם של סכנה וחושים מחודדים יותר.

חוויות ילדות

מחקרים בתחום מראים קשר בין חוויות שליליות כילד, כגון היעדר יחס הורי חם, התמודדות עם טראומה וכדומה, לבין רגישות גבוהה יותר. גם נוכחות וכמות של דופמין (חומר כימי הקשור בתחושות חיוביות) קשורות ברגישות גבוהה.

כיצד ניתן להתמודד עם רגישות גבוהה?

HSP אכן עשויה להערים קשיים על חיי המתמודדים עמה, אך עם זאת, יכולה להעניק חיים מלאי רגעי אושר קטנים, חברויות אמיצות ואהבה כנה ואמיתית. כאשר הרגישות הופכת למכשול, כדאי לאמץ מספר טיפים:

יותר חיובי פחות שלילי:

נסו להימנע מתכנים שליליים ופוגעניים שעלולים “לטרגר” אתכם. במקרים מסוימים, גם אנשים או שיחות עם תכנים מלחיצים עלולים להזיק, וזה יותר מבסדר לסרב בנימוס ולהגיד לא לחוויה שעלולה להיות לא נעימה עבורכם. במקום זאת, נסו לאמץ חוויות חיוביות לסדר היום שלכם. מלאו את השבוע שלכם ברגעים קטנים של הקשבה פנימה, הפסקות, ונשימה.

מקום בטוח ונעים:

נסו לייצר עבורכם מקום בטוח. בין אם מדובר במקום בטוח פיזי כמו בבית, יצירת אווירה רגועה ונעימה כמו עמעום אורות, עיצוב מרגיע, ריחות נעימים וכדומה. ובין אם מדובר ביצירת מקום בטוח רגשי במערכת היחסים, בחברויות, ובטיפול.

פנייה לטיפול:

ניתן לפנות למטפל מוסמך ולשיטות פסיכותרפיה שונות או מיינדפולנס, ובעזרתם, לייצר את המקום הבטוח שלכם לדבר על הרגשות, לעבד אותם ולהבין את התחושות לעומק.

לסיכום

פעמים רבות, מי שמאופיין ברגישות גבוהה, עשוי לשמוע מהסביבה אמירות כגון “אתם סתם רגישים מדי”. ובכן, אין דבר כזה רגיש מדי. רגישות גבוהה היא לא רגישות יתרה. מדובר בתכונה המאפשרת לראות את היופי בעולם גם ברגעים הקטנים, לייצר חברויות נפש ולחוות את החיים בעוצמות גבוהות יותר. אך לפעמים, העוצמות הללו, עלולות להוביל גם להצפה רגשית בעת חשיפה לתכנים ולחוויות לא נעימות.

ברגעים בהם אתם חשים שהעיבוד הרגשי הופך מורכב בכדי להתמודד עמו לבד, אנו מזמינים אתכם לפנות לצוות המטפלים שלנו. כל מטפל ומטפלת עברו הכשרות רבות בתחומים שונים, על מנת לסייע לכם לחוות את העולם בצורה הטובה ביותר ולהיות המקום הבטוח ביותר עבורכם.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

מקורות

https://www.verywellmind.com/highly-sensitive-persons-traits-that-create-more-stress-4126393#citation-6

 

https://hsperson.com/

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן