טריכוטילומניה אצל ילדים

טריכוטילומניה הינה הפרעה נפשית המתאפיינת בדחף בלתי נשלט למשוך את השיער מהקרקפת או ממקומות אחרים בגוף (זרועות, רגליים, ריסים, גבות, גב, איברי המין ועוד).

הדרכת הורים לילדים שסובלים מתלישת שיער אובססיבית (טריכוטילומניה)

טריכוטילומניה הינה הפרעה נפשית המתאפיינת בדחף בלתי נשלט למשוך את השיער מהקרקפת או ממקומות אחרים בגוף (זרועות, רגליים, ריסים, גבות, גב, איברי המין ועוד).
הפרעה זו, המשתייכת למשפחת הפרעות השליטה בדחף (הפרעה אובססיבית כפייתית) נפוצה בעיקר בקרב אוכלוסיית הילדים (נתונים סטטיסטיים מצביעים על העובדה כי תופעת הטריכוטילומניה שכיחה פי שבעה בילדים, בהשוואה למבוגרים).

בעוד שהילדים תולשים, בדרך כלל, את שיערם מהקרקפת, אצל המבוגרים אזורי התלישה מגוונים יותר.
התלישה הרפטטיבית גורמת לאובדן כמויות גדולות של שיער וכפועל יוצא מכך נוצרות קרחות נראות לעין. בנוסף עלולים להיגרם שינויים בצבע השיער או במרקמים ואפילו זיהומים ודלקות עור. ילדים מושכים את השיער באופן לא מודע ולעיתים קרובות הם גם לא יכולים לזכור זאת. תלישת השיער מתבצעת, לרוב, תוך כדי פעולה אחרת (צפייה בטלוויזיה, שיחת טלפון, קריאה וכו’) בשתי הידיים – במקביל או לסירוגין.

טריכוטילומניה אצל ילדים עלולה להיגרם כתוצאה מביטחון עצמי נמוך, חרדה או מחשבות טורדניות. לעיתים תלישה היא הבעת קושי רגשי של הילד אשר אין באפשרותו להביע בדרך אחרת.

הדרכת הורים מקצועית מהווה חלק מהותי וחשוב בטיפול בילדים הסובלים מטריכוטילומניה.

במסגרת ההדרכה מקבלים ההורים טכניקות טיפול, אשר מסייעות להם להתמודד עם התופעה, על כל גווניה. במהלך המפגשים עם אנשי המקצוע, רוכשים ההורים מיומנויות המאפשרות להם לפתח כלפי ילדיהם גישה אסרטיבית רגועה לצד חיזוק הסמכות ההורית, ליצור דפוסי תקשורת תקינים (באמצעות חיזוקים חיוביים והצבת גבולות המתאימים לגיל, לשלב ההתפתחותי ולצרכים הייחודיים) ולשנות את התגובה בהתאם לסיטואציות הספציפיות.

כיצד מסייעת הדרכת הורים לטיפול בתופעת הטריכוטילומניה אצל ילדים?

הדרכת הורים מומלצת כתוספת לטיפול פסיכולוגי (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) הניתן לילד.

היא מאפשרת, למעשה, התמודדות פרודוקטיבית עם בעיות רגשיות בכלל והפרעת טריכוטילומניה בפרט, בקרב אוכלוסיית הילדים.

בשלב הראשון, חשוב להבחין בין התופעה של תלישת שיערות אצל ילדים צעירים מאוד, המתחילה, לרוב, כמשחק והופכת בהמשך לתלישה רפטטיבית ואובססיבית, לבין תלישת שיערות כפייתית בקרב ילדים גדולים יותר (10 – 8), הנובעת מלחצים ומתחים נפשיים ממקורות שונים: פרפקציוניזם וו/או דפוסי התנהגות מרצים, קשיים בהבעת רגשות (באופן שירגיע וישקיט אותם) ופרשנות מאוד קטסטרופאלית שלהם לאירועים שונים בחייהם.

שכן, במקרים אלו, ישנה חשיבות מכרעת לקבלת כלים קוגניטיביים והתנהגותיים, המאפשרת להורים להתמודד באופן ראוי, נכון ומותאם לתחומים השונים המשפיעים על מצבו הנפשי והרגשי של הילד (בעיות בבית, בעיות חברתיות, בעיות התנהגותיות וכו’):

הפחתת הלחצים המופעלים על הילד – לעיתים קרובות, נדרשים ההורים למצוא דרכים יעילות להפחתת הלחץ והעומס שככל הנראה מציף את הילד הסובל מטריכוטילומניה.

שינוי דפוסי התקשורת עם הילד – הדרכה מקצועית מאפשרת להורים לאמץ דפוסי תקשורת חדשים עם הילדים על מנת לכוון אותם לבטא את רגשותיהם באופן נכון, ראוי ומותאם.

העלאת הביטחון וההערכה העצמית של הילד – להורים יש תפקיד חשוב בעיצוב וחיזוק ביטחונו העצמי של הילד, אך לא תמיד הם יודעים כיצד לעשות זאת. הדרכת הורים מקנה כלים להתמודדות עם בעיות רגשיות של ילדים הנובעות מהיעדר ביטחון והערכת עצמית נמוכה. כמו כן, היא מסייעת להורים ללמד את ילדיהם כיצד להתמודד היטב במצבי לחץ ומצוקה נפשית.

פרשנות רציונאלית של אירועים בחיי הילד – להורים יש תפקיד קריטי ומשמעותי בסיוע במתן פרשנות רציונאלית ופרופורציונאלית לאירועים הנתפסים בעיני הילד כקטסטרופאליים ורדיקליים.

שינוי דפוסי התנהגות – ההדרכה מעניקה גם כלים המסייעים להורים לכוון את ילדיהם לזיהוי ולאימוץ דפוסי התנהגות אלטרנטיביים וסתגלניים (תגובות חלופיות לתגובה הקיצונית של תלישת שיער טורדנית).

שילוב של טיפול קוגניטיבי התנהגותי עם הדרכת הורים מקצועית מאפשר טיפול פרודוקטיבי ומוצלח בתופעת הטריכוטילומניה אצל ילדים.

ראו גם: טיפול בחרדות

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן