קלפטומניה

קלפטומניה או בעברית - "גנבת" מלשון גניבה, היא סוג של הפרעה נפשית הבאה לידי ביטוי בגניבה אובססיבית של חפצים לשם ההנאה שבכך וללא רווח חומרי. קלפטומניה היא סוג של הפרעת שליטה שבאה לידי ביטוי בחוסר יכולת לדחות ולהכיל את הדחף לביצוע מעשה הרסני.

קלפטומניה (גנבת)

אדם הסובל מהפרעה זו חש דחף בלתי נשלט לגנוב, בין אם מבתי עסק או מאנשים פרטיים. האדם מודע לבעיתיות של מעשיו אך איננו מסוגל להתנגד לצורך להכניס לכיסו חפצים בעלי ערך.

חשוב להבין כי הפרעה זו אינה נובעת ממצבים פסיכוטיים, הזיות, מחשבות שווא או חוסר יכולת להבין את המציאות לאשורה. הקלפטומן מבין היטב את משמעות והשלכות מעשיו אך פשוט אינו מסוגל לעצור מבעד עצמו כאשר מתעורר בו הצורך לגנוב.

גישות אחרות להפרעה מסווגות אותה להפרעות אישיות אנטי חברתיות או הפרעות התנהגות שונות. זו היא תופעה נפשית נדירה יחסית המשפיעה על פחות מאחוז אחד מהאוכלוסיה.

במקרים רבים ההפרעה לפגוע באופן קשה בחייו האישיים והחברתיים של האדם הסובל ממנה, וכמובן גם לגרום לו למצוא את עצמו פנים אל פנים עם מערכת החוק הפלילית.

נשים מחייכות

סימפטומים של קלפטומניה

קלפטומניה בדרך כלל מטופלת כמו הפרעת שליטה בדחף דרך שילוב של טיפול פסיכולוגי עם טיפול תרופתי. הטיפול הפסיכולוגי משמש לאתר את הגורמים למצב, להקל עליהם ולהקנות לסובל מהמחלה כלים בכדי להתמודד עם הדחפים הרודפים אותו, ועם הסימפטומים הנלווים כגון דיכאון, תחושות של כעס ודחייה.

 

טיפול פסיכולוגי כגון טיפול מקצועי הניתן במכון חיבורים יכול להיות טיפול התנהגותי קוגניטיבי שמסייע לאדם לשלוט בדחפיו או טיפול פסיכולוגי פסיכותרפי שמתמקד יותר במציאת הגורמים לחוסר היכולת להפסיק לגנוב ומטפל בהם.

הטיפול התרופתי בקלפטומניה משלים את הטיפול הפסיכולוגי בכך שהוא מפחית סימפטומים נלווים כמו דיכאון ומאפשר למטופל קרקע נפשית יציבה ממנה הוא יכול להתחיל ולהתמודד עם הבעיה שלו.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן