fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

VBT

כותב:
תוכן עניינים

אולי אנחנו לא חושבים על כך או מודעים לכך, אבל פעולות רבות בחיינו מונעות מקבלת תגמול חיובי או תגמול שלילי מערכת החיזוקים הזו, היא רק אחת מתגליותיו הרבות של בורהוס פרדריק סקינר, פסיכולוג מהזרם הביהביוריסטי (ההתנהגותי), שהקדיש את חייו לחקר ההתנהגות. ב1957, פרסם סקינר את הניתוח הפונקציונלי של השפה, וחשף את העולם לגישה חדשה בנוגע לשפה. מעבר לתגלית המדעית, בזכות הפרסום של סקינר, התפתח טיפול חדשני שמסייע לשיפור ליקויי שפה ותקשורת בקרב אוטיסטים- VBT. מהו בדיוק טיפול VBT? איך עובד טיפול VBT? מה הקשר בין הטיפול לבין אוטיזם? כל התשובות במאמר.

מה המשמעות של אוטיזם?

טרם נצלול לטיפולים באוטיזם, שביניהם גם טיפול VBT, כמה מילים על מהו אוטיזם:

אוטיזם היא הפרעה התפתחותית-נוירולוגית, בעלת סקאלה רחבה של צורות ביטוי. הסימנים הראשונים של אוטיזם עשויים להופיע כבר בגיל הרך. חלק מהמתמודדים עם אוטיזם יחוו קשיים חברתיים, חלק קשיים רגשיים, חלק יתמודדו עם רגישות סומטו-סנסורית מסוימת, חלק עם קשיים קוגניטיביים ותפקודים כמו קשיי שפה וכדומה. הספקטרום האוטיסטי הינו רחב, וכל אחד עשוי לחוות התמודדות מסוג שונה בעלת השפעה שונה על חייו.

מה הכוונה בטיפול באוטיזם?

אוטיזם אינה תופעה חולפת, ולכן לא מדובר בטיפול שמרפא את התסמינים, אלא, טיפול שנותן מענה לקשיים והאתגרים שמביאה התמודדות עם אוטיזם. כפי שציינו, הספקטרום הוא רחב, ועל כן, גם התסמינים השונים ודרכי הטיפול בהם. לדוגמה, אם הקושי מתבטא דרך השפה: כלומר, קושי בביטוי והתנסחות או הבנה של שפה, ניתן לפנות לטיפול אצל קלינאי\ת תקשורת. עבור כל סוג של קושי, אפשר להתאים טיפול מסוים שמתמקד בתחום אחר כיום הגישה לטיפול באוטיזם היא רב- מערכתית ומנסים לתת את המענה בכמה תחומים במקביל.

אז מהו VBT?

VBT, טיפול ורבלי התנהגותי, הוא סוג של טיפול מתוך שדה שלם של טיפולים בשם ABA. ABA היא תכנית טיפול התנהגותית, המסייעת לטיפול בילדים על הספקטרום האוטיסטי, במהלכה מבצעים סוג של “מעקב” אחר ההתנהגויות והגורמים להן, מנתחים את התצפיות ולבסוף מייצרים תכנית טיפולית שמתאימה באופן ספציפי למטופל. VBT מבוסס על עקרונות של ABA ורעיונותיו של סקינר (פסיכולוג שהשתייך לזרם ביהביוריזם, וחקר תהליכי התנהגות). טיפול VBT מאפשר לשפר מיומנויות שפתיות ותקשורתיות.

איך הטיפול עובד?

במהלך הטיפול, לומדים המתמודדים עם אוטיזם לייצר קשר בין מילים למטרות שלהן, ולא רק למשמעות שלהן. מסווגים את המילים השונות ל4 סוגים, הנקראים “אופרנטים”:

הד:

חוזרים על המילה על מנת ללמוד את הכוונה שלה. מתבסס על עיקרון החיקוי שמסייע רבות בלמידה.

תוך מילולי\ מרכיב בשיחה:

לומדים מילים המשמעות למענה על שאלות. למשל: “לאיזה חוג אתה הולך?” “חוג שחייה”

טאקט:

מילה שמטרתה לשתף בחוויה או למשוך תשומת לב. למשל, “כלב” כשמבחינים בכלב ברחוב.

בקשה:

כשרוצים לבקש דבר מה, כמו “מים” על מנת לבקש כוס מים.

הטיפול מותאם באופן ספציפי לכל מטופל ומאפשר שיפור התקשורת עם הסביבה. זאת על ידי הבנת היתרונות שבשפה ויישום כלים שפתיים חדשים.

וזה באמת עובד?

על פי סקירה שהתבצעה בשנת 2006 וסקרה יותר מ60 מאמרים, ניכר כי טיפול VBT מסייע רבות לילדים עם אוטיזם בשיפור מיומנויות שפה ותקשורת. *לא הוכח שיפור במיומנויות אחרות.

אז למי פונים?

במידה וילדיכם מתמודד עם אוטיזם, ואתם מעוניינים בטיפול VBT, ביכולתכם לפנות למספר גורמים, ביניהם:

  • פסיכולוג
  • פתולוג דיבור ושפה
  • מומחה התנהגות
  • מורים לחינוך מיוחד

לסיכום

כיום, VBT משמש כאחד הכלים החדשניים והמועילים לשיפור מיומנויות שפה ותקשורת בקרב אוטיסטים. מדובר בכלי אחד מתוך שלל כלים טיפוליים המוצעים להתמודדות עם אוטיזם.

צוות המטפלים שלנו במכון ישמח לסייע לילדיכם על ידי מגוון טיפולים פסיכולוגיים שונים, כמו טיפול רגשי וטיפול התנהגותי.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

מקורות

https://www.journeyautismcenters.com/aba-blog/what-to-expect-during-verbal-behavior-therapy/

https://www.autismspeaks.org/verbal-behavior-therapy

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן