הדרכת הורים

האם אתם כהורים מוצאים עצמכם מתמודדים עם קושי בהצבת גבולות? קושי בהבחנה בין אמפטייה והגנה מועילה לכזו היוצרת תלות וחרדה אצל ילדכם? האם אתם מתקשים לעיתים למצוא קו אחיד ותואם המוסכם עליכם כדרך המתאימה ביותר להתמודד עם הקשיים של ילדכם? האם אתם נתקלים בבעיות התנהגות ולמרות שהצבתם גבולות לא מתרחש שינוי מהותי?

הדרכת הורים

לעיתים הורים מתמודדים עם קשיים הקשורים בהתמודדות עם משברי חיים המשפיעים על המערכת המשפחתית כולה, בין אם מדובר בהתמודדות עם בעיה או קושי של ילדכם הסובל מחרדות, קשיים חברתיים, ערך עצמי נמוך, הפרעת אכילה, ADHD או בין אם מדובר באובדן, מחלה של אחד מבני המשפחה, אלימות המופעלת מחוץ או מפנים על אחד מבני המשפחה, יחסי אחים היוצרים מצוקה או קושי, התמודדות עם אימוץ או הולדת ילד נוסף ועוד.

אחת הדרכים להישאר עם היד על הדופק ולהיות הורים טובים היא דרך הדרכת הורים מקצועית מפי אנשי מקצוע מיומנים. מטרתה של הדרכת הורים היא להקנות להורים את הידע הדרוש להם אודות הצרכים השונים של הילד בשלבי ההתפתחות ולהעניק להם כלים מתאימים על מנת ליישם את הידע הנרכש ולאפשר התמודדות מהירה ויעילה בזמן המשבר.

מהי הדרכת הורים וכיצד היא יכולה לתרום?

מהי הדרכת הורים וכיצד היא יכולה לתרום?

להיות הורים טובים וקשובים היא שאיפה של כל אדם המביא ילד לעולם, אולם מדובר במשימה לא פשוטה כלל וכלל. לא אחת משולה ההורות לעבודה במשרה מלאה ובצדק, מדובר במשימה תובענית וארוכת שנים הדורשת מאיתנו לפתח שלל מיומנויות חיוניות חדשות. מיומנויות אלו ניתן לפתח על ידי בניית תוכנית מוגדרת ויעילה המאפשרת העצמה של ההורים בתמיכה וקידום של הילד/ה לעבר התפתחותו/ה הנורמטיבית והרצויה. לדוגמה, הורים לילד הסובל מחרדות יונחו כיצד לשלב אמפתיה, אמונה ביכולתו, הצבת גבולות נכונים ויצירת מערכת חיזוקים.

תהליך הייעוץ ורכישת המיומנויות השונות בהדרכת ההורים כוללת בין השאר:

הגדרת המטרות והערכת הבעיות איתם מתמודדים ההורים והילד/ה
יצירת עמדה משותפת ואחידה של ההורים בכדי לחזק את הסמכות ההורית
זיהוי תפיסות ואמונות המגבילות את ההורים בהצבת גבולות נכונים
הבנה ולמידה של אמצעים המותאמים לצרכיו האישיים של הילד/ה
בנייה של תוכנית חיזוקים

מתי מומלץ לפנות להדרכת הורים?

כאשר אתם מבחינים שילדכם מתמודד עם קשיים וקיימת השפעה ניכרת על תפקודו בבית, בבית הספר או במסגרות חברתיות. כאשר הקושי איתו הוא או היא מתמודדים משפיע על בטחונו וערכו העצמי או כאשר אתם כהורים לא בטוחים כיצד להתמודד עם משברי חיים שונים המשפיעים על משפחתכם. אם אתם מרגישים צורך בהדרכה לגבי שינויים כגון מעברי דירה ובית ספר, התמודדות עם אובדן או גירושין, או כאשר ברצונכם לפתח את התקשורת עם ילדכם, לחזק את הסמכות והשפעתכם על ילדכם, ניתן ואף כדאי לפנות להדרכת הורים. כאשר ילדכם צעיר מידי או מסרב להגיע לטיפול, הדרכת הורים מאפשרת שינוי מהותי גם ללא השתתפות ילדכם בטיפול.

מצבים הדורשים התערבות מיידית להדרכת הורים:

קשיים רגשיים כגון: דיכאון קליני, חרדה היוצרת הימנעות, אנורקסיה, בולימיה, OCD, פוסט טראומה, .ADHD
בעיות התנהגות קשות: אלימות של הילד כלפי ילדים אחרים, סירוב לאכול או לישון, היעדרות כרונית מבית ספר, פעילות עבריינית והתמכרות לסמים או אלכוהול.
סירוב של הילד/ה לשיתוף פעולה למרות שקיימים סימפטומים הפוגעים במצבו הנפשי והבריאותי כגון: אנורקסיה, השמנת יתר, סכרת, דיכאון קליני ואובדנות.
במכון חיבורים קיימת אפשרות להדרכת הורים במקביל לטיפול באומנות, משחק או פסיכודרמה הניתן לילד/ה, אך השילוב מומלץ במקרים בהם הילד/ה מעוניין בטיפול ומוכן לשתף פעולה, במידה ונשקפת סכנה בריאותית או נפשית מומלץ לשלב טיפול פסיכולוגי עם הדרכת הורים.

ראו גם: התקף חרדה

לפגישת היכרות במחיר מוזל השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם!

שתפו את הפוסט: