שליטה בכעסים

סדנת שליטה בכעסים במכון חיבורים


 סדנה בת 10 מפגשים, 10 משתתפים, מתקיימת בשעות הערב בסניף תל אביב

כולנו חווים כעס או עצבים, אולם בעוצמות ומסיבות שונות, הפרעות של שליטה בעצבים וכעסים נפוצות אצל ילדים ומבוגרים כאחד. על פי הגישה הפסיכולוגית הקלאסית הכעס הוא ביטוי רגשי לתחושה של חוסר שליטה, על כן נטיות אישיותיות כגון חוסר ביטחון, פסיביות או תחושת ערך עצמי נמוך, מלוות במקרים רבים בתסכול. פסיכולוגים מבחינים בשתי דרכי ביטוי עיקריות לכעס – מופנם ואגרסיבי. צוות מכון חיבורים מתמחה באבחון מקור הכעסים ומציאת הטיפול המתאים ביותר עבורך להתמודדות ושליטה בכעס.


[/vc_row]

שליטה בכעסים

כעס המופנה כלפי פנים עלול לגרום לילדים ולמבוגרים למגוון רחב של קשיים רגשיים ותסמינים מנטליים כגון מתח, דיכאון וירידה בכישורי ריכוז ולמידה. כשהוא מופנה כלפי חוץ הוא עלול לגרום לנו לפעול באימפולסיביות, ולעתים גם באגרסיביות.

לכעסים, כמו לכל תופעה המקושרת עם מתח נפשי, יש ביטויים גופניים מובהקים. כאשר אדם חש כעוס "מערכת הלחץ" הפיזיולוגית נכנסת לפעולה ומופרשת לדם כמות גבוהה של אדרנלין ושל חומרים נוספים המקושרים עם מתח כגון קורטיזול.

התקפי זעם

בטווח הקצר, ישנה עוררות מוגברת וירידה ביכולת להתרכז, אולם אדם שחש כעס לעיתים קרובות יסבול גם מתופעות של ירידה בתפקוד המערכת החיסונית שכן תופעת לוואי של הקורטיזול היא דיכוי שלה. כמו כן, רמות גבוהות של קורטיזול במחזור הדם עשויה לגרום לדיכאון.

מעבר לכך, כשיש לתחושה זו נוכחות גבוהה בחייו של אדם, הוא יחווה מערכות יחסים בעייתיות יותר ומספקות פחות עם האנשים הקרובים אליו וכפועל יוצא מכך גם ירידה באיכות החיים.

טיפול נכון שומר על הבריאות

כעס בלתי הגיוני נמדד על ידי שני משתנים – הסיבה להתעוררותו והאופן בו הוא בא לידי ביטוי. כאשר הוא מתעורר לכאורה ללא כל סיבה, על פי רוב הסיבה היא עמוקה יותר. אדם הסובל מאי שביעות רצון מחייו צפוי לחוש כך בקלות רבה יותר ולכן זוהי עילה טובה לגשת לטיפול רגשי, בין אם טיפול פסיכולוגי או אחר.

כמו כן, כשהוא בא לידי ביטוי באופן אגרסיבי זו בהחלט עילה לגשת לטיפול. וויסות רגשי וכמו כן שליטה בכעסים על התקפי זעם שאנו חווים, הן טכניקות נרכשות ומטפל מוסמך יכול לסייע לאדם שלא מסוגל לבטא רגשות אלו באופן מתון.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא הטיפול המומלץ לילדים ומבוגרים שסובלים מבעיית ניהול כעסים או מתופעות של מתח רב. בטיפול לומד המטופל כיצד להתמודד עם רגשותיו וכן כיצד להירגע לפני ש"הפיצוץ" מגיע.

הטיפול בילדים בעלי קשיים של שליטה בכעסים משלב הדרכת הורים בכדי ללמד כלים יעילים להתמודדות ושמירה על גבולות מול הילד/ה. ניתן לקרוא בפרוט על הדרכות הורים באתר המכון.

לפגישת היכרות במחיר מוזל השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם!

שתפו את הפוסט: