הפרעת OCD אצל ילדים ונוער – איך אדע אם ילדי סובל מ OCD ?

בדומה למבוגרים גם ילדים מפתחים לעיתים OCD. אם נקדיש רגע וניזכר אנו בילדותנו, מרביתנו ניווכח שנהגנו לחשוב בצורה המאפיינת חשיבה מאגית הקשורה ל"הבטחה" שנמנע דבר רע מלהתרחש, ועשינו זאת גם ברמה ההתנהגותית כפעולה שיצרה רגיעה ממחשבה מאיימת. חלקנו, במידה כזו או אחרת, עושים זאת עד היום.

OCD אצל ילדים ונוער

אצל ילדים ומבוגרים הסובלים מ OCD אופן החשיבה מתבטא במשפטים הכוללים בתוכם התניה: אם אעשה או אחשוב אז משהו יקרה או לא יקרה. דוגמאות לכך יכולות להיות: “אם לא אנקה את החדר אז לא יקרה משהו רע להורים”, “אם אגע בידית של הדלת 3 פעמים אז לא יקרה משהו רע לאחותי”…

תופעה זו היא נורמטיבית ובדרך כלל חולפת כשם שהיא מגיעה, בשלב שבו אנו מרגישים בטוחים ומוגנים מספיק בכדי להיפרד ממנה. עם זאת כ 2%-3% מהאוכלוסייה ממשיכים בהתניות אלו עד בגרות מאוחרת.

איך אדע אם ילדי סובל מ OCD ?

מרבית האנשים משתמשים בהתניה התנהגותית כחלק מאמונה טפלה. ההתניה נועדה לעזור לנו בדרך כזו או אחרת להימנע ממזל רע או להבטיח הצלחה. עם זאת, לא כולנו מוגדרים כסובלים מOCD. במידה וההורים שמים לב שילדם מוטרד ממחשבות מאיימות ומפחידות, שאינן מבוססות על היגיון או מציאות או פועל בדרכים שונות המבטאות צורך עז לביצוע “טקס” בכדי להוריד את רמת החרדה הגבוהה שהמחשבות המאיימות יוצרות, וטרוד בפעילות זו חלק ניכר מזמנו באופן המשפיע על רמת תפקודו ואף פוגע בתפקודו, קיימת אפשרות גבוהה שהוא סובל מOCD.

חשוב לפנות לטיפול כאשר הילד נמנע מפעילות או דבר מסוים , כאשר רמת החרדה יוצרת קשיים רגשיים הכוללים דכדוך, קשיים בקשב ודאגנות כללית, כאשר ביטחונו העצמי ותחושת ערכו העצמי יורדת וכו’. מצב זה יוצר קשיים חברתיים ולימודיים, מאפשר ירידה ופגיעה באיכות החיים ומשפיע על קשרים בין אישיים ומשפחתיים.

להבין מה זה OCD אצל ילדים

ההפרעה אובססיבית קומפולסיבית מחולקת למחשבות ( אובססיות) מפחידות ומטרידות שככלל הן בלתי רציונאליות, חוזרות על עצמן ומעוררות רמת חרדה גבוהה. וקומפולסיות, “טקסים”, התנהגותיים שנועדו להפחית את רמת החרדה ובדרך כלל גם הם אינם רציונאליים. המחשבות המאיימות עולות בדרך כלל באופן בלתי נשלט ומנבאות אפשרות שאסון יתרחש. הן יכולות להתבטא באופנים שונים: פחד לפגיעתו של אדם, חזיונות על אירוע רע שיקרה, אמונות לגבי ביצוע החלטה מסוימת שתגרום לקושי, נזק או פגיעה וכדומה. דוגמה לכך יכולה להיות מחשבה על אח שיפצע או יפגע,  אמונה שאם אתקרב לחפץ מסוים הורי ימותו  או אם אגע בחברים אדבק במחלה וכו’.

הפעולות,”טקסים”, שנועדו להפחית לעצור את המחשבות ולצמצם את החרדה, יכולים להתבטא בטקס מנטאלי – חשיבתי הנועד להרגיע את המחשבה על ידי חישובים שונים (מספרים או צורות), חזרה בראש על משפטים מסוימים וכדומה, ופעולות “טקסים” התנהגותיים כדוגמת: סידור מיטה או חדר, נגיעה בחפץ או הימנעות מנגיעה, שטיפת גוף או ידיים, בדיקות של חלון או מיטה, אגירה של חפצים בחדר וכו’. פעולות טקסיות אלו הן כביכול דרכם של הילד/ה למנוע את ה”אסון”.

הטיפול היעיל ביותר

טיפולים פסיכולוגים מוצלחים ומחקרים מדעיים מוכיחים היום שאחת השיטות היעילות ביותר לטיפול בOCD מבוססת על התאוריה הקוגניטיבית התנהגותית. שיטת טיפול זו נקראת CBT ( טיפול קוגניטיבי – התנהגותי או באנגלית cognitive behavioral therapy) תיאוריה זו מתבססת על הטענה שהקושי המשמעותי לסובלים מאובססיה קומפולסיה נוצר בעקבות תחושת החרדה הגבוהה הנגרמת מהבנה ותפיסה של הילד/ה את המחשבות הטורדניות כמפחידות ומאיימות על ביטחונו האישי או של אלו הסובבים אותו.

בטיפול זה, מלמד המטפל את ההורים או הילד/ה לזהות ולשנות את האמונות והסכמות שיוצרות ומשמרות את החשיבה החרדתית. ב CBT מתמקדים בפיתוח הערך העצמי וניתנים כלים שונים להתמודדות נכונה עם המחשבות. כמו כן, מלמדים את הילדים להגיב בדרך שמורידה את החרדה ומפסיקה את הטקסים, מתרגלים חשיפה הדרגתית למחשבות המאיימות מבלי לקיים את הטקס עצמו ובכך מאפשרים לו/ה להעריך מחדש את האמיתות של האמונות והמחשבות שנתפסות עבורו כמסוכנות.

בהדרכת הורים מלמדים את ההורים כיצד להתמודד בדרך היעילה והמהירה ביותר עם דפוסי החשיבה וההתנהגות של ילדם. בדרך כלל מספר פגישות עם ההורים יוצרות שינוי מובהק בהתנהלות הילד/ה. לאחר מכן, שוקלים ביחד עם ההורים האם הילד/ה צריכים גם הם להגיע להמשך טיפול ממוקד.

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print