שליטה בכעסים – כיצד נוצרים הכעסים

כמו רגשות אחרים שאנו חווים גם לכעס יש תפקיד. זוהי הדרך של הגוף שלנו להתמודד עם מצבים קשים ומאתגרים, שנתפסים על ידו כאיומים. הקושי עולה כאשר אנו מאפשרים לכעס לנהל את התנהגותנו באופן חסר שליטה.

ניהול כעסים

הכעס, בפני עצמו, הוא תופעה טבעית שלעיתים יכולה לסייע במניעת בעיות של ניצול ולתרום לאיזון בריא בחיינו. אך כאשר הוא מחמיר ומשתלט על כל הרגשות האחרים, כדאי לדעת כיצד לנהל אותו. כאשר הכעס יוצא מכלל שליטה, עשויים אף להיווצר התקפי זעם שיכולים לפגוע באיכות החיים ובמערכות היחסים של האדם שסובל מהם.

 

רויטל מטפלת ומנחת סדנאות לניהול כעסים במכון מספרת על תפקיד הכעס בחיינו:

” אנחנו יכולים להתייחס לכעס כאל רגש מקדם דווקא. כאל רגש שבא להגיד לנו – הי תעצרו רגע, משהו פה לא בסדר. בואו תשימו לב מה קורה בסיטואציה ותחליטו איך אתם רוצים להתנהל איתה. זאת להבדיל מהתנהלות אוטומאטית. זה אפשרי לעבוד עם הכעס באופן שמקדם אותנו ולא באופן שלוקח אותנו למחוזות שאנו פחות אוהבים בחיינו”.

נשים מחייכות

כעס עשוי לנבוע מגורמים רבים, כגון אובדן סבלנות, תחושה של חוסר צדק או פגיעה פיזית. מעבר לגורמים המצביים האלו, גם ההיסטוריה האישית של כל אדם והאופן שבו מצופה ממנו להתנהג עשויים לתרום לתחושת הכעס ולהקשות על שליטה בכעסים. לדוגמא אירועים טראומתיים או פוגעניים ודאגה או חרדה בנוגע לבעיות אישיות עשויים להיות גורמים להתפרצויות. מצד שני של המטבע אם האדם לומד מהחברה שעליו להימנע מכעסים ולהבליג לחלוטין, הכעס עשוי להצטבר בתוכו ובסופו של דבר להתפוצץ בצורת התקפי כעס.

אם מעניין אתכם לדעת עוד על התקפיי חרדה, שעשויים להיות גורמם משמעותי גם לכעס וחוסר סבלנות, תוכלו לקרוא על כך בקישור זה.

תופתעו לגלות שגם לכימיה ולגנטיקה יש השפעה על התקפי כעס. תורשה, האיזון הכימי במוח או בעיות רפואיות כאלו ואחרות עשויים כולם להשפיע על הנטייה כלפי התפרצויות והתקפי כעס. כפי שעשויה להיות לנו נטייה גופנית ופיזית לכעס, הוא עשוי בתורו גם לפגוע בבריאות הגופנית שלנו. מחקרים מסוימים מציעים כי הצטברות כעסים וביטוי בלתי פרופורציונאלי של כעס עשויים להזיק לבריאות ולהחמיר כאבים כרוניים (לדוגמא קרנס ועמיתיו, 1994). בנוסף לכך, מחקרים מעידים כי באופן כללי כעס ועוינות קשורים למחלות לב, לחץ דם גבוה וסיכוי מוגבר לשבץ (עוד על הקשר בין כעס לבעיות בריאות במאמרה של סטרונג, 2015).

כעת, כאשר אנחנו מבינים מה ההבדל בין הרגשת כעס להתקפי כעס, וכיצד אלו עשויים להזיק לבריאותנו ולאיכות החיים שלנו, כדאי מאוד ללמוד כיצד להתמודד עם כעסים. איש מקצוע המתמחה בהתקפי כעס ובשליטה בכעסים יוכל לסייע לכם לסגל התנהלות יעילה ומעשית להתמודדות עם התקפי כעס. בגישה קוגניטיבית – התנהגותית אנו לומדים כיצד לזהות את הגורמים והטריגרים להתפרצויות, את התהליך הפנימי שעובר האדם בסיטואציות אלו, ואת ההתנהגות שהיא תוצר של תהליך זה.

בצד אחד של המשוואה ננסה לזהות מה בהתנהלות היום יומית של אדם מוביל אותו לסיטואציות שמהוות גורמי סיכון להתפרצויות. ננסה לחשוב אילו דרכי התנהלות יכולות לסייע בצמצום “מוקשים” אפשריים אלו, וכיצד יצור את השינוי. למשל נלמד לזהות ששיחות לאחר יום עבודה על נושא משמעותי הן נפיצות יותר, ולכן כדאי לחשוב על זמנים אחרים לשיחות כאלו. מהצד השני נשאף לזהות ולהבין את התחושות והמחשבות שמתעוררות מול הסיטואציות מעוררות הכעס. הבנה שכזו יכולה לסייע בשינוי התגובה. למשל נצליח לזהות כי אנו מרגישים פגועים בסיטואציה כלשהיא, חושבים שזלזלו בנו ולכן חשים צורך להגיב. הבנת מעגל הכעס יכולה לסייע לנו לבחור להגיב באופן שונה למרות תחושת הפגיעה.

על מספר דרכים יעילות להתמודדות עם כעסים תוכלו לקרוא בקטע הזה.

אתם מוזמנים להגיע לפגישת היכרות במכון חיבורים על מנת לפגוש פסיכולוג המומחה בהתקפי כעס ולהתחיל את המסע להשגת שליטה בכעסים שלכם ביחד איתנו.

מקורות:

Arslan C (2010). An investigation of anger and anger expression in terms of coping with stress and interpersonal problem solving. Educ. Sci. Theory Pract., 10(1): 7-43.

Beck, R., & Fernandez, E. (1998). Cognitive-behavioral therapy in the treatment of anger: A meta-analysis. Cognitive Therapy and Research, 22, 63 – 74

Kerns, R. D., Rosenberg, R., & Jacob, M. (1994). Anger expression and chronic pain. Journal of Behavioral Medicine, 17, 57-67

ראו גם: טיפול בחרדה | פסיכולוג ילדים | OCD | דיכאון אחרי לידה | סי בי טי

למידע נוסף ולהתייעצות עם מטפל מיומן, ניתן ליצור קשר עם צוות המכון: 072-217-2234, או בטופס צור קשר .

עובדים

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן