• 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ
  • 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ

OCD אצל ילדים

בדומה למבוגרים גם ילדים מפתחים לעיתים OCD. אם נקדיש רגע וניזכר אנו בילדותנו, מרביתנו ניווכח שנהגנו לחשוב בצורה המאפיינת חשיבה מאגית הקשורה ל"הבטחה" שנמנע דבר רע מלהתרחש, ועשינו זאת גם ברמה ההתנהגותית כפעולה שיצרה רגיעה ממחשבה מאיימת. חלקנו, במידה כזו או אחרת, עושים זאת עד היום.

הפרעת OCD אצל ילדים ונוער

הפרעת OCD (הפרעה אובססיבית קומפולסיבית) היא הפרעה המאפיינת לא מעט אנשים באוכלוסייה, וביניהם גם ילדים. מדובר בהפרעה המאופיינת במחשבות טורדניות ופעולות קומפולסיביות (מעין טקסים שמאפשרים לווסת את ההפרעה או להרגיע אותה). למעשה, 2%-4% מהילדים סובלים מהפרעת OCD, כשההפרעה שכיחה יותר בקרב בנים. כמו כן, חשוב לציין כי ההפרעה עשויה להופיע לפני גיל 14, לכן חשוב להיות ערים להתנהגויות של הילדים. מלבד זאת, חשוב לומר כי הגיל הממוצע להתפרצות ההפרעה הוא גיל 19.

 


הפרעת OCD עלולה להתפתח בקרב ילדים מכמה סיבות, בין היתר בשל רכיב גנטי (ההפרעה נפוצה יותר בקרב ילדים עם היסטוריה משפחתית של חרדה), מתחים, חרדות ואפילו היעדר ביטחון עצמי. עם זאת, ישנם טיפולים ממוקדים המסייעים לטפל בבעיה באופן משמעותי, כמו טיפול CBT והדרכת הורים. במאמר שלפניכם, ריכזנו את כל המידע הנחוץ, ולו כדי שתוכלו להעמיק את הידע בנושא ולהבין כיצד ניתן לפעול.

מה זה OCD אצל ילדים?

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית מחולקת למחשבות ( אובססיות) מפחידות ומטרידות שככלל הן בלתי רציונאליות, חוזרות על עצמן ומעוררות רמת חרדה גבוהה. לצד המחשבות הללו, ישנן פעולות קומפולסיות, כלומר, “טקסים” התנהגותיים שנועדו להפחית את רמת החרדה ובדרך כלל גם אינם רציונאליים. המחשבות המאיימות עולות בדרך כלל באופן בלתי נשלט ומנבאות אפשרות שאסון יתרחש. הן יכולות להתבטא באופנים שונים: פחד לפגיעתו של אדם, חזיונות על אירוע רע שיקרה, אמונות לגבי ביצוע החלטה מסוימת שתגרום לקושי, נזק או פגיעה וכדומה. דוגמה לכך יכולה להיות מחשבה על אח שיפצע או יפגע, אמונה שאם אתקרב לחפץ מסוים הורי ימותו או אם אגע בחברים אדבק במחלה וכו’.

הפעולות, ”טקסים”, שנועדו להפחית או לעצור את המחשבות ולצמצם את תחושת החרדה, יכולים להתבטא בטקס מנטאלי – חשיבתי, הנועד להרגיע את המחשבה על ידי חישובים שונים (מספרים או צורות), חזרה בראש על משפטים מסוימים וכדומה. כמו כן, ישנן הפעולות, כלומר הטקסים ההתנהגותיים כדוגמת: סידור מיטה או חדר, נגיעה בחפץ או הימנעות מנגיעה, שטיפת גוף או ידיים, בדיקות של חלון או מיטה, אגירה של חפצים בחדר וכו’. פעולות טקסיות אלו הן כביכול דרכם של הילדים למנוע את ה”אסון”.

איך לזהות את הפרעת OCD אצל הילד שלי?

מרבית האנשים משתמשים בהתניה התנהגותית כחלק מאמונה טפלה. ההתניה נועדה לעזור לנו בדרך כזו או אחרת להימנע ממזל רע או להבטיח הצלחה. עם זאת, לא כולנו מוגדרים כסובלים מOCD. ראשית, אם ההורים שמים לב שילדם מוטרד ממחשבות מאיימות ומפחידות, שאינן מבוססות על היגיון או מציאות – זה בהחלט מהווה נורה אדומה, ואין להקל ראש בנושא. מלבד זאת אם מבחינים שהילד פועל בדרכים שונות המבטאות צורך עז לביצוע “טקס” מסוים (על מנת להוריד את רמת החרדה הגבוהה שהמחשבות המאיימות יוצרות), וטרוד בפעילות זו חלק ניכר מזמנו, באופן המשפיע על רמת תפקודו, קיימת אפשרות גבוהה שהוא סובל מOCD.

מה ניתן לעשות? ובכן, חשוב לפנות לטיפול כאשר הילד נמנע מפעילות או מדבר מסוים , כאשר רמת החרדה יוצרת קשיים רגשיים הכוללים דכדוך, קשיים בקשב ודאגנות כללית, כאשר ביטחונו העצמי ותחושת ערכו העצמי יורדת וכו’. מצב זה יוצר קשיים חברתיים ולימודיים, מאפשר ירידה ופגיעה באיכות החיים ומשפיע על קשרים בין אישיים ומשפחתיים.

הטיפולים המתאימים לילדים הסובלים מOCD

הפרעת OCD עלולה להשפיע באופן שלילי על אורח חייו התקין של הילד, ועל כן, מוטב לפנות לגורם מקצועי, על מנת לקבל את הטיפול הנכון ביותר. שני הטיפולים האידיאליים עבור ילדים הם טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) והדרכת הורים.

טיפול CBT לילדים

טיפולים פסיכולוגים מוצלחים ומחקרים מדעיים מוכיחים היום שאחת השיטות היעילות ביותר לטיפול בOCD מבוססת על התאוריה הקוגניטיבית התנהגותית. שיטת טיפול זו נקראת CBT (טיפול קוגניטיבי – התנהגותי או באנגלית cognitive behavioral therapy). תיאוריה זו מתבססת על הטענה שהקושי המשמעותי לסובלים מאובססיה קומפולסיה נוצר בעקבות תחושת החרדה הגבוהה הנגרמת מהבנה ותפיסה של הילד/ה את המחשבות הטורדניות כמפחידות ומאיימות על ביטחונו האישי או של אלו הסובבים אותו.

בטיפול זה, מלמד המטפל את ההורים או הילד/ה לזהות ולשנות את האמונות והסכמות שיוצרות ומשמרות את החשיבה החרדתית. ב CBT מתמקדים בפיתוח הערך העצמי, ואף ניתנים כלים שונים להתמודדות נכונה עם המחשבות. כמו כן, מלמדים את הילדים להגיב בדרך שמורידה את החרדה ומפסיקה את הטקסים, מתרגלים חשיפה הדרגתית למחשבות המאיימות מבלי לקיים את הטקס עצמו ובכך מאפשרים לו/ה להעריך מחדש את האמיתות של האמונות והמחשבות שנתפסות עבורו כמסוכנות.

טיפול באמצעות הדרכת הורים

אחד הטיפולים היעילים לOCD בקרב ילדים הוא הדרכת הורים, שכן מדובר בטיפול שמתבצע על ידי אנשי מקצוע ופסיכולוגיים. חשוב להבין שההורים מהווים סוכני שינוי בחייהם של הילדים, ולכן למעורבותם יש משמעות ניכרת. בהדרכת הורים מלמדים את ההורים כיצד להתמודד בדרך היעילה והמהירה ביותר עם דפוסי החשיבה וההתנהגות של ילדיהם, והם מקבלים כלים שיסייעו להם ולילדים להתמודד עם ההפרעה בהמשך. בדרך כלל מספר פגישות עם ההורים יוצרות שינוי מובהק בהתנהלות הילדים. לאחר מכן, שוקלים ביחד עם ההורים האם הילדים צריכים גם הם להגיע להמשך טיפול ממוקד.

לסיכום

חשוב להדגיש שהפרעת OCD היא הפרעה שכיחה בקרב האוכלוסייה, אך יחד עם זאת, מוטב שלא להקל ראש בנושא, ובייחוד כשמדובר בילדים. ההפרעה עלולה לפגוע באורח החיים התקין, לרבות בתפקודו היומיומי, באופן ניכר, ולכן מוטב לפנות לגורם מקצועי לקבלת טיפול מותאם, כשרצוי לשלב בין טיפול CBT לבין הדרכת הורים.

הצוות של מכון חיבורים הוא צוות מקצועי, מיומן ובעל ניסיון, כשניתן להתייעץ עמנו ולקבוע שיחת ייעוץ ראשונית על מנת לאבחן את הבעיה ולהתאים לילד את הטיפול האידיאלי ביותר. אנחנו זמינים עבורכם לאורך כל שעות היום, ולו כדי להעניק לכם את מלוא הכלים המקצועיים הנחוצים.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support