טיפול פסיכולוגי – גישות פסיכודינמיות

טיפול פסיכולוגי גישות פסיכו דינמיות

טיפול פסיכולוגי בגישה פסיכודינמית מסתמך על שיטת הטיפול הנקראת פסיכואנליזה, אותה פיתח זיגמונד פרויד.

טיפול בפסיכואנליזה מנסה לחשוף מניעים, מנגנוני הגנה וקונפליקטים לא מודעים, המתחברים אל חוויות ילדות. פרויד האמין שאנשים חשים חרדה בגלל קונפליקטים בין איד, אגו וסופר-אגו. אנשים משמשים במנגנוני הגנה כדי לנסות התמודד עם הקונפליקטים האלה, לא תמיד בהצלחה.

טכניקות פסיכואנליטיות

טיפול פסיכולוגי בגישת הפסיכואנליזה מסורתית

המטופלים נפגשים עם המטפל מספר פעמים בשבוע במשך כמה שנים והטכניקות הנפוצות בטיפול הן אסוסיאציה חופשית, ניתוח חלומות, ופרשנות.

אסוסיאציה חופשית

מעודדים את המטופל לומר כל מה שעולה בדעתו. גם מחשבות לא קוהרנטיות, גסות ולכאורה לא רלוונטיות. כך התת מודע של המטופל נחשף בפני הפסיכואנליסט.

ניתוח חלומות

חלומות חושפים גם את התת מודע. הקליינטים מתארים את חלומותיהם והפסיכואנליסט מפרש את המשמעויות החבויות של החלומות.

פרשנות

הכוונה היא לניסיונות של המטפל לחשוף משמעויות חבויות בזיכרונות, חלומות, התנהגות וכדומה אצל המטופל. זו אחת הטכניקות המרכזיות בפסיכואנליזה. השאיפה היא שהפרשנות תוביל את המטופל לתובנות עמוקות יותר.

למידע נוסף אודות סוגי טיפולים פסיכולוגיים

טיפול פסיכולוגי בגישה פסיכודינמית

מושגים פסיכואנליזה

שלושה מושגים שחשוב לדעת על טיפול פסיכולוגי בגישת פסיכואנליזה הם: העברה (טרנספרנס), התנגדות וקתרזיס.

העברה

תהליך שבו המטופלים מתחברים אל המטפלים כאילו הם דמויות חשובות בעברם. הפסיכואנליסטים מעודדים העברה משום שהיא מסייעת לחשוף קונפליקטים חבויים אצל המטופל ולעבד אותם.

התנגדות

ניסיונות של המטופל לבלום את התקדמות הטיפול. זה נעשה בדרך כלל באופן לא מודע. ההתנגדות נובעת מכך שהמטופל חש חרדה כאשר קונפליקטים לא מודעים מתחילים להתגלות.

קתרזיס

פורקן של מתח לאחר שמחשבות או זיכרונות מודחקים עולים אל המוח המודע של המטופל.

טיפולים פסיכואנליטיים הקיימים היום

פסיכואנליזה קלאסית כבר כמעט חלפה מהעולם. אך טיפול פסיכולוגי בגישה פסיכו דינמית מקובלת מאוד לטיפול במגוון בעיות פסיכולוגיות. למרות הדגשים השונים, כל הטיפולים הפסיכו דינמיים מתמקדים בחיזוק תובנות, דרך חשיפת קונפליקטים ומנגנוני הגנה לא מודעים.

לפרשנות, ולמושגים העברה והתנגדות יש חשיבות בטיפולים פסיכו דינמיים. בניגוד לפסיכואנליזה המסורתית, שבה, המטופל שוכב בדרך כלל על ספה ואינו רואה את המטפל, מטפלים פסיכודינמיים יושבים בדרך כלל פנים עם המטופל שלהם. הפגישות מתקיימות פעם או פעמיים בשבוע, והטיפול בדרך כלל נמשך זמן קצר יותר מפסיכואנליזה.

במכון חיבורים מרבית הצוות בעלי תואר שני בפסיכולוגיה והרקע הלימודי מקצועי שלהם הוא דינאמי, עם זאת, הם הוכשרו גם בגישות אחרות ומשלבים בעבודתם את הכלים מדיציפלינות שונות על מנת להתאים את הטיפול הנכון ללקוח. טיפול פסיכולוגי במכון חיבורים משלב גם גישות יותר פרקטיות בתהליך הטיפולי גם אם הבסיס שלו הוא דינמי.

לפגישת היכרות במחיר מוזל השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם!

עשוי לעניין אותך גם

שתפו את הפוסט: