טיפול בהתקפי חרדה

התקף חרדה תסמינים, סימפטומים והטיפול בהם

טיפול בהתקפי חרדה

התקף חרדה תסמינים, סימפטומים והטיפול בהם

התקף חרדה הוא תחושת פחד מועצמת עד כדי אימה, שעלולה להופיע באופן פתאומי לחלוטין וללא סימנים מקדימים • קשיי נשימה, דפיקות לב מואצות, הזעה מוגברת, רעד וצמרמורת הן רק חלק מהתופעות של התקפי חרדה  • למה זה קורה ואיך ניתן להתגבר? מהם התקפי חרדה תסמינים?

התקף חרדה תסמינים, סימפטומים והטיפול בהם

התקפי חרדה מתוארים על ידי הסובל/ת ממנה כאמונה מוחשית "שאני עומד/ת למות או להשתגע".  כאשר לאמתו של דבר, התקפי חרדה הם תחושת פחד מועצמת עד כדי תחושת אימה במצבים שאינם מאיימים כלל.

התקף חרדה עלול להופיע באופן פתאומי לחלוטין ואף מתוך שינה וללא סיבה ברורה. להתקף כאשר הוא התקף חרדה תסמינים פיזיולוגים בתדירות ומשך משתנה ובדרך כלל גורם להימנעות ממצבים בהם נוצר ההתקף לראשונה, לדוגמא: כאשר ההתקף הראשון מופיע בחדר סגור, נמנעים ממקומות סגורים(קלסטרופוביה) או התקף שהתרחש בזמן נהיגה יוצר הימנעות מנהיגה.

מהם הגורמים להתקפי חרדה?

לכולנו יש פחדים, וחשוב לציין כי כל אדם, ללא יוצא דופן, עלול לחוות התקפי חרדה לפחות פעם אחת במהלך החיים. יחד עם זאת ניתן לזהות כמה גורמים אופייניים שעלולים להוביל להתקף חרדה – הפחד העיקרי העומד בבסיס הפרעה זו הוא הפחד מאובדן שליטה, ועל כן אנשים שצריכים להרגיש "בשליטה" כל הזמן, נחשבים לכאלה בעלי סבירות גבוהה יותר לפתח התקפי חרדה. יש מגוון התקף חרדה תסמינים וצריך ללמוד לזהות אותם כדי לדעת כיצד לפעול בעתיד.

הסימפטומים והתסמינים בהתקפי חרדה

להתקף כאשר הוא התקפי חרדה סימפטומים נפוצים של תחושת איבוד שליטה, מחשבות טורדניות ושליליות וכאבים גופניים כגון: קשיי נשימה עד כדי חנק, דפיקות לב מועצות, קשיים בבליעה, הזעה מוגברת, רעד וצמרמורת, גלי חום, סחרחורות, חולשה, כאבי שרירים לא ברורים ועוד. כאשר תחושות אלו נתפסות בזמן התקף חרדה כבעלות סיכון בריאותי ממשי, עוצמת ההתקף גוברת ואף מחמירה את תדירות התקפי החרדה. 

התקף חרדה תסמינים - דרכי טיפול

על פי רוב המטפלים בהתקף חרדה על ידי טיפולים ממוקדים כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי או טיפול דינאמי קצר מועד. מטרת הטיפול היא ללמד כיצד לעצור את ההתקף, ליצור מודעות גבוהה יותר לסוגי החשיבה הבלתי יעילים אשר מגבירים ומשמרים את החרדה ( לדוגמא: האמונה שהתקפי חרדה מסוכנים או אם אמנע מהגורם לחרדה, החרדה תפחת וכו')  לפתח ולתרגל דפוסי חשיבה אלטרנטיביים ובריאים יותר, להיחשף באופן התנהגותי לרגשות ולתחושות הקיימות מבלי שהן יבהילו או ישתקו.

ראו גם: חרדה חברתית | טיפול בחרדות

לשיתוף הכתבה >>