התקפי חרדה

אחד מכל 10 אנשים יחווה בחייו התקף חרדה, אירוע של בהלה קיצונית ועוצמתית המתרחשת בפתאומיות ומלווה בתחושה גופנית הדומה לזו של התקף לב • איך תזהו את ההתקף ואיך תמנעו את חזרתם של התקפים עתידיים? בכתבה שלפניכם.

התקפי חרדה

ציטוט של טל ממכון חיבורים

“חרדות הן משהו שקיים מהרגע הראשון שאנחנו מגיעים לעולם… ובמפגש הראשון שלנו עם הדמויות המשמעותיות לנו… אנחנו חרדים שלא נקבל את מה שאנחנו רוצים, כשתינוק לא מקבל את האוכל שהוא רוצה- הוא רעב, נולדת אצלו חרדה שהוא לא יקבל את מה שהוא רוצה. כשאנחנו נהיים בוגרים יותר, ה”רעב” לאוכל קונקרטי הופך להיות “רעב” לאוכל רגשי…

הסטטיסטיקה מספרת שכמעט 10% מהאוכלוסייה יחוו בחייהם לפחות אירוע אחד של התקף חרדה. אורח החיים האינטנסיבי והתובעני, העלה משמעותית את שכיחות התקפי הפאניקה באוכלוסייה בשנים האחרונות.

ההתקפים מופיעים בכל גיל, אולם הפריצה שכיחה יותר בתחילת הבגרות, כאשר שכיחות ההתקפים גבוהה יותר אצל נשים ובקרב אנשים עם רמת משכל גבוהה מהממוצע.

במקרים רבים, התקף החרדה הראשון עשוי להופיע במפתיע, ללא כל אזהרה מוקדמת ומבלי סיבה הנראית לעין. אנשים שלקו בהתקף מספרים על אירוע של בהלה קיצונית ועוצמתית שמתרחשת ללא כל סכנה מציאותית, ומלווה בתחושה גופנית שעשויה להתפרש דווקא כהתקף לב.
מקורו של ההתקף הוא בשיבוש במאזן הכימיקלים במוח. למעשה, הגוף מקבל “התראת שווא” על סכנה מתקרבת ומכין את עצמו לקראת התמודדות עם איום במצב של “לחימה או בריחה”.

אספנו עבורכם 4 סימפטומים וסימנים עיקריים של התקף בחרדה כדי שתוכלו לזהות את מאפייניו אם חוויתם אחד או שחלילה תחוו אחד בעתיד. הנה הם לפניכם:

1. תחושות גופניות
התקף חרדה ילווה בשלל מחושים פיזיים קשים ובתחושה של חוסר נוחות: דפיקות לב מואצות, תחושת מחנק וקושי בנשימה, כאב ודקירות בחזה, הזעת יתר, סחרחורת ועוד.

2. מחשבות אופייניות
בעת התקף של חרדה אתם עלולים לחוש בסכנה לא מוסברת ובצורך עז להימלט ולברוח. התחושות הבלתי מוסברות יחד עם הסממנים הגופניים עשויים לגרום לכם לתחושה של אובדן שליטה ולחשש שאתם עומדים לאבד את דעתכם ולהשתגע.

3. משך ההתקף
התקף החרדה, מתחילתו ועד לשיאו, נמשך לרוב בין שתיים לחמש דקות. בפרק זמן זה ההתקף מתגבר עד לשיא, כאשר לאחריו נרגעים התסמינים הגופניים המאיימים, אך נותרים עם תחושה מעיקה ולא נעימה.

4. הימנעות לאחר ההתקף
לאחר ההתקף, רבים נוטים לשייך את סיבת ההתקף לפעולה שבוצעה בזמן ההתקף או אל מקום בו התרחש ההתקף ומפתחים התנהגות המנעותית. במקרים רבים, התקף החרדה הראשוני עשוי להתפתח למעגל חרדה בו הפחד מההתקף הבא משבש ופוגע באורח החיים. ההימנעויות מובילות להסתגרות, לירידה בביטחון ובערך העצמי, להתנתקות מחברים ולתלות גבוהה באחרים.

טיפול בהתקפי חרדה

התקף חרדה שנותר ללא מענה טיפולי עלול להתפתח להפרעת חרדה, וזאת רק בעקבות פירוש שגוי של התופעה שחוויתם. אם אתם מוצאים עצמכם נמנעים מפעילויות שונות שלדעתכם עלולים להביא להתפרצות של ההתקף הבא, רצוי שתפנו לאבחון וטיפול אצל איש מקצוע בתחום בריאות הנפש.

בהפרעות חרדה ניתן לטפל במסגרת טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) ממוקד וקצר מועד. טיפול בהתקפי חרדה זה כולל איתור הסיטואציות המניעות את הפחד, התעמתות עם דפוסי המחשבה השליליים המלבים את החרדה, זאת תוך חשיפה הדרגתית למקורות הפחד בליווי צמוד ומקצועי של המטפל.

בטרם תבחרו סוג של טיפול בהתקף חרדה ובמטפל עצמו, חשוב להיוועץ עם גורם מקצועי אשר יתאים את הטיפול שיביא לתוצאות הטובות ביותר עבורכם.

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print