fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

חוסר ביטחון עצמי

כותב:
תוכן עניינים

חוסר ביטחון עצמי מתייחס לדרך בה אנו פועלים מול האחר. אדם בעל ביטחון עצמי נמוך יכול להיות בעל דימוי עצמי גבוה, אך חוסר יכולת לדעת כיצד לבטא את דעותיו על עצמו אל מול האחר. לעומת זאת ישנם אנשים בעלי ביטחון עצמי גבוה אך דימוי עצמי נמוך, כאלה שתמיד יאמינו כי אם רק יכירו אותם באמת יגלו כי הם לא ראויים לאהבה.

חוסר ביטחון עצמי – ביטחון עצמי נמוך

חוסר ביטחון עצמי מדגיש את הפערים בין התחושה הפנימית שלנו לדרך בה אנו פועלים בפועל. כמובן שהערך העצמי שלנו אינו תלוי לא בדימוי העצמי ולא בביטחון העצמי, וכל הזמן קיימים פערים בין שלושת המימדים האלה.

סימנים המעידים על ביטחון עצמי נמוך

צורך תמידי להתנצל – צורך להתנצל במקרה זה הוא אחד המאפיינים של חוסר ביטחון עצמי מאחר והוא אינו נובע מתוך היכרות עם כללי הנימוס החברתיים, ולא מתוך מקרים בהם האדם באמת פגע במישהו, באופן פיזי או רגשי, אלא בצורך לתת הסברים לטעויות.

אדם שהוא מלא בביטחון לא ירגיש נבוך אם הוא יחליק על רצפה רטובה או יתקל בטעות בדלת זכוכית סגורה. הוא יבין שזה לא משקף דבר לגבי מי שהוא ומה שהוא, ואם יש אדם בסביבתו שחושב אחרת, זה כלל לא יפריע לו.

אדם שאין לו ביטחון תמיד ירגיש צורך להסית את ה”אשמה” ממנו והלאה ולהסביר לסביבה מדוע לא הוא זה שמגושם או חסר חן. זו זכותו של כל אחד מאיתנו לטעות ואין צורך להתנצל על טעויות או למצוא להן תירוצים.

תשובה מיידית לביקורת

– אדם בעל ביטחון עצמי נמוך יגיב באופן מיידי ואגרסיבי לכל ביקורת. הוא מייד ינסה להסית את הביקורת ממנו והלאה. הסיבה לכך היא שהדימוי שלו לגבי איך שאנשים תופסים אותו הוא כל כך שברירי שעליו להשתמש בכל מנגנון כדי להרחיק את הביקורת ממנו והלאה.

אדם בעל ביטחון עצמי יאזין לביקורות ואף ידע לקבל אותן. הוא יבין כי גם אם מישהו ראה בו פגם אין זה אומר כי הוא נתפס כחסר יכולת או כפחות מוצלח באופן כללי, לעומת אדם עם חוסר ביטחון עצמי.

פיצוי

ביטחון עצמי נמוך מאיים על האדם, משום שהוא לא יודע אם יוכל לגרום לסביבה שלו לאהוב אותו. בסופו של דבר זה נובע מפחד מנטישה, לכן כל אדם עם חוסר ביטחון עצמי ינסה לפצות עליו באיזשהו אופן – שימוש בחוש הומור, פרפקציוניזם, סרקזם ויהירות הן רק חלק מהדרכים.

אלה הם ניסיונות להתחבב על הסביבה או להבדיל, להכחיש תלות בסביבה ואת הרצון להיות נאהב. אך כשחולשות אלו לא מקבלות מענה, האדם נמצא בסכנה אמיתית ללקות בדיכאון. הוא יחוש שהוא לא חי חיים אותנטיים ושהוא כל הזמן בורח ממשהו, מה שעלול להוביל לקושי נפשי אמיתי.

שפת גוף

– אנשים עם ביטחון עצמי נמוך תמיד נוקטים בגישה ההגנתית של תנועות גוף ביישניות כמו שילוב ידיים גם כשלא קר. זה מבטא למעשה את הקושי הריגשי שלהם ותחושת הפגיעות שלהם מהסביבה אך הסביבה חשה בסגירות הזו ועלולה להגיב בהתאם, מה שרק מחזק את המעגל השלילי הזה.

הימנעות מאתגרים

– אדם חסר ביטחון עשוי לחשוש מאתגרים במודע או שלא במודע. הוא עשוי לחשוב כי הוא לא זקוק לאתגר הזה, כאשר למעשה הוא חושש מכישלון. כך החיים אותם הוא חי עלולים להיות מנותקים מהפוטנציאל האמיתי שלו שתואם ליכולות ולכישרונות שלו אך הוא פוחד לגשת אליו בשל ביטחון עצמי נמוך.

להרחבה בנושא התופעה והשלכותיה אתם מוזמנים לקרוא על “תסמונת המתחזה”

 

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

ילד עם משפחה

רוצים לדבר איתנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן