הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים

קיימות מספר הפרעות קשב וריכוז תחת ההגדרה הרחבה, כאשר השתיים המוכרות ביותר ביניהן הן ADD – הפרעת קשב וריכוז ו-ADHD הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות.

לפני שנתאר את הסמפטומים חשוב לציין שגם שישה מהסימפטומים המפריעים לתפקוד המופיעים למשך חצי שנה או יותר נחשבים מספיקים כדי לענות על הקריטריון של הפרעת קשב וריכוז.

בDSM – ספר המרכז את כל האבחנות הקשורות לקשיים רגשיים ניתן למצוא גם את ההגדרה של הפרעת קשב וריכוז ( ADD)  המתארת את הסימפטומים הבאים:

טווח ריכוז קצר הכולל הסחת דעת בקלות רבה ( כאשר מפסיקים להקשיב במהלך שיחה) , רגישות גבוהה לגירויים ( לדוגמא כאשר רעשים בחוץ מפריעים ללמידה בכיתה) התנהגות חולמנית וקושי להחליט החלטות ולעיתים גם לאחר החלטה נטייה “למרוח” פעולות לאורך זמן רב, קושי בלמידת מיומנויות למידה וגם מיומנויות חברתיות מכוון שגם הן נלמדות כתוצאה מחיקוי הדורש קשב,  קושי בביצוע משימות הדורשות ריכוז למשך זמן וסיום מטלות מורכבות אשר דורשות אירגון וסדר של פעולות, קושי בשימת לב לפרטים הקטנים, או בראייה רחבה, שכחנות ונטייה לאבד דברים. ישנם עוד סימפטומים ואנשים שמתארים את הפרעת הקשב שלהם לעיתים סובלים מדברים מסויימים יותר מאחרים.

הפרעת קשב וריכוז ADHD –הכוללת אימפולסיביות והיפראקטיביות כוללת את הסימפטומים הבאים:

חוסר מנוחה כללית או פעלתנות יתר ( ” קוצים בתחת” זו הגדרה שילדים עם ADHD שומעים הרבה מאד) , קושי בביצוע משימות הדורשות ריכוז למשך זמן – בעקבות חוסר המנוחה קשה מאד להתמיד ללא הפסקות), שכחנות, אימפולסיביות וקושי בדחיית סיפוקים ( לדוגמא: התפרצות לתוך משפטים של אחרים, תגובות לא תואמות לסיטואציה – כי עלתה מחשבה על נושא אחר) מצבי רוח ולעתים שינה לא סדירה ( מצב רגשי של חוסר שקט בהחלט מיצר תגובות מהסביבה שגורמות למצבי רוח – טורדנות מחשבתית יכולה להגרם גם מכך) קושי להתרכז בגירוי אחד ושימת לב לפרטים הקטנים ( כיוון שהראש עובד בכמה ” מישורים” ) קשיים בארגון וסיום מטלות מורכבות , בזיכרון סדר פעולות, דיבור מהיר ותכוף לפעמים ( קושי לחכות לתור הדיבור ), קושי להתרכז בדבריו של האחר ועוד ועוד.

כמו בADD ישנם קריטריונים לאבחנה: התסמינים צריכים להופיע לפני גיל 12, הקשיים מופיעים בשני מסגרות לפחות ( ב”ס , עבודה, חוג…) פגיעה באיכות החיים, תסמינים אלו אינם מופיעים בעקבות חרדה/דיכאון/ טראומה או בעיה רגשית אחרת.

חושש/ת שהילד סובל מהפרעות למידה? היכנס/י לקרוא מהו אבחון דידקטי

כיצד מאבחנים הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים וילדים?

על אף הסברה הרווחת, הפרעות קשב וריכוז מהוות מכשול עבור הסובלים מהן לא רק במסגרות לימודיות, אלא גם בחייהם הבוגרים. לכן חשוב לאבחן כמה שיותר מוקדם.

ישנם אבחונים שנועדו לבדוק בצורה ספציפית בעיות בקשב וריכוז. כאשר מגיעים לפסיכולוג או מכון יעודי לשם כך, הם מבצעים את הבדיקות הבאות:

  • הערכה של ההתפתחות – האם תקינה או ישנו עיכוב התפתחותי רגשי.
  • בדיקה קלינית אצל רופאה הכוללת שיחה עם הילד וההורים, תצפיות במצבים שונים, בדיקות פזיות, נוירולוגיות וקוגנטיביות.
  • מבחן ממוחשב ( מבחן TOVA )
  • שאלונים

לאחר מכן נפגשים עם הפסיכולוג או הקלינאי ועוברים יחד על הסיכום וההמלצות להמשך.

לעיתים קרובות מבוגרים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז מתקשים לתפקד ביעילות במסגרת המקצועית ואף בתחום הזוגי. גם אם ישנה מודעות מסויימת לקשיים, חלק מהקשיים הם בעקבות מצב נוירולוגי שאינו ניתן לשינוי וחלק מהקשיים לא טופלו בזמן ולכן עדין פוגעים באיכות החיים.

כיום ישנה מודעות גבוהה במיוחד לתופעת הפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים ומבוגרים כאחד, ניתן לעבור אבחון מהיר ומדוייק ולקבל עזרה בבית הספר ואף הקלות משמעותיות. עם זאת, למרות שניתן לבצעו כבר מגיל 7, אנשים רבים עדיין נמנעים מלעבור אבחון מתאים ולקבל טיפול הולם לבעיה. על אף המודעות הגבוהה לנושא, קיים חשש שהסביבה תתייג את הילד/ה בצורה לא הוגנות כלפיהם. פחד נוסף שעולה לעיתים קרובות הוא השימוש בטיפול תרופתי אגרסיבי.

במרבית המקרים החשש אינו מוצדק, הסביבה פיתחה מודעות גבוהה עם השנים ואבחון נכון ומדוייק יכול לסייע רבות לסובלים מהפרעות קשב וריכוז, כמו כן כיום קיימות מגוון אלטרנטיבות המציעות טיפול ממוקד בהפרעות קשב וריכוז ללא טיפול תרופתי.

כיצד הטיפול יכול לעזור?

טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז נחשב כיום לממוקד וליעיל ביותר. CBT יכול לסייע רבות לסובלים מהפרעה זו בכל הקשור לארגון, פיתוח מיומנויות שלא נרכשו כתוצאה מההפרעה, שינוי בערך עצמי שנפגע, וניהול החיים בצורה קשובה יותר ומותאמת לקשיים הקיימים.

הטיפול מאפשר למטופלים לסגל הרגלי למידה ועבודה מתאימים ולהתמודד בצורה אופטימלית עם חיי היום יום על אף ההפרעה.  ישנם מגוון טיפולים שנמצאו כיעילים ביותר בטיפול בהפרעות קשב וריכוז. מכון חיבורים מבצע טיפולים מסוג זה בתוכם נכללים בין היתר טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, טיפול פסיכולוגי בשילוב ביופידבק או מיינדפולנס.

בנוסף, אבחנה של הפרעות קשב וריכוז וקבלת טיפול מתאים מאפשרת לילדים שלכם לקבל את ההתחשבות הדרושה במסגרות השונות וליהנות מתנאים המתאימים ביותר עבורם.

במידת הצורך קיימת האפשרות לטיפול תרופתי בהפרעות קשב וריכוז אשר נחשב ליעיל. התאמת טיפול תרופתי נעשית גם היא על ידי פסיכיאטר ומבוצעת תוך התאמה זהירה של סוג התרופה והמינון הדרוש. על אף החשש מפני טיפול תרופתי חשוב לדעת כי כיום ישנן תרופות רבות המיועדות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז וניתן בקלות להתאים תרופה מתאימה שלא תוביל לתופעות לוואי מיותרות.

אנחנו מזמינים אתכם ליצור קשר ולשמוע כיצד טיפול ממוקד יכול לעזור בזמן קצר יחסית. צוות המכון יודע כיצד לטפל בבעיות של קשב וריכוז והניסיון שלנו לאורך 9 השנים האחרונות מאפשר לנו להכין תוכנית טיפולית מדוייקת ויעילה.

נשים מחייכות
אישה מחייכת
עובדים

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן