OCD – הפרעה אובססיבית קומפולסיבית

OCD (Obsessive Compulsive Disorder) היא הפרעה טורדנית כפייתית, ממנה סובלים לא מעט אנשים באוכלוסייה, גם אם אינם מאובחנים. ההפרעה מתאפיינת לרוב במחשבות פולשניות ואובססיביות, ולצידן פעולות קומפולסיביות וטקסיות, המהוות עבור הסובלים מההפרעה, דרך להתמודדות עם המחשבות הללו. לרוב, המחשבות הטורדניות מובילות להיווצרות תחושת חרדה, מה שעשוי להשפיע באופן ניכר על אורח החיים התקני ועל מצב הרוח. עם זאת, טוב לדעת שישנם טיפולים יעילים להפרעה – על כך ועוד, נפרט במאמר שלפניכם.

מה זה OCD (הפרעה טורדנית כפייתית)?

לכל בני האדם, ילדים ומבוגרים כאחד, ישנן לעיתים מחשבות מטרידות שאינן מרפות ולעיתים אף עיסוק באמונות טפלות שמטרתן למנוע מדבר רע להתרחש, אך עם זאת לא כולנו סובלים מאו סי די באופן המשבש את תפקודנו.

הפרעת OCD מוכרת ונפוצה בקרב כל שכבות האוכלוסייה, ילדים ומבוגרים כאחד, מכל הגזעים, הדתות, המינים והשכבות הכלכליות. ההפרעה מתבטאת במחשבות טורדניות ובלתי רציונאליות החוזרות על עצמן באופן אובססיבי וכן, במעשים כפייתיים (קומפולסיביים) בלתי רציונאליים, המבוצעים כמו מתוך דחף, בדרך כלל במטרה להפחית את החרדה. למעשה, בעולם יש מיליוני אנשים עם OCD, והיא נחשבת למחלת הנפש הרביעית בשכיחותה בארצות מערביות רבות.

בבריטניה מעריכים שכ 1.2% מן האוכלוסייה סובלים מ OCD, כלומר בכל זמן נתון ישנם כ741,000 אנשים עם OCD. יש לציין שאחוז גבוה מאוד מכלל המקרים, 50%, נכנסים לקטגוריה של מקרים קשים, ורק רבע מוגדרים כמקרים קלים.

אנשים רבים עם OCD עדיין סובלים בשקט, עקב המבוכה והחשש מתיוג. אנשים אחרים עם הפרעה זו אינם מודעים לכך שלקשיים שלהם יש הגדרה רפואית מוכרת, ולכן ארגוני OCD חייבים להתאמץ להעלות את המודעות בנושא ולהסיר את הסטיגמה מן ההפרעה הזאת.

פה נעצור לציין, שיש כמה טיפולים נפוצים, אך הטיפול הנחשב ליעיל ביותר ב-OCD הוא טיפול CBT שמתמקד בשינוי דפוסי חשיבה ובעיקר בשינוי דפוסי התנהגות, ועל כך נרחיב בהמשך המאמר.

איך יודעים אם סובלים מהפרעת OCD?

בשל העובדה שהפרעת OCD עשויה להתבטא בכמה וכמה דרכים (סוגי OCD), מוטב תחילה להבין אם אחת הדרכים הללו מאפיינת אתכם. כמו כן, ישנם שני פרמטרים מרכזיים להפרעה: מחשבות אובססיביות והתנהגות קומפולסיבית:

מחשבות אובססיביות:

 

מחשבות מטרידות וחוזרות על עצמן באובססיביות, שאינן רציונאליות אך יוצרות חרדה ותסכול רב מכוון שאינן פוסקות. המחשבות מופיעות בצורה של חשש (כגון חשש מפגיעה או גרימת נזק לעצמי או אדם אחר), דחפים חזקים ( כגון דחף לנקות או לאסוף חפצים), חזיונות אובססיביים ( כגון ערום של אנשים ), קושי רב בקבלת החלטות והתלבטויות, פחד מאובדן שליטה או עיסוק מתמיד בתכנים שונים ומשתנים כגון תכנים מיניים, אלימים דתיים ועוד. עם זאת, חשוב להבין שישנו ספקטרום רחב של הפרעות, כך שגם אם אתם סובלים ממחשבות אובססיביות, זה לא בהכרח אומר שמדובר באו סי די.

התנהגות קומפולסיבית:

 

קומפולסיות – מעשים כפייתיים שנתפסים כבלתי רציונאליים אך מבוצעים בכדי להפחית את הדחף ולמנוע לכראורה את התממשות התוכן האובססיבי. הפעולות הקומפולסיות הן בעצם טקסים “מרגיעים” כגון שטיפות ידיים, טיהור הגוף במקלחת, ניקיון הסביבה מכל דבר הנחשב מזוהם, בדיקות חוזרות ונשנות של חפצים או פעולות כגון: סגירה של גז, דלת או בדיקה של שעון. קומפולסיה גם מתאפיינת בחזרה או סידור של מספרים, משפטים או כל דבר אחר באופן סימטרי, סלידה ממספרים מסוימים, ספירה של פריטים, חזרה רפטטיבית של ביטויים כמנטרות או הימנעות מנגיעה או מאידך צורך בנגיעה בחפצים או בגוף ועוד ורסיות שונות של טקסי הרגעה.

ישנם קריטריונים ברורים לאבחן הפרעה אובססיבית קומפולסיבית: כאשר החשיבה האובססיבית היא מוגזמת וגוזלת זמן רב מידי, יוצרת סבל ומובילה לצורך עז להרגעה על ידי טקסים מנטאליים (חשיבתיים) או פיזיים (מעשים) המופיעים בטווח של שעה או פחות אחד מהשני. כמו כן, כאשר מעגל האובססיה וההרגעה על ידי טקסים משפיע על התפקוד היומיומי באופן ברור, יוצר לחץ וחרדה ומונע מאיתנו להתרכז בפעולות שגרתיות כמו לימודים, עבודה או גידול הילדים. כאשר ברור לנו שהאובססיות והטקסים אינם הגיוניים אך איננו מצליחים להפסיק את המחשבה או הפעולה, ניתן לאבחן שאנו סובלים מבעיית או סי די (OCD).

נציין כי אם אתם חושדים שהפרעת OCD מאפיינת אתכם, יש לפנות לרופא המשפחה או לשירות הפסיכולוגי באזורכם, ולו כדי שיוכלו לתת לכם הפניה לאיש מקצוע. פה נעצור להדגיש שחשוב לקבל טיפול מאיש מקצוע מוסמך ובעל ניסיון בטיפול בהפרעות OCD.

סוגי OCD

הפרעת OCD מתבטאת בכמה וכמה דרכים, כך שיכול מאוד להיות ששני אנשים סובלים מאותה ההפרעה, אך לא מאותו הסוג. למעשה, יש כמה סוגים בולטים:

סדר וניקיון – בדרך כלל, כשמזכירים OCD רוב האוכלוסייה מקשרת זאת לסדר וניקיון, אך חשוב לומר שמדובר רק בסוג אחד של התופעה. הסובלים מסוג זה, מאופיינים בחרדה סביב סדר וניקיון וחוששים מאוד מפני זיהום וחיידקים. הפעולות המאפיינות אותם הן בדרך כלל שטיפת ידיים כפייתית ובתדירות גבוהה, סידור חפצים תכוף, ניקיון הבית באופן אובססיבי וכו’.

לבדוק ולוודא שוב ושוב – אחד מסוגי הOCD השכיחים נוגעים לבדיקות חוזרות ונשנות הנובעות מהפחד לשכוח לבצע פעולות מסוימות ומהדחף לבצע אותן שוב. למשל, לבדוק שוב ושוב שהדלת נעולה/הגז מכובה וכו’, ולו כדי לוודא שהפעולה בוצעה כראוי. בדרך כלל, הבדיקות הללו חוזרות על עצמן עקב החשש שמישהו ייפגע בשל אי ביצוע הפעולה.

חזרתיות – בדומה לסוג הקודם, מדובר בסוג של OCD המתבטא בחזרתיות. הסובלים ממנו נוטים לחזור על פעולות, מילים וטקסים (כמו לא לדרוך על הקווים, ללכת בצד אחד של הרחוב וכו’), תוך אמונה שהחזרתיות הזו שומרת על כך שלא יקרה דבר רע להם או לסובבים אותם.

מחשבות אובססיביות, ללא פעולות קומפולסיות – סוג OCD זה, מתבטא במחשבות אובססיביות, ללא פעולות קומפולסיות (פעולות בלתי רציונליות שמבוצעות באופן חוזה ונשנה). כלומר, המחשבות האובססיביות לגבי חולי או לגבי תרחישים רעים שעשויים להתרחש עומדות בפני עצמן ואינן מלוות בפעולות קומפולסיות. פעולות אלו עשויות היו לווסת את המחשבות הללו ולהרגיע את המצוקה בטווח הקצר.

מחשבות פולשניות של היעדר מוסר – מדובר במחשבות פולשניות שחוזרות שוב ושוב בנושאים שנחשבים בחברה כלא מוסריים, כמו אלימות ומין, או כל אלמנט שנחשב עבור המטופל כלא מוסרי. המחשבות הללו גורמות למטופלים לסלוד מעצמם, ובשל כך לבצע פעולות שונות במטרה להימנע מהמחשבות הללו (או להימנע מלבצע אותן).

אישורים מהסביבה – היעדר ביטחון בסיסי עשוי להוביל אנשים רבים לתחושת חוסר ביטחון הנוגעת לפעולות יומיומיות או קבלת החלטות, ולו המינוריות ביותר, ועל כן הם זקוקים באופן תדיר לאישורים מהסביבה, כדי להרגיש רגועים יותר בהחלטותיהם, ולפצות על היעדר הביטחון העצמי.

אגרנות כפייתית – דחף לאסוף, לאגור ולשמור חפצים, גם אם אינם באמת נחוצים או שאין להם שימוש. לרוב, המחשבה מאחורי הפעולה הזו מתמקדת ברצון לשמור לעת הצורך, וממצוקה המלווה את תהליך זריקת החפצים לפח.

הצורך בשלמות (פרפקציוניזם) – לא מעט אנשים הסובלים מהפרעת OCD, מאופיינים במחשבות פולשניות לפיהן דברים מבוצעים באופן שאינו מושלם, משמע, לא כמו שהם צריכים להתבצע. הביטוי ההתנהגותי לאובססיות אלו עשוי להיות ניהול רשימות ומטלות באופן מוגזם, סידור פריטים קיצוני ועוד.

מה הם הגורמים ל OCD?

הפרעה טורדנית כפייתית נפוצה בקרב כ-2-3% מהאוכלוסייה ובמעל לשליש מהמקרים היא מופיעה בתקופת הילדות או ההתבגרות המוקדמת. נשים מפתחות OCD פי שניים מגברים, כאשר נשים מושפעות באופן בולט יותר מהחשיבה האובססיבית וגברים מושפעים יותר מהדחפים הכפייתיים (קומפולסיות). הגורמים העומדים מאחורי הפרעה טורדנית כפייתית מורכבים וככלל ישנה הסכמה כי גורמים גנטיים וגם סביבתיים משחקים תפקיד.

ישנם הסברים ביולוגיים רבים כגון קישור למוליך העצבי סרוטונין (Serotonin) שמשחק תפקיד גם בדיכאון. נמצא כי אנשים שיש להם היסטוריה של OCD במשפחה הם בקבוצת סיכון גבוהה יחסית.

כמו כן הסברים סביבתיים כמו למשל סביבה ביתית ראשונית המאופיינת בלחץ והתנהגות נוקשה או טקסית, או התמודדות עם אי ודאות ומתח בחיי היום יום יכולים להיות גורמים משמעותיים.

טיפול ב-OCD

הבשורות הטובות הן שיש לא מעט דרכים לטפל ב OCD, החל מטיפולי CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי), דרך טיפולי ERP (חשיפה ומניעת תגובה), ועד לטיפולי ACT (תרפיית קבלה ומחויבות). אנחנו במכון חיבורים, מתמקדים בטיפולי CBT, מסוג ERP, הנחשבים ליעילים ביותר בטיפול בפרעות OCD. למעשה, על פי רוב, מטפלים בחרדה על ידי טיפולים ממוקדים כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי או טיפול ACT.

חשוב לציין כי טיפול בOCD מתרכז באופן ממוקד בזיהוי המחשבות הבלתי הגיוניות, מסביר על הדחף ועל מעגל החרדה הנלווה, ומשנה את התגובה ההתנהגותית שמטרתה הרגעה. טיפולים הממוקדים במניעת תגובה הם יעילים במיוחד, ומשנים את ההתמודדות עם ההרגלים הקשורים להפרעה הטורדנית כפייתית, מתרגלים דפוסי חשיבה שונים ופונקציונאליים יותר אשר אינם מושפעים מפרפקציוניזם, פחד מאיבוד שליטה וחוסר וודאות.

טיפול CBT – טיפול CBT עובד על שינוי דפוסי חשיבה ושינוי דפוסי התנהגות.

בנוגע לדפוסי החשיבה – במהלך הטיפול מזהים את סוגי המחשבות הטורדניות ואת הקשר שלהן למעגל החרדה. לומדים להפחית את היחס והמשמעות שניתנת למחשבה ולהיווכח כי יש בחירה גם נוכח המחשבות. כך שהמחשבות לא חייבות “לנהל את ההתנהגות”.

בנוגע לדפוסי ההתנהגות – בטיפול הקוגניטיבי התנהגותי משנים את הדפוסים על ידי חשיפה הדרגתית למצבים מעוררי לחץ וחרדה, למידה כיצד להימנע מפעולות כפייתיות ותרגול דרכי התמודדות חדשות יעילות יותר עם תחושת הדחף – בטווח הארוך התנהלות זו מסייעת להפחית את רמת החרדה המיידית כך שההרגלים החדשים הופכים קלים יותר ליישום. בטיפול התנהגותי זה נהוג לבצע טיפול בחשיפה בליווי המטפל בכדי ליצור הסתגלות.

חשיפה ומניעת תגובה (ERP) הוא סוג ה CBT האפקטיבי ביותר לטיפול בOCD, וזאת מפני שהמטפל מאפשר למטופל להתמודד עם מחשבות חוזרות ונשנות, ועם דחפים שמובילים לצורך להגיב ו / או לתחושת חרדה מבלי להשתמש בהתנהגות הקומפולסיבית כדי להירגע או לחוש שליטה.

הדרכת הורים – היה ומדובר ב-OCD בקרב ילדים, חשוב לציין כי במקרים רבים ההורים הם סוכני השינוי הראשונים והמשמעותיים ביותר. לכן קיימת חשיבות ללמידה של התנהגות הורית אשר לא משתפת פעולה עם המעגלים האובסיביים של בנם או ביתם. האתגר הוא גילוי אמפתיה והבנה לקושי מחד אך גם עמידה נחושה מול הצורך בהתנהגות מרגיעה שאינה רציונלית מאידך.

טיפול תרופתי – במצבים בהם רמת התפקוד נמוכה מאוד בעקבות התמודדות עם OCD, ניתן לשלב טיפול בשיטה התרופתית (הגישה הנוירולוגית) כדי לאזן את רמות הסרטונין. קיים מגוון רחב של תרופות כגון ציפרמיל, ציפרלקס, פרוזאק, פקסיל, זולופט, לובוקס ועוד. הטיפול התרופתי נמצא כבעל השפעה של עד 60% אך לעיתים תרופות אלו יוצרות תופעות לוואי.

מכשולים העלולים להקשות על טיפול OCD

למעשה ולצערנו, במקרים רבים לוקח זמן רב (כ14 עד 17 שנים) מתחילת הופעת סימפטומי או סי די ועד שמוצאים את הטיפול הנכון להפרעה. אלה כמה מן הקשיים או המכשולים המפריעים לטפל ב OCD :

הסתרת הסימפטומים – כשאנשים בוחרים להסתיר את ה OCD עקב בושה או סטיגמה, זה מעכב את הפניה לעזרה. אי פניה לעזרה מקשה כמובן על מתן טיפול ומענה מתאים.

מודעות ציבורית לא מספקת – רק לאחרונה המונח OCD הפך לנפוץ ומוכר. אם אנשים אינם יודעים שלמצבם יש הגדרה וטיפול, ייתכן שלא יפנו לבקש עזרה.

מחסור באנשי מקצוע – אנשים המגיעים לטיפול אצל אנשי מקצוע שלא קיבלו הכשרה מתאימה עלולים לקבל דיאגנוזה שגויה וטיפולים לא מתאימים.

מחסור במטפלים מקומיים המטפלים ב OCD – לעיתים קרובות אנשים מתקשים למצוא מטפל סמוך למקום מגוריהם.

חוסר מיקוד בפניה לטיפול – עקב חוסר מודעות למענה ההולם לOCD אנשים רבים פנו למספר רב של טיפולים מסוגים שונים ולכן ביזבזו סכומים לא מועטים על טיפולים שאינם ממוקדים בהפרעה עצמה. עד שהגיעו לטיפול CBT ממודד הם סקפטיים וגם עם פחות אמצעים.

שלבי הטיפול במכון חיבורים

טיפול באו סי די, חייב להתבצע על ידי מטפלים מקצועיים ומומחים בתחום, כשהטיפול עצמו כולל כמה שלבים עיקריים:

  • הכרת הקשר שבין האובססיה לתגובה הכפייתית ולהתקפי חרדה– בבעיות של OCD, מחשבה אובססיבית גוררת חוסר נוחות ותגובה כפייתית מעניקה הקלה, אומנם זמנית מאוד, אבל מידית. לכן למרות שלאורך זמן התגובות הכפייתיות רק מחמירות את המצב – עדין הן מתבצעות הודות לסיפוק המיידי שהן מקנות בהקלה מתחושת החרדה.

קשה מאוד “להתווכח” עם האפשרות לזכות בהקלה עכשווית עם מצוקה נוכחית. מכאן מובן מדוע האינסטינקט הברור בבעיות של OCD הוא להיכנע לתגובה הכפייתית.

  • חשוב והכרחי להבין שתגובות כפייתיות משמרות את תחושת החרדה! הן מחזקות את תחושות הספק שחוזרות ומופיעות שוב ושוב ואיתן חרדות נוספות. אלו כמובן גוררות תגובות כפייתיות חוזרות ונשנות, והמעגל חסר המוצא הזה, רק הולך מתחזק.

ככלל בבעיות של OCD – הספקות הולכים ומתחזקים ככל שאתה נכנע יותר לתגובה הכפייתית והן דווקא הולכות ונחלשות ככל שנמנעים מהתגובות האלו.

  • השלב הבא הוא להתחיל להימנע מתגובות לחרדה (קומפולסיות). עושים זאת באופן הדרגתי, בוחרים תגובה אחת מינורית שיותר קל להתגבר עליה. ההצלחה תלמד את המטופל שכתוצאה מכך רמת החרדה דווקא ירדה ואיתה גם ירד הצורך או הדחף בתגובה הכפייתית. התחושה תלך ותתחזק לאורך הזמן. טיפול זה מאפשר הבנה של היכולת להכיל דחף מבלי לפעול על פיו.
  • בתהליך החשיפה של טיפול ב OCD– נחשפים למקור החרדה באופן מבוקר תוך הימנעות מהתגובה הכפייתית, למשל נגיעה בידיות של דלתות מבלי לשטוף את הידיים מיד, למרות הצורך הנובע מפחד מפני חיידקים. חזרה על תהליך מוצלח של הימנעות בסופו של דבר תקל על החרדה באופן הדרגתי ועד כדי מיגורה.

לסיכום

אין ספק כי טיפול בOCD הוא חיוני, ולו כדי לאפשר לסובלים מההפרעה לנהל אורח חיים שגרתי ולהתמודד עם המחשבות האובססיביות באופן מבוקר ומושכל. במכון חיבורים קיים צוות רחב של מומחים לטיפול ב OCD, כשכמובן ניתן לפנות אלינו לייעוץ ראשוני, בייחוד אם ישנו מצב של ספק בנוגע להפרעה עצמה (והאם היא מאפיינת אתכם או לא). ניתן לפנות אלינו לשיחת ייעוץ ובירור עם המומחים שלנו, אנחנו זמינים בשבילכם לאורך כל שעות היום.

צפו בג’ני ממכון חיבורים מסבירה על הקשר בין OCD ל-Packman >>

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support