טיפול בOCD – הפרעה טורדנית כפייתית

הפרעה טורדנית כפייתית או הפרעה אובססיבית קומפולסיבית מובילה למחשבות טורדניות בלתי פוסקות, התנהגות כפייתית, קושי בקבלת החלטות ותחושת חרדה. קראו ממה נובעת ההפרעה, מהם התסמינים שלה וכיצד ניתן להתגבר עליהם.

מהי הפרעה טורדנית כפייתית

לכל בני האדם, ילדים ומבוגרים כאחד, ישנן מחשבות מטרידות שאינן מרפות ולעיתים אף עיסוק באמונות טפלות שמטרתן למנוע מדבר רע להתרחש, אך אם זאת לא כולנו סובלים מאו סי די באופן המשבש את תפקודנו. OCD מוכרת ונפוצה בקרב כל שכבות האוכלוסייה, ילדים ומבוגרים כאחד.

ההפרעה מתבטאת במחשבות טורדניות ובלתי רציונאליות החוזרות על עצמן באופן אובססיבי וכן, במעשים כפייתיים ( קומפולסיביים ) בלתי רציונאליים, המבוצעים במטרה להפחית את החרדה.

מהם הגורמים להתפתחות הפרעת OCD?

הפרעה טורדנית כפייתית נפוצה בקרב כ-2-3% מהאוכלוסייה ובמעל לשליש מהמקרים היא מופיעה בתקופת הילדות או ההתבגרות המוקדמת. נשים מפתחות OCD פי שניים מגברים וביטויה שונה. כאשר נשים מושפעות באופן בולט יותר מהחשיבה האובססיבית וגברים מושפעים יותר מהדחפים הכפייתיים (קומפולסים). הפרעה טורדנית כפייתית מורכבת וככלל ישנה הסכמה כי גורמים גנטיים וגם סביבתיים משחקים תפקיד.

ישנם הסברים ביולוגיים רבים כגון קישור למוליך העצבי סרוטונין  (Serotonin) שמשחק תפקיד גם בדיכאון. נמצא כי אנשים שיש להם היסטוריה של או סי די (OCD) במשפחה הם בקבוצת סיכון גבוהה יחסית.

 

מהם הסימפטומים של הפרעה טורדנית כפייתית?

1. מחשבות אובססיביות

מחשבות מטרידות וחוזרות על עצמן באובססיביות, שאינן רציונאליות אך יוצרות חרדה ותסכול רב מכוון שאינן ניתנות לגירוש. המחשבות מופיעות בצורה של משאלה ( כגון משאלה על פגיעה או גרימת נזק לעצמי או אדם אחר), דחפים חזקים ( כגון דחף לנקות או לאסוף חפצים), חזיונות אובססיביים ( כגון ערום של אנשים ), קושי רב בקבלת החלטות והתלבטויות, פחד מאובדן שליטה או עיסוק מתמיד בתכנים שונים ומשתנים כגון תכנים מיניים, אלימים דתיים ועוד.

2. התנהגות קומפולסיבית

קומפולסיות – מעשים כפייתיים שנתפסים כבלתי רציונאליים אך מבוצעים בכדי להפחית את הדחף ולמנוע את התממשות התוכן האובססיבי,.הקומפולסיות הן בעצם טקסים “מרגיעים” כגון שטיפות ידיים, טיהור הגוף במקלחת, ניקיון הסביבה מכל דבר הנחשב מזוהם, בדיקות חוזרות ונשנות של חפצים או פעולות כגון: סגירה של גז, דלת או בדיקה של שעון. קומפולסיה גם מתאפיינת בחזרה או סידור של מספרים, משפטים או כל דבר אחר באופן סימטרי, סלידה ממספרים מסוימים, ספירה של פריטים, חזרה רפטטיבית של ביטויים כמנטרות או הימנעות מנגיעה או מאידך צורך בנגיעה בחפצים או בגוף ועוד ורסיות שונות של טקסי הרגעה. דוגמאות לקומפולסיות ואובססיות ניתן לקרוא במאמר זה.

ישנם קריטריונים ברורים לאבחן הפרעה אובססיבית קומפולסיבית: כאשר החשיבה האובססיבית היא מוגזמת וגוזלת זמן רב מידי, יוצרת סבל ומובילה לצורך עז להרגעה על ידי טקסים מנטאליים (חשיבתיים) או פיזיים (מעשים) המופיעים בתווך של שעה או פחות אחד מהשני, כאשר מעגל האובססיה וההרגעה על ידי טקסים משפיע על התפקוד היומיומי באופן ברור, יוצר לחץ וחרדה ומונע מאיתנו להתרכז בפעולות שגרתיות כמו לימודים, עבודה או גידול הילדים וכאשר ברור לנו שהאובססיות והטקסים אינם הגיוניים אך איננו מצליחים להפסיק את המחשבה או הפעולה, ניתן לאבחן שאנו סובלים מבעיית או סי די (OCD)

טיפול ב-OCD

על פי רוב מטפלים בחרדה על ידי טיפולים ממוקדים כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי או טיפול ACT.

טיפול בOCD מתרכז באופן ממוקד בזיהוי המחשבות הבלתי הגיוניות, מסביר על הדחף ועל מעגל החרדה הנלווה, ומשנה את התגובה ההתנהגותית שמטרתה הרגעה. טיפולים הממוקדים במניעת תגובה הם יעילים במיוחד ומשנים את ההתמודדות עם ההרגלים הקשורים להפרעה הטורדנית כפייתית, מתרגל דפוסי חשיבה שונים ופונקציונאליים יותר אשר אינם מושפעים מפרפקציוניזם, פחד מאיבוד שליטה וחוסר וודאות. כמו כן, בטיפול הקוגניטיבי התנהגותי משנים את דפוסי ההתנהגות על ידי חשיפה הדרגתית למצבים מעוררי לחץ וחרדה, לומדים כיצד להימנע מפעולות כפייתיות ומתרגלים דרכי התמודדות המפחיתות את רמת החרדה. בטיפול התנהגותי זה נהוג לבצע טיפול בחשיפה בליווי המטפל בכדי ליצור הסתגלות.

הדרכת הורים – במקרים רבים ההורים הם סוכני השינוי הראשונים והמשמעותיים ביותר. למאמר מפורט על הדרכת הורים לחץ כאן.

במצבים בהם רמת התפקוד נמוכה מאד ניתן לשלב טיפול באו סי די בשיטה התרופתית (הגישה הנוירולוגית) בכדי לאזן את רמות הסרטונין. קיים מגוון רחב של תרופות כגון ציפרמיל, ציפרלקס, פרוזאק, פקסיל, זולופט, לובוקס ועוד. הטיפול התרופתי נמצא כבעל השפעה של עד 60 אחוז אך לעיתים תרופות אלו יוצרות תופעות לוואי.

 

מקורות:

Couple-Based Approach Enhancing Exposure and Response Prevention for OCD: A Behav Modif published online 22 May 2012 Fabricant, Christine Paprocki and Melanie Fischer Jonathon S. Abramowitz, Don Baucom, Michael Wheaton, Sara Boeding, Laura

 

ראו גם: או סי די אצל ילדים | טיפול בחרדות | CBTT

צפו בג’ני ממכון חיבורים מסבירה על הקשר בין OCD ל-Packman >>

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print