טיפול בחרדות

מרגישים לפעמים שהמחשבות לא נותנות לכם מנוח? אנשים רבים החווים חרדה, מוצאים את עצמם מתעמתים שוב ושוב עם אותן מחשבות טורדניות • קראו מהי החרדה, מהם התסמינים שלה וכיצד לבצע טיפול בחרדות.

טיפול בחרדות

ציטוט של אור, פסיכולוג במכון שמסביר על הגורם העיקרי שמשמר ומעצים חרדה:

“אנשים כלואים בכלא של המחשבות שלהם, או העבר שלהם, או קונפליקטים לא מודעים שלהם. כלא וסורגים הם דבר נוקשה ולא גמיש. המטרה היא לפרוץ את גבולות הכלא הזה במטרה להתרחב ולהתגמש”

“מה שמנחה אותי כשאני פוגש חרדה ופוגש אנשים שמספרים לי שהם מתמודדים עם חרדה – אני שם לב להשפעות של המאבק בחרדה ומה הוא עושה לה….חרדה היא מין יצור שמשגשג באטמוספרה של מאבק, כלומר, המאבק זה החמצן שלה. כשהדבר העיקרי שיש לנו בראש זה “אני חייב להעלים את זה, לנצח את זה, לכבוש את זה”- הוא בעצם מעניק אטמוספרה מצמיחה לחרדה עצמה. ככל שאנו מנסים להוריד אותה- ככה היא גדלה ומתפתחת ונוצר פרדוקס…. כשמפסיקים את המאבק החרדה קטנה”.

מהם הגורמים לחרדה?

חרדה יכולה להתפתח בעקבות מצב לחץ רגשי מתמשך. במהלך החיים אנו מתמודדים באופן קבוע עם רמת לחץ וחרדה משתנה. עם זאת במידה וקיימים בחיינו מצבים היוצרים רמת לחצים גבוהה, הנמשכת על פני תקופה ארוכה, מבלי שנייצר פעילויות שונות המאפשרות רגיעה גופנית ורגשית, גופנו עלול להגיב בחרדה. כשהחרדה גבוהה ואנחנו מנסים להפחית אותה או להמנע ממנה היא דווקא גדלה. מצב זה נקרא ” מעגל החרדה” ויש מספר פעולות שמשמרות אותו. 

דוגמה למצב של לחץ מתמשך יכולה להיות: מצב כלכלי קשה, לחץ ממבחנים, לחץ כתוצאה ממערכת יחסים מורכבת ובעייתית, התמודדות עם חרדה, התמודדות עם קשיים בקשב וריכוז ואירועים טראומטיים כגון: תאונה, מלחמה, נטישה, גירושין, התעללות מינית וכו’.

מהם הסימפטומים המעידים על הצורך לטיפול בחרדה?

סימפטומים גופניים:

לב מואץ (על מנת להזרים לשרירים דם), כאבי בטן (הדם זורם מהכיבה לשרירים), רעד (הדם זורם במהירות לשרירים), הזעה (הגוף הופך חלק יותר בהזעה מוגברת) סחרחורת (דם מחלקים מסוימים במוח עובר לשרירים) וכן הלאה. סימפטומים אלו ורבים אחרים כגון: גלי חום, כאבי שרירים, בחילה, קשיים בבליעה וכו’ נועדו ליצר תגובה מהירה ויעילה של הגוף במצב של חרדה. כאשר סמפטומים אלו מפריעים לתפקוד ופוגעים באורך החיים כדאי לפנות לטיפול.

סימפטומים התנהגותיים שדורשים טיפול בחרדה:

תחושת איבוד שליטה – אדם אשר שרוי במצב של חרדה מאמין שהוא עלול לאבד שליטה על מחשבותיו, התנהגותו ותגובתו הרגשית

מחשבות טורדניות ושליליות – חרדה נוצרת בעקבות תפיסת איום וסיכון. באופן טבעי ונורמלי, כאשר הגוף מזהה דפוסי חשיבה שליליים וקטסטרופאלים החוזרים על עצמם באופן עקבי, הוא מגיב על ידי מערכת ההתגוננות – היא מערכת החרדה.

קשיים בקשב וריכוז – ידוע שאין אנו מסוגלים לחשוב שתי מחשבות בו זמנית. כאשר אנו נתונים בחרדה ומיצרים מחשבות שליליות קשה לנו להתרכז ולהתמקד בחשיבה אחרת, כושר הביצוע שלנו יורד וקיימת תחושת עירפול ובילבול.

מהן דרכי טיפול בחרדות?

על פי רוב מטפלים בחרדה על ידי טיפולים ממוקדים כגון טיפול ב CBT וטיפול דינמי ממוקד. מטרתן של טיפול בחרדות היא ליצור מודעות גבוהה יותר לסוגי החשיבה הבלתי יעילים אשר מגבירים ומשמרים את החרדה, לפתח ולתרגל דפוסי חשיבה אלטרנטיביים ובריאים יותר, להיחשף באופן התנהגותי לרגשות ולתחושות הקיימות. הטיפולים מתמקדים בדפוסים העומדים בבסיס היווצרות החרדה כגון: פרפקציוניזם, צורך בשליטה ופחד מאי ודאות וערך עצמי נמוך. אנו עוסקים במתן טיפול טבעי בחרדות כאשר בטיפול נעזרים בכלים שונים ויוצרים מערך תרגול שמטרתו להטמיע את הכלים וליצור הסתגלות מלאה.

בין הכלים הנפוצים לטיפול והתמודדות עם חרדה:

זיהוי ושינוי של דפוסי חשיבה שליליים, תרגול חשיפה לרגשות, הסבר פסיכו חינוכי על מקורות החרדה וכיצד המערכת הפיזיולוגית פועלת בזמן חרדה, כלים להתמודדות עם קבלת החלטות, שיטות הרפיה, זיהוי ושינוי התנהגות נמנעת ודחיינית.

בילדים הסובלים מחרדות, כגון חרדת נטישה אצל ילדים ניתן לטפל גם על ידי טיפול בחרדות בצורה טבעית על ידי אומנות או באמצעות .play therapy במקרים רבים להורים לילדים הסובלים מהתופעה, ניתנת הדרכת הורים מכוון שהם סוכני השינוי הראשונים ובעזרתם ניתן ליצור תהליך שינוי בדפוסי ההתנהגות והחשיבה של הילד/ה.

עשוי לעניין אותך גם: התקף חרדה | טיפול בחרדה חברתית

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print