פסיכולוג ילדים

פסיכולוג ילדים הוא מטפל שהתמחה בפסיכולוגיה של עולם הילד, ולרוב גם של גיל ההתבגרות. עולמו הנפשי של הילד הוא עולם שונה מזה של המבוגר, והאסטרטגיות הפסיכולוגיות לגשת אליו מתחשבות בילד כאדם ייחודי על-פי גילו

בחירת טיפול פסיכולוג ילדים לפי גיל הילד

פסיכולוג ילדים מומחה לטיפול הילד

בדרך כלל הטיפול המומלץ והיעיל ביותר עבור בעיות וקשיים איתם מתמודדים ילדים עד גיל נוער הינו הדרכת הורים

במקרים בהם ישנו צורך גם בהמשך טיפול על ידי פסיכולוג ילדים אנו מתאימים את סוג הטיפול ומומחיות המטפל לגיל ולמצב רגשי של הילד/ה:

טיפול פסיכולוג ילדים לגילאי שנה עד שנתיים

בגיל שנה עד שנתיים, יש להתאים לילד טיפול לגיל הרך. זהו טיפול שנוגע להתפתחות הבסיסית ופחות לעולם הפסיכולוגיה, שכן הפעוט עדיין לא פיתח כישורים פסיכולוגיים וזיכרון עקיבים. בגיל שנה ומעלה הפחדים שיראה קשורים עדיין לעולם החוויות הבסיסיות והיום-יומיות. אם הוא מראה תגובות לא מידתיות, אז יש לשקול להתייעץ עם מומחים לגיל הרך. לפעמים יש חשש מאיחור או עיכוב התפתחותי, בעיה נוירולוגית או כשלים מוטוריים, וכדי לאשש את החרדות, או במקרה הטוב להפריכן, יש להתייעץ עם מומחים התפתחותיים ולשקול ביצוע אבחון התפתחותי.

טיפול פסיכולוג ילדים לגילאי 3-5

מגיל שלוש הילד כבר מתחיל להמציא את גורמי הפחד, בשל התפתחותו הפסיכולוגית. התמודדות עם חזיונות של מפלצות וגורמים לא טבעיים היא בריאה ואף נדרשת לצרכים התפתחותיים. יש לשקול התייעצות עם גורם מוסמך רק כאשר הפחד משתלט על כל יומו של הילד, ולא מתעורר רק בלילה או עקב זרז שיכול ליצור מחשבות מפחידות. תסמינים לבעיות הדורשות טיפול פסיכולוגי לילדים הם חרדת נטישה אצל ילדים שאינה מפסיקה לאורך חודשים ושנים, בעיית הרטבת יום או הרטבת לילה, וביטויי רגרסיה כלליים נוספים. במקרים מסוימים הילדים נוטים לחזור לדרוש מוצץ או למצוץ את האגודל, אם בעת שינה ואם בעירות. גם דפוסי האכילה וההתנהגות יכולים להשתנות דרסטית ובאופן מעורר חשד – אם הילד מסרב לאכול, מתקשה לישון, ומגלה סימני אלימות ועצבנות.

טיפול פסיכולוג ילדים לגילאי 6-8

מגיל 6 והלאה, ובעיקר בגיל 7 – 8, לילד יש חרדות חדשות, ואלה יכולות להצדיק מפגשים עם פסיכולוג ילדים. החרדה הבסיסית בגיל זה, לפחות אצל חלק מן הילדים, היא חרדה כללית מפני המוות, לאחר גילוי משמעותו. במקרים אחרים עולות וצפות חרדות ספציפיות לפי גורמים מאיימים, בבית הספר, במשפחה או אפילו בפארק השעשועים. הילד יכול לגלות חרדת-יתר בנוגע למשחק, להתמודדות עם אתגרים חדשים, מטלות לימודים, וקשרים עם הסביבה. הוא יראה מצוקה בנוגע למטלות חדשות ויפרש כל ציפייה כאיום. תפקידו של פסיכולוג ילדים במקרים אלו הוא לאזן את החששות של הילד וליירט את הגורמים לחרדות, וזאת לפי הבנתו את הפסיכולוגיה הייחודית בגיל זה, המפריזה בכוחם של אירועי העולם החיצון. הפסיכולוג מלמד את הילד להבין את היחס בין העולם הפנימי לבין העולם החיצוני, לא כגורם עוין כי אם אנשים שבאים בטובתו. כאשר מצוקת הילד נובעת מקשיים בבית, כמו אלימות משפחתית או מתחים אחרים, הטיפול בילד חייב להתבצע יחד עם המשפחה בשיתוף פעולה מלא. הורים וילדים עוברים את התהליך במשותף, ובמקרה הצורך מוצעת להורי הילד לעבור הדרכת הורים, כדי להיטיב להתמודד עם קשיי ההתנהגות או אף לשנות ולייעל דפוסים שהם מקיימים בבית. במקרה זה מתבצע טיפול משפחתי. בגיל 8 יכולה גם להופיע יחד עם החרדות התבטאות מוחשית לקשיים, בדמות תלונות על מיחושים גופניים. הילד לעתים יתרגם את הקושי והחרדה שלו מהסביבה לבעיות בגופו, ויתלונן עליהן באופן תדיר ואף ישתמש בהן כתירוץ להימנעות. כאשר התופעה הזאת נמשכת היא מגיעה עד לגיל ההתבגרות.

טיפול פסיכולוג ילדים לגילאי 14-16

בגיל 14 עד 16 מופיעה במקרים מסוימים חרדה כוללנית מהעולם. זו מתבטאת בדאגה מופרזת לגבי העתיד ולגבי הישגים. אם לא טופלה בילדות, עדיין באים לידי ביטוי מיחושים פיזיים והתעסקות כמעט אובססיבית בהם – כמו תלונות על מיגרנות, כאבי בטן, מתח ומועקה בחזה. כל אלה יכולים לייצר הפרעות התנהגות, אם על-ידי הימנעות מלימודים או בהתרחקות מתקשורת עם ההורים. כדי למנוע אפוא את הופעתן של הפרעות התנהגות, מצוקה וחרדות בקרב בני נוער, יש לשקול במקרים המתאימים הדרכת הורים ובמידת הצורך טיפול פסיכולוגי לילדך על-ידי פסיכולוג ילדים, שיידע מתוקף הכשרתו לטפל בחרדות ובבעיות הנוגעות לעולמם של ילדים בפרט. כאשר הילד יתגבר וייצא לאיטו מתוך עולם הילדות לעולם גיל ההתבגרות, בהדרגה ייהפך הטיפול הפסיכולוגי החוויתי לטיפול בשיחה.

 

ראו גם: טיפול בחרדה חברתית | טיפול בחרדות | התקף חרדה | OCD

 

חושב/ת שהילד שלך צריך עזרה של איש מקצוע? קלטת סימני מצוקה?
חייג/י חינם לשיחה עם פסיכולוג ילדים במכון חיבורים: 1800-800-520

 

לפגישת היכרות במחיר מוזל השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם!

שתפו את הפוסט: