אישה שותה קפה בשחור לבן

טיפול בדיכאון אחרי לידה

הדכדוך המפורסם הקיים לאחר הלידה חולף ללא טיפול מיוחד, אך כאשר הוא מחריף נדרשת התערבות הן מצד הסביבה הקרובה והן בטיפול פסיכולוגי. ישנן נשים לאחר טיפול שיוצאות מהדיכאון לאחר לידה כשהן חזקות אף משהיו לפניו.

טיפול בדיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה הוא תת סוג של דיכאון המופיע כתקופה קצרה לאחר הלידה ואשר המאפיינים שלו כוללים את כל המאפיינים של הדיכאון הרגיל: נדודי שינה, תחושת עצב קשה, ירידה בתיאבון, ירידה דרסטית בתפקוד ועוד. תופעה זו פוגעת בכאחת מתוך כל שמונה יולדות. על מנת לאתר את הנשים אשר סובלות מבעיית דיכאון אחרי לידה, כל אם לתינוק בן 3 חודשים מתבקשת למלא שאלון אבחון בטיפת חלב. בנוסף, גם בקורסי הכנה ללידה מכינים את הנשים להיערך לתופעה ולראותה כלגיטימית, לא מבהילה וכניתנת לטיפול.

נשים מחייכות

גורמי סיכון לדיכאון אחרי לידה טיפול

מחקרים רבים ניסו למצוא את הגורמים לתופעה זו, אך לעת עתה לא הצליחו להגיע לממצאים מוחלטים. נמצאו כמה גורמי סיכון לתופעה, אך חשוב לדעת שזה יכול לפגוע בכל אחת. השינויים בוויסות הורמונלי והשינוי הפזיולוגי הקיצוני במשך ובזמן הלידה עלולים להשפיע על רמת הסרטונין במוח, החרדה, התסכול והקשיים היומיומיים הנובעים ממחסור בשינה, מצבים בהם ישנה עליה ברמת הסטרס בעקבות מצב כלכלי המתבטא ביתר שאת כשמצטרף תינוק למשפחה, עלולים להחריף את תחושת הדכדוך הקלה שקיימת בדרך כלל אחרי הלידה לכדי דיכאון אחרי לידה של ממש. תינוק בעל מזג קשה – טיפול ממושך בתינוק בעל מזג קשה עלול ליצור אצל האם תחושת חוסר אונים שעלולה להחריף או דיכאון במהלך ההיריון.

לעתים דיכאון במהלך ההיריון יוצר מעגל קסמים שקשה יהיה לצאת ממנו, לדוגמה: אישה השרויה בדיכאון בזמן הריון ואינה מטפלת בעצמה כראוי (מבחינת תזונה ובדיקות רפואיות) מגבירה את סיכונה ללידה מוקדמת ולתינוק עם בעיות שונות, דבר אשר לכשעצמו מעלה את הסיכון לדיכאון אחרי לידה.

עובדים

זיהוי הסימפטומים לתופעת דיכאון אחרי לידה

כאשר אנו דנים ברמת דיכאון אחרי לידה, יש להבחין בין דכדוך קל האופייני ונפוץ מאוד לאחר הלידה (הבייבי בלוז) לבין דיכאון ממש. על מנת לאבחן זאת יש לזהות ארבעה מהתסמינים הבאים לפחות:

  • מצב רוח ירוד במרבית שעות היום, כמעט כל יום
  • איבוד משקל ובעיות תיאבון
  • נדודי שינה וקשיי הירדמות
  • ירידה ניכרת בפעלתנות
  • מחשבות אובדניות
  • ערך עצמי נמוך
  • קשיים בתפקוד יום יומי
מטפלות

אפשרויות טיפול בדיכאון אחרי לידה

הדכדוך המפורסם הקיים לאחר הלידה חולף ללא טיפול מיוחד, אך כאשר הוא מחריף נדרשת התערבות הן מצד הסביבה הקרובה והן בטיפול פסיכולוגי. שיחות בנושאים המעיקים על המטופלת מוערכות כבעלות השפעה רבה על החלמתה. ישנן נשים לאחר טיפול בדיכאון אחרי לידה כשהן חזקות אף משהיו לפניו. הטיפול מתמקד בדרך כלל בהתמודדות של האם עם המציאות החדשה לאחר הלידה, הכוחות הקיימים ואלו הנדרשים ממנה, הקשיים בגידול הילד ובהתמודדות עם בן הזוג, המחשבות השליליות וחוויות של כעס וחוסר שקט, התחושות הפיזיות הכוללות לעתים חרדה או טראומה מהלידה וסיוע במתן כלים להתמודדות עם הדיכאון עצמו שלאחר הלידה על ידי זיהוי ושינוי המחשבות השליליות במחשבות היוצרות ביטחון ותחושת ערך עצמי גבוה יותר. כמו כן, במקרים מסוימים ניתן טיפול תרופתי למשך תקופת הטיפול הפסיכולוגי בכדי להוריד את רמת הדיכאון ולאפשר רמת תפקוד גבוהה יותר. טיפול תרופתי – בדרך כלל תינתנה תרופות נוגדות דיכאון מקבוצת- SSRI`S כדוגמת פרוזאק, סרוקסט, ציפרמיל, פבוקסיל, לוסטרל). התרופות נבדלות זו מזו רק בתופעות הלוואי ולא ביעילותן. טיפול מונע – יש לשים לב שנשים אשר לקו בעבר בבעיית דיכאון אחרי לידה בעלות סיכוי גבוה ללקות בו שוב בלידות הבאות ומומלץ (כמובן בהתייעצות עם פסיכיאטר) לנקוט בטיפול מונע במהלך ההיריון.

ראו גם: טיפול בדיכאון | תסמיני דיכאון | איך יוצאים מדיכאון

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן