fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

דיכאון אחרי לידה

כותב:
תוכן עניינים

כולנו שמענו עליו, הוא מגיע באופנים שונים אצל נשים שונות ויכול להיות להגיע בזמן בו את דווקא נדרשת לשיא התפקוד שלך כאישה וכאם. דיכאון לאחר לידה הוא אותו דכדוך מפורסם הקיים לאחר הלידה ולפעמים הוא חולף ללא טיפול מיוחד, אך כאשר הוא מחריף נדרשת התערבות הן מצד הסביבה הקרובה והן בטיפול פסיכולוגי. ישנן נשים לאחר טיפול שיוצאות מהדיכאון לאחר לידה כשהן מחוזקות ונושמות לרווחה- אז כנראה שגם לך זה אפשרי.

 מה הוא דיכאון אחרי לידה?

דיכאון אחרי לידה הוא תת סוג של דיכאון המופיע תקופה קצרה לאחר הלידה אשר המאפיינים שלו כוללים את כל המאפיינים של הדיכאון הרגיל: נדודי שינה, תחושת עצב קשה, ירידה בתיאבון, ירידה דרסטית בתפקוד ועוד. תופעה זו פוגעת בכאחת מתוך כל שמונה יולדות. על מנת לאתר את הנשים אשר סובלות מבעיית דיכאון אחרי לידה, כל אם לתינוק בן 3 חודשים מתבקשת למלא שאלון אבחון בטיפת חלב. בנוסף, גם בקורסי הכנה ללידה מכינים את הנשים להיערך לתופעה ולראותה כלגיטימית, לא מבהילה וכניתנת לטיפול.

 

גורמי סיכון לדיכאון אחרי לידה

מחקרים רבים ניסו למצוא את הגורמים להתמודדות עם תופעת דיכאון אחרי לידה, אך לעת עתה לא הצליחו להגיע לממצאים מוחלטים. נמצאו כמה גורמי סיכון לתופעה, אך חשוב לדעת שדיכאון אחרי לידה יכול להתעורר אצל כל אחת. השינויים בוויסות הורמונלי והשינוי הפזיולוגי הקיצוני במשך ובזמן הלידה עלולים להשפיע על רמת הסרטונין במוח. לחרדה, תסכול והקשיים היומיומיים הנובעים ממחסור בשינה, מצבים בהם ישנה עליה ברמת הסטרס בעקבות מצב כלכלי המתבטא ביתר שאת כשמצטרף תינוק למשפחה, עלולים להחריף את תחושת הדכדוך שקיימת בדרך כלל אחרי הלידה לכדי דיכאון אחרי לידה של ממש. תינוק בעל מזג סוער– טיפול ממושך בתינוק בעל מזג סוער עלול ליצור אצל האם תחושת חוסר אונים שעלולה להחריף או דיכאון במהלך ההיריון.

לעתים דיכאון במהלך ההיריון יוצר מעגל קסמים שקשה יהיה לצאת ממנו ולגרום להופעת דיכאון לאחר לידה לדוגמה: אישה השרויה בדיכאון בזמן הריון ואינה מטפלת בעצמה כראוי (מבחינת תזונה ובדיקות רפואיות) מגבירה את סיכונה ללידה מוקדמת ולתינוק עם בעיות שונות, דבר אשר לכשעצמו מעלה את הסיכון לחוות דיכאון אחרי לידה.

 

זיהוי הסימפטומים לתופעת דיכאון אחרי לידה

כאשר אנו דנים ברמת דיכאון אחרי לידה, יש להבחין בין דכדוך קל האופייני ונפוץ מאוד לאחר הלידה (הבייבי בלוז) לבין דיכאון ממש. על מנת לאבחן זאת יש לזהות ארבעה מהתסמינים הבאים לפחות:

  • מצב רוח ירוד במרבית שעות היום, כמעט כל יום
  • איבוד משקל ובעיות תיאבון
  • נדודי שינה וקשיי הירדמות (אינסומניה)
  • ירידה ניכרת בפעלתנות
  • מחשבות אובדניות
  • ערך עצמי נמוך
  • קשיים בתפקוד יום יומי

 

אפשרויות טיפול: דיכאון אחרי לידה

אותו דכדוך מפורסם הקיים לאחר הלידה חולף ללא טיפול מיוחד, אך כאשר הוא מחריף נדרשת התערבות הן מצד הסביבה הקרובה והן בטיפול פסיכולוגי לפני שהמצב יגיע להחמרה ויהפוך לדכאון לאחר לידה. שיחות בנושאים המעיקים על המטופלת מוערכות כבעלות השפעה רבה על החלמתה ויציאה ממצב הדיכאון. ישנן נשים שלאחר שעוברות טיפול, הן חזקות אף משהיו לפני הדיכאון אחרי לידה. הטיפול מתמקד בדרך כלל בהתמודדות של האם עם המציאות החדשה לאחר הלידה, הכוחות הקיימים ואלו הנדרשים ממנה, הקשיים בגידול הילד ובהתמודדות עם בן הזוג, המחשבות השליליות וחוויות של כעס וחוסר שקט, התחושות הפיזיות הכוללות לעתים חרדה או טראומה מהלידה וסיוע במתן כלים להתמודדות עם דיכאון לאחר לידה על ידי זיהוי ושינוי המחשבות השליליות במחשבות היוצרות ביטחון ותחושת ערך עצמי גבוה יותר. כמו כן, במקרים מסוימים ניתן טיפול תרופתי למשך תקופת הטיפול הפסיכולוגי בכדי להוריד את רמת הדיכאון ולאפשר רמת תפקוד גבוהה יותר. טיפול תרופתי – בדרך כלל תינתנה תרופות נוגדות דיכאון מקבוצת- SSRI`S כדוגמת פרוזאק, סרוקסט, ציפרמיל, פבוקסיל, לוסטרל). התרופות נבדלות זו מזו רק בתופעות הלוואי ולא ביעילותן. טיפול מונע – יש לשים לב שנשים אשר לקו בעבר בבעיית דיכאון אחרי לידה בעלות סיכוי גבוה ללקות בו שוב בלידות הבאות ומומלץ (כמובן בהתייעצות עם פסיכיאטר) לנקוט בטיפול מונע במהלך ההיריון.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן