חרדת טיסה- איך מתמודדים עם הפחד?

מרגישים שאתם פשוט לא מסוגלים לעלות על טיסות? מטוסים הם כלי התחבורה הבטוח בעולם, אך עבור אחדים, הפחד מהימצאות בחוסר שליטה גורר עמו פחד ומחשבות שליליות, המונעים מהם חווית רבות • קראו ממה נובעת החרדה ואיך מתגברים עליה.

חרדת טיסה

רובנו מודעים לנתון הסטטיסטי הקובע שהסתברותית, הסיכוי להיות מעורבים בתאונת מטוס נמוך מהסיכוי להיות מעורבים בתאונת דרכים. למרות זאת, חרדת טיסה היא חרדה נפוצה הרבה יותר מחרדת תאונות דרכים או חרדת נהיגה. רוב הסובלים מחרדת טיסה מייחסים זאת לפחד מתקלות במטוס, פחד מאירוע חבלה והחשש משהייה ארוכה במקומות סגורים. מדובר בתופעה נפוצה, הפוגעת באיכות החיים ואולם בהחלט ניתנת לטיפול
נשים מחייכות

מהם הגורמים לחרדת טיסה?

בבסיסה של חרדת טיסה, כמו בכל הפרעות החרדה, לא עומדת בחינה לוגית של המציאות אלא פחד מחוסר שליטה. חרדת טיסה היא חרדה ספציפית השייכת לקבוצת הפרעות החרדה. החשש המשמעותי ביותר של אלו הסובלים/ת מחרדת טיסה הוא תחושת חוסר אונים ופחד מאובדן שליטה אשר יוצרים התקף חרדה בזמן הטיסה עצמה ומחשבות מטרידות וקטסטרופאליות לפני הטיסה עצמה, כגון: ” לאורך הטיסה אהיה במצב של חרדה מתמדת” , ” לא אהיה בשליטה על עצמי ואחווה התקף חרדה בטיסה” וכו’.
עובדים

מהם הסימפטומים של חרדת טיסה?

מחשבות שליליות וקטסטרופאליות לפני ובזמן הטיסה

  • הימנעות מעליה למטוס כחלק מאורך חיים תקין
  • תחושות פיזיולוגיות המלוות אותנו זמן קצר לפני מועד הטיסה ובמהלכה, כגון: אי נוחות, דופק לב מואץ, סחרחורות, בחילות, עצבנות, הזעת יתר ולעיתים התקף חרדה.


המאפיינים הפיזיולוגיים ופסיכולוגיים היוצרים תחושה ואמונה כי קיימת סכנה ממשית, גם במצב בו הכל תקין ומתנהל על מי מנוחות, משפיעים על ערכו העצמי של הסובל מחרדת טיסה ומצמצמים את האמונה ביכולתו להתמודד עם מצבי לחץ שונים ולנהל אורח חיים רצוי.

מטפלות

הטיפול המתאים לחרדת טיסה

על פי רוב מטפלים בחרדה על ידי טיפולים ממוקדים כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי, או טיפול דינאמי קצר מועד. מטרתו של הטיפול בחרדת טיסה היא ללמד כיצד להתמודד באופן נכון עם החרדה בזמן הטיסה, ליצור מודעות גבוהה יותר לסוגי החשיבה הבלתי יעילים אשר מגבירים ומשמרים את החרדה, לפתח ולתרגל דפוסי חשיבה אלטרנטיביים ובריאים יותר, להיחשף באופן התנהגותי לרגשות ולתחושות הקיימות מבלי שהן יגבירו את החרדה. הטיפולים מתמקדים בדפוסים העומדים בבסיס היווצרות החרדה כגון: צורך בשליטה, פחד מאי ודאות וערך עצמי נמוך. בטיפול נעזרים בכלים שונים ויוצרים מערך תרגול שמטרתו להטמיע את הכלים השונים וליצור הסתגלות מלאה.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן