אבל ואובדן

על פי הגישה הבודהיסטית, כל גישה של רכושנות- היצמדות לאדם או לרכוש, או לדבר מה כלשהו, היא מקור של כאב, כי סופו של הכל לחלוף. אולם, רוב בני האדם נוטים לראות את העולם כקבוע.

התמודדות עם אבל ואובדן

אנחנו יודעים שהכל חולף, אבל קשה לנו להפנים זאת. האבל הוא תהליך בו נוצר אובדן שהוא קשה מנשוא. אובדן של משהו שאיננו יכולים לשאת את החיים בלעדיו. אבל יכול להיווצר על ידי אובדן של אדם, או אובדן של בית, כמו לאחר אסון טבע או שריפה.

אנשים חשים אבל, לעיתים, גם לאחר פיטורים מעבודה. כל אובדן לא צפוי אשר במסגרתו מאבד האדם חלק חשוב מעולמו, יכול לגרום להליך של אבל. זהו תהליך טבעי, אשר בבסיסו הן רגש כאב נורמאלי ובלתי נמנע, והן תהליך של פרידה מן העולם כפי שהיה מוכר לנו, והסתגלות לעולם חדש.

נשים מחייכות

שלבי האבל

לתהליך האבל כמה שלבים. השלב הראשון הוא שלב ההלם. זהו השלב הראשוני ביותר, ואנשים שונים יתנהגו במהלכו באופנים שונים. ישנם כאלו שיגיבו למציאות באופן מכני, ללא רגש. אנשים אחרים יילקו בהלם במובנו המילולי – על ידי קוצר נשימה או התעלפות.

בתהליך אבל נורמטיבי, שלב ההלם יפנה את מקומו, לאחר זמן קצר, לשלב ההפנמה. בשלב זה מתחיל האדם להגיב רגשית לאובדן. ההפנמה נעשית על ידי זמן ועל ידי האירועים המקושרים עם האובדן. שלב זה הוא קשה, שכן במסגרתו מתחילים להתעורר רגשות קשים- כאב, חוסר אונים, געגוע, ייאוש, בדידות, ועוד.

לאחר ההפנמה, מגיע שלב ההשלמה והשיבה לחיים נורמאליים. בשלב זה לומד האדם לוותר על מה שאיבד, ולקבל את העובדה שהחיים כפי שהוא הכיר אותם השתנו ולא ישובו להיות כשהיו.

בשלב זה, בתהליך אבל נורמאלי, יש ירידה בסימפטומים של עצב וכאב, ועלייה הדרגתית בתחושת שמחת החיים.

זהו תהליך אבל אידיאלי, אבל למותר לציין כי אנשים רבים עוברים את התהליך באופן שונה, ובצורה בה השלבים חופפים זה לזה, לעיתים תוך שילוב של התקדמות ונסיגה. כל תהליך אבל הוא כואב ולא פשוט, ולעיתים גורר שינוי ערכי, הנובע מהעובדה שהאדם חווה טלטלה רגשית והשקפתו על העולם השתנתה.

עובדים

באיזה שלב כדאי לפנות לאיש מקצוע להתמודדות עם האבל

כאשר האדם נשאר באחד מן השלבים הראשונים ואיננו מצליח להגיע לשלב ההשלמה, יש טעם לערב איש מקצוע ולפנות לטיפול פסיכולוגי. הישארות בשלב הראשוני, לדוגמא, לפני שלב ההשלמה, נעשית, לעיתים, על מנת להימנע מהרגשת הכאב של שלב ההפנמה. במקרה זה, האדם מכחיש את האובדן.

לטווח ארוך עלול תהליך הכחשת האבל לגרום לקשת פוטנציאלית של סימפטומים וקשיים רגשיים, כגון הקהיית הרגש, או פנייה לאמצעים העשויים לסייע בבריחה מרגשות, כגון אלכוהול או סמים. גם היערכות לא בריאה של תהליך ההפנמה עלולה להזיק, שכן היא עלולה לגרום לתופעות כגון דיכאון או אובדן הטעם לחיים.

איש מקצוע, בדרך כלל פסיכולוג, ובכללם פסיכולוג במכון חיבורים, יוכל לסייע לאדם בתהליך ההתמודדות עם האבל באופן מאוזן, ולהנחות אותו לעבר השלמה.

מטפלות

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן