fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

טיפול פסיכודינמי: למי הוא מתאים ומה עוד צריך לדעת?

כותב:
תוכן עניינים

אנשים הזקוקים לטיפול פסיכולוגי, מתקשים לעתים לבחור בגישה טיפולית ספציפית ומתלבטים לא פעם בין טיפול פסיכודינמי לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. טיפול פסיכולוגי דינמי נחשב בעיני רבים לשיטת טיפול קלאסית, ובניגוד לטיפול קוגניטיבי התנהגותי המתפרש לרוב על פני כמות מוגבלת של מפגשים, הגישה הפסיכודינמית דורשת הרבה יותר זמן וסבלנות. כך שלעתים הטיפול עשוי להימשך לאורך זמן רב.

מהי פסיכודינמיקה?

המושג פסיכודינמיקה שאוב מתוך תורת הפסיכואנליזה אשר פותחה על ידי זיגמונד פרויד ומתייחס למאבקים הפסיכולוגיים השונים המתרחשים בנפש האדם. על פי פרויד, הדינמיקה הפסיכולוגית הפנימית מתחלקת בין שלושה מרכיבים שונים: האיד אשר אחראי על התת מודע ומכיל בתוכו חוויות ויצרים נסתרים. הסופר אגו האחראי על אותם דפוסים חברתיים מקובלים אשר מונעים מאתנו להכיר באותם מרכיבים נסתרים המצויים באיד. והאגו שתפקידו לאזן בין האיד לסופר אגו וליצור סימביוזה בין ההתנהלות החיצונית של האדם לבין אותם יצרים נסתרים החבויים בתוכו. היכולת לשלב בין ההתנהלות החיצונית של האדם ליצריו הפנימיים, מאפשרת מבט מעמיק יותר על נפשו של האדם, במטרה לאתר את הגורמים המובילים להתפרצות הבעיה ולמצוא דרכים יעילות יותר להתמודד עמה.

טיפול פסיכודינמי הגדרה

טיפול פסיכודינמי הוא סוג של טיפול פסיכולוגי המתמקד במאבקים הפסיכולוגיים הפנימיים המתרחשים בנפש האדם ובאופן בו הם משפיעים על ההתנהגות והמחשבות שלו. על פי הגישה הפסיכודינמית, הסימפטום הרגשי וההתנהגותי, מבטא קונפליקטים שונים בעולמו הפנימי של האדם הנובעים מגורמים מסוימים, בין אם מדובר ביצרים לא מודעים, באירועים מסוימים בעברו של המטופל, או בטיב היחסים שלו עם הוריו וסביבתו הקרובה. גישה זו מאפשרת למטופל לגעת בשורש הבעיה, להתוודע לאותם יצרים ורגשות מודחקים ולתת דרור לרגשותיו ולמחשבותיו באמצעות טיפול שיחתי דינאמי ומעמיק.

פסיכותרפיה דינמית מודרנית מתמקדת בנוסף בטיב היחסים בין המטפל למטופל, כאשר הצלחת הטיפול תלויה לעתים בשיתוף פעולה מלא בין שני הצדדים ובטיב הקשר ביניהם. קשר מעמיק וקרוב בין המטפל למטופל, מאפשר למטפל ליישם פרקטיקה טיפולית רגשית, במסגרתה המטופל מתנסה בקשר רגשי ומשמעותי עם המטפל ומתוודע לדפוסי התנהגות מסוימים הטמונים בו. באמצעות ההערכה והשיקוף הניתנים מצד המטפל, המטופל עשוי לאמץ דרכי התנהגות חיוביות יותר ולשנות לטובה את האופן בו הוא תופס ורואה את עצמו.

למי הטיפול מתאים?

טיפול פסיכולוגי דינמי מיועד לאנשים הסובלים מסוגים שונים של הפרעות ובעיות נפשיות, בין אם מדובר בדיכאון, חרדה, בעיות של דימוי עצמי, או טראומות. כאשר פעמים רבות אנשים פונים לטיפול זה לצורך התגברות על משברים ומצבים שונים, כמו – פרידה, בעיות בזוגיות, או צורך פנימי של האדם ללמוד על צדדים שונים באישיותו. עם זאת, גישה זו פחות מתאימה עבור אנשים המתמודדים עם הפרעה פסיכוטית כלשהי, בין אם מדובר בפסיכוזה, הזיות או סכיזופרניה.

כמו כן, טיפול פסיכודינמי מצריך מעט יותר סבלנות מצד המטופל ונכונות לייצר שיח פתוח וכן עם המטפל, במטרה להציף כמה שיותר קונפליקטים וגורמים בעייתיים המעיבים על התנהלותו היום יומית של המטופל.

כיצד הטיפול יכול לסייע?

טיפול פסיכודינמי מעמיק, מתמקד כאמור בניתוח ובהבנה של המרכיבים השונים באישיות האדם ובהתנהגותו, בין אם מדובר בהתנהלותו החיצונית או בגורמים מסוימים המצויים בתת מודע, תוך התייחסות לאירועים משמעותיים בעברו של המטופל וליחסיו עם משפחתו וסביבתו הקרובה. ההתמקדות במרכיבים אלו, מאפשרת למטופל לקבל תמונה רחבה ומלאה יותר בנוגע למאפיינים שונים באישיותו ולהבין יותר לעומק את הסיבה להתפרצות של סימפטומים רגשיים כאלה ואחרים. הבנה זו עשויה לסייע למטופל לגבש דפוסי התנהגות בריאים וחיובים יותר ובכך לשפר את הדימוי העצמי שלו ואת יחסיו עם הסביבה ועם משפחתו.

סוגי טיפולים פסיכודינמיים

טיפול פסיכודינמי ארוך טווח

טיפול פסיכודינמי ארוך טווח עשוי להתמקד במגוון קשיים ובעיות ולא בהכרח בבעיה ספציפית אחת, כך שהוא מצריך לא מעט זמן וסבלנות מצד המטפל והמטופל כאחד. טיפול זה לא מוגבל לכמות מסוימת של מפגשים, כך שלעתים הוא עשוי להימשך גם לאורך מספר שנים. עם זאת, משך התהליך תלוי במספר פרמטרים שונים, כמו – אופי המטופל והנכונות שלו לשתף ולקדם את התהליך וטיב היחסים בין המטפל למטופל.

טיפול פסיכודינמי קצר מועד

בניגוד לטיפול פסיכודינמי ארוך טווח, טיפול זה מוגבל לרוב לכמות מסוימת של מפגשים, כאשר לרוב מדובר בפרק זמן של שלושה ארבעה חודשים. עם זאת, משך תקופת הטיפול עשוי להשתנות בהתאם לצרכיו של המטופל ולקושי ממנו הוא סובל. כמו כן, מאחר שמדובר בטיפול המוגבל לזמן קצר, לרוב הוא מתמקד בבעיה או בקושי ספציפי ואינו מכסה מגוון רחב של בעיות וקשיים רגשיים, כפי שנהוג בטיפול ארוך טווח. טיפול קצר מועד מחייב מיקוד רב הן מצד המטפל והן מצד המטופל, כאשר מצד המטפל נדרשת מידה גדולה יותר של אקטיביות ויכולת לדובב את המטופל, על מנת להבטיח את התקדמות הטיפול והצלחתו.

איך הטיפול עובד

טיפול פסיכודינמי מתרחש לרוב בתדירות של פעם בשבוע, כאשר כל מפגש אורך כשעה. הטיפול מתבצע באופן שיחתי בלבד, כאשר במהלך המפגש המטופל נפתח בפני המטפל ומספר על תחושותיו, רגשותיו וכן על אירועים מסוימים בעברו. במקביל, המטפל מנסה ללקט כמה שיותר פרטים בנוגע לאישיותו ולעברו של המטופל דרך השיחות עמו, במטרה לאתר את אותם גורמים ספציפיים בהתנהלותו ובחייו של המטופל, המצריכים טיפול והתייחסות פרטנית. תהליך התחקור של המטפל מתבצע באמצעות טכניקות שונות, בדגש על מתן אמפתיה ושיקוף רגשות. לרוב, ככל שהמטופל נפתח יותר ומשתף פעולה, כך הוא עשוי להכיר בגורמים המעכבים השונים המשפיעים על התנהלותו. מה שמאפשר לו בהמשך לאמץ דפוסי התנהגות חיוביים יותר ולחוש מעט יותר בטחון ורוגע בחייו.

ההבדל בין טיפול פסיכודינמי ל CBT וכיצד נדע במה לבחור?

חשוב לציין שמדובר בשתי גישות המחזיקות בזווית טיפולית שונה ובתפיסה אחרת בנוגע למקור התגובה הרגשית. בשעה שהטיפול הפסיכודינמי רואה בסימפטום הרגשי ביטוי של אירועים בעברו של המטופל ושל רגשות ויצרים מודחקים, בטיפול קוגניטיבי התנהגותי ((CBT הסימפטום נתפס כביטוי קוגניטיבי של דפוסי חשיבה מסוימים. טיפול קוגניטיבי התנהגותי המוגדר כטיפול קצר מועד ותחום לכמות ספציפית של פגישות, סובב לרוב סביב בעיה ספציפית ומסייע למטופל לשנות את דרכי החשיבה שלו ולאמץ דרכי התנהגות בריאות וחיוביות יותר. בנוסף, הטיפול מגובה בפרקטיקה טיפולית המבוססת לרוב על טכניקות הרפיה שונות כמו מיינדפולנס.

הבחירה בין CBT ל – טיפול פסיכודינמי, מתבססת על מספר פרמטרים שונים. לרוב, כאשר מדובר בבעיה נקודתית כמו פוביה כלשהי או OCD, CBT עשוי לספק מענה אפקטיבי יותר. אך כאשר מדובר במגוון רחב של קשיים או בבעיה הדורשת טיפול מקיף וממושך, ניתן לפנות לטיפול פסיכודינמי. כמו כן, כאשר הבעיה מופיעה שוב ושוב, טיפול פסיכודינמי מעמיק וארוך יאפשר ניתוח מעמיק יותר של המצב. מעבר לכך, לעתים התקציב של המטופל הוא שמכריע את הכף, שכן, טיפול קוגניטיבי מוגבל לרוב לכמות מוגבלת של מפגשים. כך שהעלות הכוללת שלו עשויה להיות הרבה יותר נמוכה מזו של טיפול פסיכודינמי מקיף.

לסיכום

טיפול פסיכודינמי מצריך שיתוף פעולה מצד שני הצדדים, במטרה לאתר את אותם גורמים חיצוניים ופנימיים המשפיעים על חייו של המטופל ופוגעים בהתנהלותו היום יומית. כמו כן, כיום מטפלים רבים נוקטים בגישה אינטגרטיבית ונוהגים לשלב בין מרכיבים הלקוחים מהגישה הפסיכודינמית לצד מוטיבים המאפיינים את הגישה הקוגניטיבית התנהגותית.

אנו במכון חיבורים נשמח לעמוד לרשותכם ולהתאים עבורכם תכנית טיפול ספציפית בהתאמה אישית.

 

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן