ביופידבק

ביופידבק (Biofeedback) הוא למעשה הציר שבו נפגש המוח, על כל יתרונותיו ומחדליו, עם הגוף, שלו שפה משלו. הביופידבק בעצם מלמדנו כמה החוט המקשר בין תופעות נוירולוגיות לבין ההתנהגות שלנו בפועל הוא הדוק וסיבתי.

ביופידבק

הטיפול במכון חיבורים מלמדנו כיצד לזהות ולהבין סימפטומים פיזיולוגיים, כמו כאבים כרוניים או מתח, חרדה ופחדים, במונחים סכמטיים-אלקטרוניים. המכשור הטכנולוגי בטיפול מתרגם את פעילויות הגוף למדדים נראים לעין, כך שלראשונה בחיינו אנחנו יכולים לראות על צג מחשב את הביטוי הציורי והמדויק מדעית לתגובות פיזיות שלנו לעולם. זהו בעצם תהליך של משוב ביולוגי, שמאפשר לנו את הדרך לריפוי מבחינה רפואית ופסיכולוגית גם יחד

נשים מחייכות

האם הטיפול בביופידבק מתאים גם לך?

הטיפול מתאים לילדים ולמבוגרים. ביופידבק המותאם לילדים מתבצע עם מטפל מומחה לבריאות ולפסיכולוגיה של הילד, בעוד המטפל המלווה ביופידבק למבוגרים לא חייב להיות בעל הכשרה פורמלית בפסיכולוגיה של ילדים.

ילדים מגיל 7 יכולים להשתתף בטיפול, שכן הוא מועבר בצורה חווייתית המותאמת לגילם, בשימוש באמצעים כמו משחקי מחשב ושיחה מתגמלת עם המטפל המדריך. לילד מוסבר הטיפול בכל שלב משלביו, והוא מוזמן להביע את דעתו, ולווסת את אופן השתתפותו בהתאם לתחושתו האישית.

הפסיכולוג מתווך בין הילד לבין המשוב הביולוגי הנראה על צג המחשב, כך שהילד מבין בזמן אמת כיצד “נראים” רגשותיו, כמו לחץ או התלהבות.

ייחודו המרכזי והמהותי של הטיפול הוא בקהל היעד הרחב שלו – ביופידבק הוא טיפול פסיכולוגי, אך לא כזו המייחד את הטכניקות שלו לאנשים המרגשים “חולים” או לבעלי בעיות או הפרעות פסיכולוגיות או קשיים רגשיים.

הטיפול מיועד לכל אדם באשר הוא, הרוצה לרכוש מודעות ושליטה בגופו ובנפשו. הטיפול משפר את איכות החיים כי הוא מאפשר לראשונה להבין את הקשר הפשוט, אך העמוק, בין המוח לגוף.

מרגיש/ה שדברים לא מתיישבים במקומם? קרא/י על טיפול נפשי
רובנו ככולנו סובלים גם מבלי דעת מתחלואים פיזיים, והטיפול מאפשר לגלות אותם ואת הקשר בינם לבין מצבנו הנפשי.

כשאנחנו מודעים לגורמים הנפשיים לבעיותינו, אז אנחנו יכולים להתחיל בתהליך האמתי לפתרן. דוגמאות לבעיות קונקרטיות יותר שאפשר להתחיל לפתור באמצעות ביופידבק הן בעיות שינה, התקפי חרדה, לחץ ועצבנות, קשיי ריכוז ועייפות כרונית.

עובדים

מהלך הטיפול והשפעותיו

באופן טבעי, לכולנו יש מנגנון הישרדות ביולוגי המנחה אותנו כיצד להתנהג במקרה של סכנה. כשאנו חשים באיום או במתח, אצל כולנו באופן אוניברסלי מתרחשות אותן תגובות פיזיולוגיות.

כיצד קשיים רגשיים יוצרים דימוי גוף שלילי?

ביטויים ייחודיים אלה מתרחשים במערכת האוטונומית של הגוף (המורכבת מהמערכת הסימפטטית והפראסימפטטית). תפקידן הביולוגי של המערכות הוא להגיב למתח, וליצור הרפיה, בהתאמה.

השינויים אותם אנו חווים הם זרימה מוגברת של דם לשרירים, הפחתת זרימת דם למערכת העיכול והשתן, נשימה ופעימות לב תכופות יותר, הזעה מוגברת וכן עמעום של כאב. כל אלה הם טבעיים – אולם במצבים של לחץ ואיום מתמשכים, התופעות האלה הופכות לנורמה ביולוגית, וזו מולידה עוד מתחים ועוד דאגות ועוד תגובות בעייתיות, במעגל חולני לגוף ולנפש.

במפגש עם הפסיכולוג המומחה בביופידבק, למשוב ביולוגי ולפסיכו-פיזיולוגיה, הוא עורך את האבחון הפסיכולוגי והפיזיולוגי באמצעות המערכת הממוחשבת, בשיתוף מלא ושקוף עם המטופל, ולפי תוצאות המדדים, בונה למטופל תכנית טיפול פסיכולוגית ייחודית. הטיפול נע עד שעה, אך בדרך כלל גם פחות מכך.

לראש או לאצבעות מוצמדים חיישנים (סנסורים) המודדים ומראים על צג המחשב מדדים כמו לחץ דם, פעילות לב, טמפרטורת עור, מוליכות חשמלית, פעילות בלוטות זיעה, ומתח שרירי.

המוניטור הממוחשב מעביר למטופל את המדדים בזמן אמת. כל הנתונים מוצלבים כך שהמטופל יכול לחזות בתפקודים פיזיולוגיים שונים במקביל. לכל אורך הטיפול המטפל מפרש ומתרגם לפי הצורך את משמעות המדד הנצפה, ומעביר למטופל הוראות בהתאם.

קרא/י על טיפול באומנות לילדים ומבוגרים

לילדים הטיפול בביופידבק מועבר בתיווך של משחקים, ועם מבוגרים יש יותר שימוש בדמיון מודרך והוראות כפשוטן. כך למשל מבקש המטפל מהמטופל להירגע, להאט נשימה, לחשוב מחשבות חיוביות או שליליות, להתרכז או להתרווח.

בהתאם לשינויים הפסיכולוגיים נצפים על המחשב השינויים הפיזיולוגיים וכך לומד המטופל לקשר בין מחשבות להתנהגות ביולוגית, כשזו מחוללת בתורה השפעה פסיכולוגית. מטרת הביופידבק לאתר גורמים ומניעים לתופעות פיזיולוגיות היכולות להסב אי-נוחות והפרעה של ממש, ולנטרל אותם. למטופל יש שליטה מלאה על גופו והמטפל הוא בעיקר המתווך בתהליך.

משך הטיפול יכול להיות על-פי שיטה קצרת-מועד, או ארוכה, בהתאם לסימפטומים או לרצונות של המטופל. הטיפול קצר המועד בביופידבק יכול להגיע עד ל-10 מפגשים בסך הכול, בעוד טיפול ארוך יותר מגיע עד לכמות כפולה של מפגשים.

בנוסף לתרגול בחדר הטיפול נמשך הטיפול באופן עצמאי על-ידי המטופל בביתו, בהוראות המטפל. נדיר שיש צורך ביותר מ-20 פגישות כדי לטפל בסימפטומים ולהגיע לשיפור משמעותי.

מטפלות

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן