fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

טיפול משפחתי

כותב:
תוכן עניינים

מתי ובאילו תנאים יהיה נכון לפנות לטיפול משפחתי?

קצת על טיפול משפחתי…

הזוגיות שלנו והמשפחה סביבנו ממלאות בנו את הצורך לקשר עמוק ומשמעותי, לאהבה, התפתחות ותקשורת בין אישית, אך כפי שמורכבים אנו כאינדיבידואלים כך גם קיימת מורכבות במערכות היחסים שלנו. לעיתים מדובר בקשיים הנובעים מהשוני של בני המשפחה ולעיתים הקשיים מגיעים כתוצאה מהתרחשויות חיצוניות המעלות את רמת המתח בין בני המשפחה כגון פיטורין, מחלה, בגידה וכדומה.

כאשר ישנו רצון אמיתי לגשר על הפערים, לטפל בבעיות ולשמור על שלמות התא המשפחתי – ניתן להסתייע בעזרתם של מטפלים זוגיים ולעבור טיפול משפחתי שעשויים לעזור לנו להתמודד עם הבעיות ולטפל בהן בצורה היעילה ביותר. משפחה אינה סתם קבוצת השתייכות. היא המקום שבו אנחנו נוצרים ומתהווים, ומתפתחים לאנשים אינדיבידואלים כאשר קיימים קשיים שונים בתוך המשפחה, הם משפיעים על כל חבריה בצורה כזו או אחרת. לעיתים הקשיים הללו דורשים התערבות מקצועית, על מנת לשפר את איכות חייהם של כל חברי המשפחה.

 

מתי כדי לפנות לטיפול משפחתי?

כאשר קיימים קשיים הקשורים בהתמודדות עם משברי חיים המשפיעים על המערכת המשפחתית כולה, בין אם מדובר בהתמודדות עם אובדן, מחלה של אחד מבני המשפחה, אלימות המופעלת מחוץ או מפנים על אחד מבני המשפחה, יחסי אחים היוצרים מצוקה או קושי, התמודדות עם אימוץ או הולדת ילד נוסף ועוד. כאשר המשפחה מתמודדת עם קשיים ספציפיים של אחד מבני המשפחה כדוגמת בעיות התנהגות, דיכאון, הרטבה, פרפקציוניזם, חרדה וטראומה או כאשר ישנם מצבים של מעבר בין ילדות לבגרות, עזיבת הקן, גירושים ועוד. כאשר הטיפול המשפחתי נוגע ומתמודד באופן גלוי ופתוח בקשיים ובבעיות הקיימות, מתאפשרת התחלה של דיאלוג שונה, מכיל ומבין יותר של בני המשפחה. דיאלוג זה מניע את התהליך המוביל לרגיעה ברמת הלחץ ותקשורת נעימה ומפרה יותר. הטיפולים המשפחתיים הם בדרך כלל ממוקדים וקצרי מועד ושואפים להעלות לסדר היום בעיות ספציפיות ולהציע כלים שונים להתמודדות עם קשיים.

המערכת המשפחתית

משפחה מתחילה בשני בני זוג שמחליטים לחלוק את חייהם ואת ביתם. בשלב זה, על כל אחד מבני הזוג להתנתק במידת מה ממשפחת המוצא, על מנת לבנות מערכת חדשה. כמובן שההתנתקות היא חלקית, והמשימה של המשפחה הצעירה היא מציאת האיזון. כאשר המשפחה מתרחבת עם לידת הילד הראשון, ובכל לידה נוספת, המערכת המשפחתית משתנה ודורשת איזונים נוספים. כאשר הילדים צעירים נדרשת הפרדה בין תת-מערכת ההורים לתת- מערכת הילדים. כשהילדים גדלים, משתנות ההתמודדויות, וכך גם כאשר הילדים מתחילים בזה אחר זה לעזוב את הקן, ולבנות משפחות חדשות משלהם.

מהו טיפול משפחתי?

טיפול משפחתי הוא טיפול המשתף את כל חברי המערכת החשובה שנקראת “משפחה”- הורים, אחים, ובמקרה הצורך גם אנשים קרובים אחרים. טיפול משפחתי מתבסס על ההנחה שמשפחה היא מערכת כה משמעותית עבור חבריה, עד כי הערך העליון בה הוא שימורה. חברי המשפחה עשויים לבטא מגוון רחב של קשיים וסימפטומים, שמקורם הוא הצורך לשמור על איזון כלשהו במשפחה. מהנחה זו יוצא, כי סימפטומים וקשיים של חברים שונים במשפחה קשורים למעשה לכל מערכת היחסים, האיזונים והכוחות בתוך המשפחה, ולכן יש לבדוק או לשנות את האיזונים הללו, על מנת לפתור את הסימפטומים או הקשיים של בני המשפחה. בטיפול משפחתי נבחנות מערכות היחסים, מאזני הכוחות, הקואליציות ותתי המערכות בתוך המשפחה, במטרה ליצור מבנה המאפשר לכל אחד מבני המשפחה למצוא את המקום בו הוא יכול להתפתח בצורה הטובה ביותר בתוך המערכת המשפחתית.

למי מיועד טיפול משפחתי?

טיפול משפחתי מיועד למשפחות בכל שלב של התהוותן, ובכל גיל של הילדים. כאשר עולים בתוך המשפחה קשיים בינאישיים, אשר מתבטאים אצל כל או אצל חלק מבני המשפחה, טיפול משפחתי יכול לתת מענה. על מנת להתחיל בטיפול משפחתי רצוי כי כל בני המשפחה יסכימו לקחת בו חלק, אם כי יש אפשרות שחלק מבני המשפחה יצטרפו לטיפול בשלב מאוחר יותר.

במכון חיבורים אנשי צוות מומחים בטיפולים משפחתיים העוסקים במגוון רחב של קשיים והתמודדויות העומדות בפני משפחה. יש לציין, כי במקרה בו במהלך הטיפול עולה דרישה או צורך להתמקד באחד מבני המשפחה, כאשר עולה נושא מסוים הדורש התערבות ספציפית, או כאשר מתעורר צורך בהדרכת הורים, קיימת האפשרות לקבל מענה מקצועי גם בתחומים אלה במסגרת מכון חיבורים, בליווי המטפל המשפחתי שביכולתו להתאים לכל משפחה ולכל בן משפחה את המענה המדויק לצרכיו.

 

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן