טיפול רגשי לילדים- מי זקוק לו?

תוכן עניינים

טיפול רגשי לילדים ניתן לאלה הסובלים מבעיות וקשיים רגשיים שונים, על רקע חברתי או התנהגותי. קשיים אלה עלולים להתפרץ בגיל הרך, בשנות הילדות או בבגרות ולפגוע בתפקוד ובאיכות החיים שלהם. הם ישפיעו עליהם בכל היבטי החיים, אם זה בחברה, במסגרת הלימוד ובתוך המשפחה.

מומחי מכון חיבורים -המתמחים בטיפול בקשיים רגשיים בילדים ממליצים לכם ההורים, לא להתעלם משום סממן או התנהגות העלולים להעיד על קיומו של קושי רגשי אצל ילדכם, גם אם קשה להכיר בכך. ככל שהילד יעבור אבחון מוקדם ויקבל טיפול מידי, כך ייחסכו ממנו סבל ופגיעה באיכות חייו והחמרת מצבו הרגשי.

אבחון בעיות רגשיות עלול להוביל למקור הקושי כמו חרדות, חוסר ויסות רגשי, חרדת נטישה ועוד.

מהם קשיים רגשיים?

קשיים רגשיים הנו מושג כולל המתייחס לסוגים שונים של בעיות רגשיות הדורשות טיפול רגשי לילדים. הן יכולות לבוא לידי ביטוי בסימנים והתנהגויות שונות ולעתים התמונה הקלינית הנה רחבה יותר ממה שניתן להבין תחילה.

הרבה הורים חיים בתחושה שלילדים אין בעיות, או שהבעיות שלהם מזעריות ביחס לדאגות קיום ומשכנתא, משום כך הם נוטים להתעלם ממצבי רוח משתנים, תוקפנות או כל סימן אחר העלול להעיד על בעיה רגשית ועד שלא מתרחש אירוע קיצוני וחמור, לא היו ההורים מודעים לכך שילדם נתון במצוקה רגשית.

כאן אנחנו נכנסים לתמונה עם מטפלים ופסיכולוגים בעלי תואר שני ומעלה בלבד, המתמחים בטיפול בילדים. בעיות רגשיות אצל ילדים שונות מאשר אצל מבוגרים ודורשות ניסיון טיפולי בגילאים הללו. לעתים יהיה צורך לערב גורמים נוספים בסביבת חייו של הילד, כדי שידעו על התהליך הטיפולי אותו עובר הילד, וינקטו ברגישות, התחשבות וסבלנות הנדרשים עקב המצב.

כך תזהו אם ילדכם סובל מבעיה רגשית!

בעיה רגשית קשה מאוד להסוות. אם היא קיימת, היא תבוא לידי ביטוי באופנים שונים והורים וגורמים נוספים בסביבת חייו של הילד כמו מורים, מדריכים ועוד, חייבים להיות ערניים כאשר הילד מתנהג באופן חריג ושונה העלול להצביע על מצוקה. לפניכם סממנים והתנהגויות העלולות לשקף קשיים רגשיים המחייבים טיפול רגשי לילדים.

 • הילד חווה נסיגה בתחומי תפקוד שונים.
 • אדישות, אפטיה. התפרצויות בכי. חוסר אנרגיה, דכדוך, דיכאון. התפרצויות זעם, תסכול, מצבי רוח קיצוניים משתנים. בהחלט עשוי להתבקש טיפול רגשי לילדים.
 • בעיות שינה של קשיים להירדם או להתעורר. שינה לא רציפה. פחד לישון לבד, סיוטי לילה.
 • תגובות מוגזמות ולא מידתיות לסיטואציה.
 • אי שקט, חוסר מנוחה, חוסר ריכוז. טקסים קבועים.
 • בעיות חברתיות בבית הספר, בשכונה וקשיים עם בני המשפחה כולל הורים.
 • בעיות משמעת והתנהגות במסגרת החינוכית.
 • חוסר תיאבון, לחלופין אכילה מוגזמת. התמקדות במזון מסוים, דיאטה קיצונית. דימוי גוף נמוך.
 • קושי בקבלת מרות, הבעת עוינות והתנגדות.
 • בגיל הרך- נסיגה לשלב התפתחותי קודם. הרטבה אחרי גמילה מחיתולים, דרישה למוצץ, בכי
 • ללא סיבה ברורה.
 • התנגדות לגמילה מחיתולים.
 • חרדות ופחדים, סיוטי לילה. נדודי שינה.
 • בגיל הרך- חוסר יכולת להיפרד מההורה ולהיכנס לגן. סירוב ללכת לגן.
 • סירוב ללכת לבית הספר- עשוי להתברר כבעיה הדורשת טיפול רגשי בילדים ומתבגרים.
 • תלונות על כאבים החולפים ובאים כלעומת שבאו.
 • דימוי עצמי נמוך, חוסר ביטחון.
 • תוקפנות והתפרצויות זעם מול ילדים או מבוגרים ותוקפנות עצמית.
 • טראומה שעבר הילד עלולה לגרום לקשים רגשיים.
 • דיבורים על מוות.
 • פחד מזרים, שיפוט לא הגיוני של המציאות.

איזה בעיות רגשיות יש בגיל הרך?

בעיות רגשיות בגיל הרך, יבואו לידי ביטוי באופנים שונים וחשוב לשים לב לכל שינוי בהתנהגות הילד, כדי להבין האם מדובר בהתנגדות מרדנית נורמטיבית או שמא כזו הנובעת ממצוקה אישית. בגילאים 3-4 עלולים ילדים לסבול מהתקפי זעם בלתי נשלטים, המלווים בבכי, צרחות, שכיבה על הרצפה, רקיעות רגליים והתנגדות להירגע. התקף הזעם עלול להימשך חצי שעה ואף יותר.

אם לילד יש התקפי זעם רבים, עליכם ההורים לפנות למכון פסיכולוגיה מוכר המעסיק פסיכולוגים מומחים במתן טיפול רגשי בילדים.

בגילאי שמונה חודשים עד שנתיים וחצי עלולים ילדים בגיל הזה לסבול מחרדת נטישה. זה עלול לקרות בבית כאשר ההורה משאיר אותם לרגע לבדם בחדר, אז הוא יגיב בבכי ופחד. בשלב הזה הילד יודע לעשות אבחנה בין מבוגר המוכר לו ובין זרים, ומכיוון שהוא חש בטוח במחיצת הדמויות המטפלות או המוכרות לו, יגיב בבהלה כאשר יעזבו אותו.

חרדת נטישה מכונה גם חרדת פרידה והיא מוגדרת כ”פחד חיובי” משום שהילד חש בסכנה ובלתי מוגן ולכן מגיב בפחד. אולם יש לעשות אבחנה בין פחד נטישה הגיוני עם סיבה ובין פחד נטישה שהופך לחרדה עם תגובות קיצוניות כמו התפרצויות בכי רבות, פחד להישאר לבד, סיוטי לילה, עצבות, אי הסכמה ללכת לגן או מיחושים שונים בסמוך לפרידת הבוקר.  מצב כזה דורש בירור ואבחון פסיכולוגי.

מתי פחד אצל ילדים הופך להפרעת חרדה?

פחד אצל ילדים הוא מנגנון אבולוציוני טבעי ובריא אשר מבשיל בהתאם לשלבי התפתחות הקוגניטיבית כאשר הילדים יודעים להבחין בין מציאות לדמיון. מבינים את הקשר בין סיבה ותוצאה ומודעים לקיומם של רגשות חיוביים ושליליים. יחד עם זאת גם אם זה טבעי, חשוב לעזור להם להתמודד ולהתגבר על הפחדים שלהם. אם יש צורך חשוב לקבל ייעוץ והנחייה של פסיכולוג ילדים.

חוסר הבשלות הקוגניטיבית אצל ילדים בגיל הרך גורם להם לפחד באופן טבעי מדברים שמבוגרים לא פוחדים מהם כמו רעש חריג או חושך, וזה חלק בתהליך ההבשלה וההתפתחות שלהם. אולם אם ילדכם מפגין חרדה בעוצמה רבה הפוגעת בשגרת חייו, מסרב להירגע למרות ניסיונותיכם ואף מפגין כעס רב, עצבות או רגרסיה, מומלץ לפנות למכון לפסיכולוגיה המעניק טיפול רגשי לילדים.

התקפי חרדה אצל ילדים מתנהגים כמו גאות ושפל. גל של חרדה מציף את הילד, לאחריו הוא שוכך ונרגע. התחושה מפחידה ורק בשל כך יש ילדים שנכנסים לחרדה מהגל הבא ועלולים להיכנס למצבי דריכות ומתח שהם לכשעצמם לא נעימים ומגבירים את החרדה.

סימני חרדה פיזיים אצל ילדים: דופק מואץ, קוצר נשימה, תחושת מחנק, כאבי בטן, כאבי ראש, נדודי שינה, בחילות. ברמה הקוגניטיבית הם יסבלו מקשיי זיכרון או ריכוז, מחשבות שליליות ומטרידות ברמה הרגשית הם עלולים לחוש דאגנות יתר, פחד, חוסר אונים, תחושת מצוקה, מתח ולחץ.

ילדים חרדתיים עלולים לחשוב מחשבות שליליות שאין קשר בינם ובין המציאות כמו פחד ממחלה נדירה או תאונה. הם נתקפים בדאגות מיותרות הגורמות להם לסבל ולא יודעים כיצד להתמודד עמן. בזמן לחץ או מתח, קשה להם להירגע והם מכניסים את עצמם ללחץ נוסף. נוטים להימנע מלהיות במקומות או מצבים שעלולים לגרום להם לחרדה אם זה יציאה לטיול כיתתי, מבחנים ועוד. הם תלויים במאמצי ההרגעה של הוריהם ולא מפתחים כלים אישיים להתמודדות. בלעדיהם עלולים לחוש אומללים וחסרי אונים.

מידע נוסף על חרדות אצל ילדים תוכלו לקרוא כאן

טיפול רגשי לילדים במכון חיבורים

אם ילדכם סובל מקשיים, מצוקה, פחד, חרדה או כל בעיה אחרת אתם מוזמנים להתייעץ עם צוות מכון חיבורים המוביל היום בארץ בתחום טיפול רגשי לילדים בשיטות ממוקדות ומתקדמות. תוכלו ללמוד כיצד ליצור אמפתיה ומערכת חיזוקים מול הילד. נבין מהם מקורות החרדה אצל ילדכם ומה מעצים אותם ונגבש עבור הילד תכנית טיפולית התנהגותית וכן הנחייה עבורכם.

הגישה הטיפולית בחיבורים בנושא טיפול רגשי לילדים נעשית בשיטת ה-CBT ו-ACT מהגל השלישי ושיטות נוספות, אשר הוכחו כגישות אפקטיביות ושינו את חייהם של ילדים רבים אשר עברו אצלנו טיפול רגשי ורכשו כלים נכונים להתמודדות והפחתת הסבל היום יומי עמו התמודדו.

אתה אמיץ יותר, ממה שאתה מאמין

חזק יותר מאיך שאתה נראה

וחכם יותר מכפי שאתה חושב

פו הדב.

מכון חיבורים מציע טיפולים פסיכולוגיים בשיטות המתקדמות ביותר בעולם הפסיכולוגיה של היום. אנו מטפלים בילדים ומבוגרים במגוון רחב של בעיות ומצוקה. בסניפי המכון מועסקים  40 פסיכולוגים ועובדים סוציאליים בעלי תואר שני ומעלה, האמונים על מתן טיפול מקצועי וקשוב לכל מטופל, תוך התחשבות, תחושת אחריות כבדה, רגישות וכבוד.

למכון חמישה סניפים: תל אביב, חולון, ראשל”צ, רעננה ופתח תקווה.

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן