fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

תסמונת מינכהאוזן

כותב:
תוכן עניינים

תסמונת מינכהאוזן (Münchhausen Syndrome) על שם הברון מינכהאוזן האגדי, מתאפיינת בהעמדת פני חולה, המצאת מחלות וזיוף תסמינים פיזיים שלהן.

הלוקים בתסמונת עשויים אף לפגוע בעצמם על מנת להציג תסמינים אוטנטיים. כך למשל לוקה בתסמונת עשוי לחשוף את עצמו לחומרים מסוכנים, להרעיב את עצמו, להזריק חומרים רעילים לגופו, להפסיק את נשימתו עד כדי עילפון ועוד. מטרתו של הלוקה בתסמונת היא לעורר אמפטיה, אהדה ורחמים מצד הצוות הרפואי. רוב המקרים המתועדים של לוקים בתסמונת מינכהאוזן הן של נשים, שיעור הלוקים בתסמונת בקרב האוכלוסייה אינו ידוע. החיפוש אחר אהדה וטיפול על ידי צוותים רפואיים מביא את הלוקים בתסמונת מינכהאוזן לפקוד בתי חולים לעיתים קרובות, לבקר אצל רופאים ולעבור הליכים רפואיים תכופים. במקרים קיצוניים בהם יש חשד מצד הצוות הרפואי לזיוף תסמינים אף לעבור מעיר לעיר וממדינה למדינה כדי למצוא צוות רפואי חדש.

איך יודעים שזו תסמונת מינכהאוזן?

  • הסובלים מהתסמונת להוטים לעבור בדיקות רפואיות ואף הליכים רפואיים פולשניים, מורכבים וכואבים.
  • החולה מציג התעניינות גדולה בהליכים הרפואיים, לרוב הוא בעל ידע נרחב בתחום ואף עשוי לבקש מהצוות הרפואי בדיקות והליכים רפואיים ספציפיים.
  • לחולה היסטוריה רפואית “מרשימה” וארוכה, כזו המאופיינת במחלות שונות ומרובות, מגוון סוגי טיפולים וסימפטומים בלתי מוסברים.
  • הצגת סימפטומים ברורים מידי למצבים רפואיים קשים או סימפטומים חלקיים למצבים רפואיים, למשל חולה המתלונן על כאבי בטן קשים ללא כל סימן לבעיות מעי גם לאחר בדיקות מקיפות שנעשו לבקשתו…
  • הרעה במצבו של החולה לאחר תחילת הטיפול.
  • על גופו של החולה יתכנו סימנים רבים להליכים רפואיים, למשל צלקות מניתוחים.
  •  שקרים לגבי עברו של החולה, רמת השכלתו, טראומות עבר כגון פגיעה מינית או מוות של אדם קרוב בילדות.

 

לא עלינו – השלכת המחלות על צד שלישי…

הסובלים מתסמונת מינכהאוזן על ידי צד שלישי (מכונה גם תסמונת מינכהאוזן על ידי שליח, או ע”י קירבה) אינם פוגעים בעצמם או מזייפים סימפטומים בגופם אלא בגופם של אחרים. לרוב, מדובר על ילדים קטנים או בני זוג התלויים בלוקה בתסמונת.

המטרתה כאן היא לעורר את רחמיו של הצוות הרפואי, של בני משפחה, חברים או קולגות למצבו הקשה של “המטפל” בילד החולה או בבן/בת הזוג.

תשומת הלב, הכרת התודה והתלות של החולה בלוקה התסמונת מזינים ומעודדים את המשך הפגיעה. מקרים קשים של התעללות בילדים התגלו כקשורים קשר ישיר לתסמונת.

 

מיהו הברון מינכהאוזן? מאפייני אישיות של בעלי התסמונת

הגורמים המדויקים להופעת תסמונת מינכהאוזן אינם ידועים, התסמונת נחשבת לנדירה וקשה מאוד לאבחנה, הלוקים בה אינם משתפים פעולה ועל כן קשה לדעת את מניעיהם, כמה השערות כוללות:

• צורך עז ביצירת קשרים חברתיים המלווה בהיעדר יכולת ליצור קשרים בחיי היומיום. מערכת היחסים בין הצוות הרפואי למטופל מעניקה לו את הקשר האנושי.

• הפרעת אישיות אנטי חברתית הבאה לידי ביטוי בסיפוק גדול מהונאת צוותים רפואיים, תחושת עליונות וכוח.

• הופעת מחלה בילדות וניכור הורי בזמן המחלה, הצוות הרפואי החליף את התמיכה והטיפול ההורי.

קשה לאבחן אך ניתן לטפל!
הלוקים בתסמונת מינכהאוזן אינם מודים במצבם, הם לא ידברו בפתיחות על היותם לוקים בתסמונת ואף לא על חשדם בכך. משנתגלתה התרמית, החולה עשוי להגיב בזעם להאשמות עד כדי פגיעה עצמית חמורה כדי להוכיח כי הוא אכן חולה וזקוק לטיפול.

הם יסרבו בתוקף לכל טיפול פסיכיאטרי או אפילו לעבור אבחון פסיכולוגי ועשויים אף להגר לעיר או מדינה אחרת כדי להימנע מטיפול כזה.

טיפול קוגנטיבי-התנהגותי בדגש על שליטה בדחפים והתמודדות עם מצבים רגשיים וחברתיים הוכיח את עצמו רק במקרים בהם החולה אכן מוכן להודות כי הוא סובל מהתסמונת, כיום אין טיפול תרופתי יעיל לתסמונת מינכהאוזן.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן