fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

התמכרות להימורים: משחק פסיכולוגי מסוכן

כותב:
תוכן עניינים

מהי התמכרות להימורים?

מדובר בדפוס התמכרותי מורכב בעל השלכות מרחיקות לכת על הסביבה ועל האדם המכור.  דפוס ההתמכרות להימורים מאופיין בהתנהגות כפייתית שמונעת מהפרעת שליטה בדחפים. במהלך ההתמכרות האדם רוצה להמר באופן כפייתי על רכוש וכסף ומתקשה לעצור, כך שנוצרת תופעה של “כדור שלג” הגורמת לאדם להקריב ולהפסיד את רכושו ולוותר על תחומי חיים אחרים באופן פתולוגי ומזיק. בהרבה מקרים תופעת ההתמכרות להימורים מתהווה על רקע של קושי נפשי אחר, טראומה או הפרעה נפשית.

באילו סוגי הימורים מדובר?

ישנם סוגים שונים של משחקי הימורים, כולם נושאים את הסיכוי להרוויח כסף בעת הזכייה, וזו המוטיבציה של המהמר להמשיך ולנסות להצליח באופן עקבי. סוגי הימורים נפוצים כוללים:

 • משחקי קלפים שונים “קזינו”
 • הימורים בעולם הספורט (למשל מרוצי סוסים או טוטו)
 • משחקי הגרלה כמו בינגו או מילוי כרטיסי הגרלה כמו “חישגד”
 • רולטות או מכונות מזל
 • משחקי הימורים אינטרנטיים

שכיחות התופעה

לפני שניגע בהתמכרות להימורים נציין כי התנהגות התמכרותית זו תופעה שכיחה בישראל, נתון מדאיג הוא ששיעור האנשים המכורים לחומרים או בעלי התנהגות התמכרותית עומד על  10% [1] באשר להתמכרות להימורים, כ-4.5% מן הישראלים מתמודדים עם התופעה. נכון לשנת 2020 הופק דו”ח שממנו עלה כי הנזק הכלכלי של תופעת התמכרויות בישראל עומד על 7 מיליארד ₪ בשנה, מתוכם להימורים על סך כ-700 מיליון ₪ בשנה, בשל התופעה ההולכת ומתרחבת הוקם “המרכז הישראלי להתמכרויות” אשר נועד לתת מענה טיפולי ושיקומי לאנשים הסובלים מהתמכרויות [2]. גברים נוטים לסבול מהתופעה של הימור פתולוגי, השכיחות היא כשלושה גברים על כל אישה שמתמכרת.

סימפטומים של התופעה

תופעת ההתמכרות להימורים מלווה במצוקה גדולה מאד, בין התסמינים הבולטים יכולים להמצא:

 • איבוד כספים במהירות באופן לא מבוקר ונמצא במצב תמידי של הזדקקות לכסף.
 • בהרבה מקרים, אופי כריזמטי עם יכולת שכנוע וקסם אישי, אינטליגנציה גבוהה.
 • מהירים להתפרץ ולהתרגז כאשר מנסים להניע אותם מהרגליהם ההרסניים או כאשר הם מנסים להפסיק.
 • הקרבה של רכוש וממון, וויתור על תחביבים ותחומי עניין אחרים.
 • מערכות יחסים שלמות שנפגעות עקב איבוד אמון באדם וניסיונות חוזרים לגייס כספים מכל מי שניתן – קרובים ורחוקים שמרחיקות ממנו את קרוביו.
 • חתירה נואשת לגיוס כספים גם במרמה וגניבה.
 • הסתרה תמידית של ממדי ההתמכרות מהקרובים.
 • התנהגות התמכרותית המתפתחת כדי להוות פיצוי על כאב וקושי נפשיים, לפעמים מלווה בקשיי נפש או התמכרויות נוספות כגון חרדה, דיכאון ולפעמים נטייה לאובדנות.

שלבים של ההתמכרות

נהוג לחלק את הפרעת ההתמכרות להימורים לשלבים שנראה שחוזרים בדפוסי ההתמכרות, הופעתם של שלבים אלו מעידה על כך שהאדם מכור באופן פתולוגי להימורים, כלומר, באופן הדורש טיפול:

שלב ראשון- הזכייה הגדולה

הימור המזכה את האדם בסכום כסף ונותן לו תחושה משכרת שהוא יכול ככה להתעשר. משתחררים במוח חומרים הקשורים בתחושת עונג והתעלות ומתעורר הפיתוי להמשיך לנסות.

שלב שני- ההפסדים

מהמר מתחיל שוקל את צעדיו בתחילה, יש חישוב ותכנית להימוריו עם הזמן אלו הולכים ופוחתים. מהמר כפייתי נכנס לדפוס מעגלי של הפסדים המחזקים את האובססיביות לניסיונות נוספים שכושלים ומהם הוא יוצא מופסד, כמעט תמיד.

שלב שלישי- ייאוש

יש התדרדרות כלכלית, נצברים חובות והלוואות ללא כיסוי. אך למרות זאת האובססיה להמר רק הולכת ומחמירה, גם סביבתו של המהמר סובלת ושותפה לקשיים ויש תחושת ייאוש גם אצל המהמר שלפעמים עלול לשקול מעשים אובדניים וחש מדוכא עקב מעשיו, לעיתים בשלב הזה מתפתחת מוכנות לטיפול.

מה הגורמים להתמכרות?

אנשים רבים ממלאים לוטו או משחקים פוקר לא מתמכרים לזה, אז מה גורם לאחד להיות חשוף יותר להתמכרות מאשר אחר? גורמים לנטייה להתמכרות אינם חד משמעיים וישנם מחקרים והשערות בכיוונים שונים, בין הגורמים יש מרכיבים אישיותיים, סוציו-אקונומים, גיל ושלב בחיים, סביבתיים, ויש מחקרים שמדברים על ביולוגיה וגנטיקה. יש מחקרים שמצביעים על גריית יתר של אזורים במוח אצל מכורים שקשורים לתחושות עונג והנאה וכי מופרשים אצלם הורמונים מסוימים באופן מוגבר [3] כמו כן, ישנם אנשים שהמבנה המוחי והאישיותי מאופיין בפחות עכבות מאשר אצל אחרים. גורמים סביבתיים קשורים בדוגמא שהילד קיבל בבית אם יש הורים בעלי דפוס התמכרותי, הדבר עשוי להשפיע על האדם בבגרותו ולעלות את הסיכוי להתנהגות מתמכרת להימורים. בנוסף, קשיי נפש אחרים או טראומות מעבר שגורמות כאב נפשי, עלולים אף הם לגרום להגברת הסיכון להתמכרויות להימורים או דברים אחרים כאשר ההימורים מהווים נחמה או פיצוי על מנת להימנע מהמפגש עם הקושי.

מהם דרכי הטיפול בהתמכרות ואיך אפשר להיגמל?

האתגר הגדול ביותר הניצב בין המתמכר לגמילה היא הנטייה להכחשת מצבו וחוסר השליטה והוויסות ההתנהגותי. גמילה מוצלחת תלויה במוכנות והמוטיבציה של המטופל להיגמל, והתאמת הטיפול הנכון עבורו. באופן מצער רוב המטופלים מגיעים לטיפול רק לאחר שעברו את כל השלבים, סבל רב ופגיעה שנגרמה להם ולמשפחתם. טיפולים יעילים הם טיפולים בהם ישנה הסתכלות רחבה ולקיחה בחשבון את כל הקשריי חייו של המטופל, שיקומית, תעסוקתית חברתית וכלכלית זאת על מנת להבטיח את שיקומו המלא בכל ההיבטים.

טיפול תרופתי

ישנן תרופות פסיכיאטריות הידועות כיום כמשמשות בגמילה מהתמכרויות באופן כללי ובפרט בהימורים שמשות גם במקרי חרדה ודיכאון ופועלות על מנגנון של ספיגה חוזרת של סרטונין בתאים ונקראות נוגדות דיכאון או SSRI/SNRI במקרים אחרים משתמשים בתרופות מייצבות מצב רוח על מנת לגרום לאדם לשליטה עצמית טובה יותר. מחקרים מראים כי נטילת תרופות בפני עצמה איננה מספיקה כדי להביא לגמילה וכי השילוב בין טיפול תרופתי לשיחתי הוא היעיל ביותר.

טיפול פסיכולוגי

בטיפולי CBT או טיפולים דינאמיים ניתן לעבור תהליך עמוק של שינוי ואימוץ דפוסי התמודדות חדשים עם הפרעת ההתמכרות. נמצא כי טיפולים בשיטה קוגניטיבית התנהגותית נמצאו יעילים לטיפול בהתמכרויות, גם להימורים. טיפול CBT מכיל בתוכו שיטות רבות לטיפול בהתמכרויות ונמצא בהתפתחות מחקרית מתמדת ולייעול הטיפולים, מה שמייחד את השיטות של CBT היא ראשית הקניית ידע למטופל ושיח פתוח בגובה העיניים אודות ההתמכרות שלו, עד כמה שניתן לעודד אותו לכך, באם קיים מנגנון הכחשה, השיח יהיה מכוון לקשיים אחרים בחייו שאולי הובילו להתנהגות המתמכרת. טיפולי CBT הם ממוקדים ויש להם מטרה מוגדרת לכן הם מותאמים לגמילה, הם מעשיים ופרקטיים, יש תרגולי בית של המטופל והוא איננו פאסיבי בתהליך- קריטי עבור דפוסי התמכרות בשל למידה של לקיחת האחריות על הדפוסים ההרסניים. בנוסף, טיפולי CBT מקנים למטופל תחושת שליטה מחודשת על חייו, זו שכבר אבדה לו מזמן ובכך יוצרים אצלו הבנייה מחודשת של הערך העצמי, והשבת האמון שלו בעצמו ושל יקיריו בו. טיפול כזה יכול לערב בני משפחה הקרובים לאדם ומלווים אותו, מהלך כזה הוא חיוני להצלחת הטיפול מפני שחלק נכבד מהסבל הנגרם לאדם הוא הפגיעה ביקיריו וכאשר כולם לומדים יחד איך לסייע לו לצאת מהתמכרות ולעודד החלמה, הדבר יוצר סביבה ביתית מאפשרת ותורם לכולם ובעיקר להצלחת הגמילה.

טיפול קבוצתי

שיטת טיפול יעילה וחשובה היא לקיחת חלק בקבוצה טיפולית של “מכורים  אנונימיים” בשל כוחה של קבוצת השווים, טיפול זה מונע מכח ההזדהות והשותפות של בני האדם שחולקים התמודדות יחד. טיפול זה מועבר על ידי מטפל קבוצתי מוסמך ונמשך למספר מוגדר של פגישות.

מידע נוסף בנושאי טיפול עזרה וליווי למשפחות ניתן למצוא באתר של ה”מרכז הישראלי להתמכרויות

או באתר הבא המיועד לנגמלים.

המכון הפסיכולוגי “חיבורים” מכיל אנשי מקצוע טיפוליים אשר מוכשרים אקדמית לטפל במגוון הפרעות וקשיי נפש. בין מטפליי המכון ניתן למצוא מטפלים המתמחים לטיפול פסיכולוגי בהתמכרויות, שאלות ותהיות תוכלו להפנות אלינו תמיד.

hiburim

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן