fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

טיפול ממוקד חמלה

כותב:
תוכן עניינים

“אוי לא, שוב עשיתי את הטעות הטיפשית הזאת?”
“מה חשבתי לעצמי?”
“איך זה שעדיין לא הצלחתי בזה? מה לא בסדר איתי?”
אם אתם פוגשים לעיתים קרובות את המחשבות האלה, אתם בטח מכירים את התחושה הלא נעימה שמגיעה איתן. שיפוטיות עצמית, תחושת אשמה, או השוואות בלתי פוסקות לאחרים שעלולות להוריד את תחושת הערך העצמי שלכם כל אלה יכולים לייצר חוסר נחת פנימי וקשיים רגשיים. חשוב שתדעו שהתופעה הזאת מוכרת מאוד בתחום הטיפולי, ושיש דרכים מגוונות להקל עליה. אחת משיטות הטיפול לקושי מסוג זה היא- טיפול ממוקד חמלה.

מהו טיפול ממוקד חמלה (CFT)?

טיפול ממוקד חמלה הוא גישה טיפולית שפותחה על ידי ד”ר פול גילברט. הגישה מתבססת על פיתוח חמלה עצמית וחמלה לאחרים, כאמצעי שתומך ברווחה הנפשית של האדם. הטיפול משלב ידע מתחום הפסיכולוגיה האבולוציונית, מדעי המוח וידע מתוך המסורת הבודהיסטית, במטרה לעזור לאדם עם קשיים פסיכולוגיים כמו: ביקורת עצמית, רגשות אשם, ערך עצמי נמוך וקשיים במערכות יחסים. ניתן להיעזר בגישה זו גם לטיפול בחרדה ובאופן כללי במצבים שבהם האדם חש שהוא לכוד בתוך דפוסי חשיבה מעגליים הרסניים, שפוגעים ברווחה ובתפקוד היומיומי שלו. טיפול ממוקד חמלה יכול להתאים לאנשים בכל גיל, ללא הבדל רקע ותרבות, מפני שחמלה היא יכולת אנושית אוניברסלית.

מהי חמלה?

חמלה היא רגש אנושי בסיסי, שמתאפיין בתחושה עמוקה של אכפתיות ודאגה לרווחה ולהרגשה הטובה של עצמנו ושל אחרים. חמלה מתבססת על היכולת להבחין בסבל, ולהגיב אליו באופן אקטיבי בחמימות, הבנה ורצון כנה  להקל על הכאב.
ניתן להתייחס לחמלה בכמה מישורים:

חמלה עצמית:

חמלה עצמית היא מצב שבו האדם מפנה את רגש החמלה פנימה, כלפי עצמו, במיוחד במצבים של קושי, כישלון וסבל. הפעלה של חמלה עצמית פנימית מאפשרת לאדם להתייחס לעצמו בעדינות ורכות, למצוא בתוכו הבנה וקבלה, בדיוק כפי שהיה מתנהג כלפי אדם יקר לו, שעובר חוויה דומה.

חמלה כלפי אחרים:

חמלה כלפי אחרים היא התייחסות אמפתית מול החוויה של האדם האחר, הכרה בכאב שלו ותגובה למצבו בדרך אוהדת ותומכת. אדם שיש בו חמלה לאחרים מסוגל לפתח גישה של אכפתיות ורצון להקל על סבלם. הוא נוטה להשקיע בטיפוח קשרים אנושיים, ופועל כמיטב יכולתו כדי לתרום לתחושת הרווחה הכללית של הסובבים אותו.

חמלה של אחרים כלפינו:

זהו מצב שבו אנחנו זוכים להבנה, אמפתיה ותמיכה מהסובבים אותנו, כאשר אנחנו חווים מצבים מאתגרים. חמלה מאחרים מאפשרת לנו להרגיש נתמכים ולקבל אישור לרגשותינו, ובכך היא תורמת לרווחה הרגשית ולחוסן הנפשי שלנו לנוכח האתגר.

ממה מורכבת חמלה עצמית?

חמלה עצמית היא איכות שמבוססת על שלושה אלמנטים:

  • הפגנת ידידות כלפי עצמנו- היכולת להיות עדינים ומבינים לעצמנו, ולהעניק לעצמנו את התמיכה שאנחנו זקוקים לה, מבלי לשפוט ולבקר את עצמנו.
  • אנושיות פשוטה- היכולת להבחין שסבל וחוסר שלמות הם חלק בלתי נפרד מהחוויה האנושית, ומתוך כך לפתח תחושת חיבור לכלל, ולהפחית את תחושות הבידוד והנפרדות.
  • מיינדפולנס- תשומת לב ערה- היכולת להיות מודעים למחשבות ולרגשות שלנו ללא שיפוט. מיומנות זו עוזרת לפתח גישה חומלת וגמישה יותר כלפי החוויה הפנימית שלנו, ובכך לחזק את יכולתנו להתמודד עם האתגרים בחיינו.

איך טיפול CFT עובד?

טיפול מבוסס חמלה (CFT) הוא תהליך שמסייע לאדם לפתח חמלה כלפי עצמו וכלפי אחרים, במטרה להקל על הסבל ולתרום לתחושת רווחה נפשית. במהלך הטיפול, האדם מקבל כלים לפיתוח חמלה עצמית באמצעות תרגולים מנטליים ומעשיים שונים, ולומד למסגר מחדש דפוסי מחשבה ביקורתיים, דרך הבנה חומלת וקבלה של התכנים הפנימיים שלו.

למי טיפול מבוסס חמלה יכול לעזור?

טיפול מבוסס חמלה (CFT) יכול לעזור לאנשים ממגוון של גילאים ורקעים, החווים קשיים שונים, כמו ערך עצמי נמוך, חרדה, דיכאון, התמודדות עם טראומה, נטייה לביקורת עצמית גבוהה ופרפקציוניזם, קשיים במערכות יחסים ועוד. טיפול מסוג זה נמצא כמועיל במיוחד במצבים של תחושות אשמה קשות והתנהגויות של הרס עצמי.

 לסיכום

טיפול מבוסס חמלה הוא שיטה טיפולית שיכולה להיות יעילה במצבי חיים שונים. במידה שאתם מרגישים שקשה לכם לקבל את עצמכם, ונוטים לבקר ולשפוט את עצמכם ואת האחרים לעיתים קרובות, יש בהחלט אפשרות שטיפול מסוג כזה יכול לתמוך בכם. ב”מכון חיבורים” תוכלו למצוא מטפלים מקצועיים ומיומנים, שמעניקים טיפול יעיל וממוקד בגישות ממוקדות מתקדמות, שיכולות לעזור לכם למצוא את ההקלה שנחוצה לכם, ולקבל כלים מעשיים להתמודדות עם המצב באופן ממוקד ויעיל.

 

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן