fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

סטרס ולחץ נפשי – איך נתמודד איתו?

כותב:
תוכן עניינים

הסופר האמריקאי אנדרו ברנסטין קבע, כי “האמת היא שסטרס לעולם לא מגיע מהבוס שלכם, הילדים, בן או בת הזוג, פקקי תנועה, אתגרים בריאותיים או נסיבות חיצוניות אחרות. סטרס מגיע מהמחשבות שלכם אודות הנסיבות הללו.”  

החיים מציבים בפנינו אתגרים ומחויבויות, ולא פעם עומס המטלות מוביל לסטרס ותחושת לחץ. סטרס הוא מנגנון נפשי, המתעורר לעיתים קרובות במצבים מאתגרים, ומייצר תגובה של דאגה, פחדים או מחשבות שליליות. תבניות חשיבה אלו יכולות לגרום לתגובה של מתח בגוף ולהגברה של מתח, חרדה וסימפטומים גופניים שונים.

ואכן, הדרך שבה אנחנו תופסים ומפרשים את גורמי המתח יכולה להשפיע באופן משמעותי על רמות הסטרס שלנו. החדשות הטובות הן, שניתן לפתח אסטרטגיות לניהול וארגון של תהליכי חשיבה, שיקנו לנו תחושת חוסן נפשי ורווחה פנימית, גם כאשר הנסיבות החיצוניות הן מאתגרות ותובעניות.

מה זה סטרס?

אחת הסיבות שבגללן ילדים ומבוגרים מגיעים למכון חיבורים היא כדי לטפל במצבים של לחץ נפשי, הקרוי גם סטרס או דחק.

סטרס הוא מונח שנשמע לראשונה במאה הארבע עשרה והוא מגיע מתחום הפיזיולוגיה והפסיכולוגיה.

סטרס הוא מצב שבו המערכת שלנו נמצאת במצוקה, בעקבות גירוי נפשי או גופני המשפיע עלינו.

היום אנחנו גם סובלים מסטרס בשל אורח חיינו . אנחנו אומנם לא גרים במערות ואין סיכוי שנמר ייכנס למשרד ההייטק שלנו ברמת החייל, אבל יש עוד הרבה בעיות עם אורח החיים המודרני, שיכולות לגרום לדחק נפשי ללחץ כמו תאונה, עבודה תובענית, ראיונות עבודה או  מחלות כרוניות המשפיעות עלינו נפשית ופיזית. כל מצב כזה מפעיל את מנגנוני הדחק ולעתים לזמן ממושך ויש לזה השפעה שלילית על גוף ונפש.

בנוסף לסיבות הללו סטרס עלול להתקיים גם כתוצאה מאירוע כמו מלחמה או תקיפה מינית.

לחץ נפשי: תסמינים של סטרס

סטרס איננו מצב נפשי בלבד. הוא בא לידי ביטוי בדרכים רבות ושונות, ויש לו השלכות על המערכת הרגשית, כמו גם על הבריאות הגופנית שלנו. נפרט פה כמה מהתסמינים הנפוצים של מצבי סטרס.

תסמינים רגשיים

סטרס מתבטא במישור הרגשי. לעיתים קרובות הוא מייצר תחושות חרדה, עצבנות ועצב. אנשים הנתונים בסטרס מתמשך עלולים גם לחוות הערכה עצמית נמוכה והטלת ספק ביכולותיהם. בדומה לענן המסתיר את השמש, כך הסטרס עלול להעיב על הביטחון העצמי של האדם.

תסמינים פיזיים

המחיר שהסטרס עלול לגבות מתבטא לא רק בנפש, אלא גם בגוף. כאבי ראש, מתח מוגבר בשרירים ועייפות הם רק דוגמאות לסימפטומים שמתלווים לסטרס במקרים רבים. הגוף הופך למעין שדה קרב, שבתוכו מתרחשים מלחמות , ששואבות ממנו אנרגיה החיונית לו לתפקודים אחרים ובאה על חשבונם ובכך נפגע התפקוד הכללי ותחושת הרווחה.

תסמינים התנהגותיים

במקרים רבים, סטרס ישפיע גם על ההתנהגות שלנו. אצל חלק מהאנשים הסובלים מסטרס יהיו שינויים בהרגלי האכילה ובדפוסי השינה. לעיתים האדם פונה גם לצריכת חומרים ממכרים שונים על מנת לנסות להקל על המצוקה.

איך להרגיע לחץ נפשי?

ככל שהלחצים מתחילים להצטבר, כך עולה הצורך למצוא דרכים יעילות להקל את חוויית הסטרס. למרבה המזל, ישנן אסטרטגיות מגוונות שיכולות לעזור לנו להחזיר את תחושת האיזון והשלווה הפנימית. שיטות מקובלות להקלה הן תרגול מיינדפולנס, פעילות גופנית ועיסוקים יצירתיים למיניהם. לכל אחת מהדרכים יש יתרונות ייחודיים. דרך נוספת שמציעה הקלה במצבי סטרס היא טיפול באומנות, שבו ניתנת לאדם הזדמנות לבטא את רגשותיו בצורה יצירתית, ולתעל את המתח והלחץ לאפיקים בונים ומיטיבים יותר. אמנות היא כלי רב עוצמה, שמאפשר לאדם לפגוש חלקים בתוכו שלא העז לראות או להרגיש קודם לכן, לקבל תובנות משמעותיות לגבי עולמו הפנימי, להבין לקבל את עצמו ולרפא את המקומות הפגועים בנפשו. עיסוק באומנות ויצירה מסוגל לסייע בהשקטת התודעה וכניסה למעין מצב מדיטטיבי של יצירה הדומה למצב חלימה.

לחץ בעבודה ולחץ

זהו עידן של דיגיטל, הייטק. עידן של חידושים והמצאות, שינויים מהירים והעובדים נתונים כל העת בתוך לחץ של להספיק גם לפרנס את המשפחה שלהם,  והישגיות חסרת פשרות. לאינטסיביות במקומות עבודה עשוי להיות מחיר נפשי ורגשי לעיתים גם קוגנטיבי ופיזי

האם העבודה שלכם גורמת לכם לסטרס וחרדה?

חרדה בעבודה, סטרס, לחץ ומתח באים לידי ביטוי כאמור בסימפטומים שונים, ושווה לבדוק האם אתם נמצאים במקום עבודה בריא, או במקום עבודה שגורם לכם קושי רגשי מתמשך. לעתים הקושי נובע מחוסר התאמה שלכם למקום העבודה או תחושת החמצה מתמשכת הקשורה בעיסוק שאינו הולם את כישורינו ולא מספק לנו תחושת ערך.

חרדה בעקבות סטרס בעבודה דורשת אבחון וטיפול שאם לא כן היא עלולה להחמיר. גם להפרעת חרדה בעבודה יש סימנים גופניים כמו בעיות שינה, דאגות יתר, בהלה, הזעה, דופק מהיר, רעד, יובש בפה והרגשה שיש איזה גוש תקוע בגרון.

הסימנים עלולים לבוא לידי ביטוי גם בהתנהגות במהלך העבודה. תגובות מוגזמות, התפרצויות זעם, חוסר יכולת להתרכז, תחושת כישלון שמעכבת את הפרויקט ועוד. אבחון פסיכיאטרי או הערכה של פסיכולוג מוסמך תוכל לעזור לכם להבין  אם מדובר בתגובה סטרסורית ויחד אתכם להכיר בקשיים ובאפשרויות הפתוחות בפניכם ליצר שינויים באיכות החיים.

טיפול בסטרס ולחץ נפשי

“האמת היא, שאין סטרס או חרדה ממשיים בעולם; המחשבות שלכם הן שיוצרות את האמונות השגויות הללו. לא ניתן לארוז מתח, לגעת בו או לראות אותו. ישנם רק אנשים שעסוקים בחשיבה מתוחה” (וויין דאייר)

אפשרויות הטיפול בסטרס הן מגוונות ומקיפות שיטות שונות, החל משינויים באורח החיים היומיומי, דרך טכניקות להירגעות ועד לגישות תרפויטיות שונות וטיפול תרופתי. הבחירה בסוג הטיפול תלויה בהעדפות האישיות של האדם, בצרכים הייחודיים שלו וגם במחיר שהוא חש שהסטרס גובה ממנו בחיי היומיום.

אחת משיטות הטיפול המובילות לסטרס היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). טיפול זה שואף לצייד את האדם בכלים לזהות את דפוסי החשיבה שתורמים לסטרס, ולשנות אותם. המטופל לומד למסגר מחדש את החשיבה  שלו המייצרת קושי ותחושות שליליות, ורוכש אסטרטגיות יעילות יותר להתמודדות עם מצבי מתח. בכך מסייע טיפול CBT להחזיר לעצמו את העוצמה והשליטה בחוויית הרווחה הפנימית שלו.

לסיכום

סטרס ולחץ נפשי הם מצבים נפוצים מאוד באורח החיים המהיר והתזזיתי של העולם המערבי. זיהוי התסמינים הרגשיים, הפיזיים וההתנהגותיים הוא צעד ראשון בדרך להקלה על מצבים אלה. פתרונות כמו טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טכניקות הירגעות וטיפול באמנות יכולים לסייע ביצירת שינוי משמעותי. חשוב לזכור, כי סטרס אינו סימן לחולשה, אלא חוויה נפוצה ואוניברסלית, שאפשר להתמודד איתה ואף להתגבר עליה, בעזרת כלים יעילים ותמיכה נכונה.  ב”מכון חיבורים” תוכלו לקבל הכוונה מקצועית ממטפלים מוסמכים ומכילים, שישמחו לתמוך ולחזק אתכם בתהליך השינוי לעבר חוויית חיים שלווה, מאוזנת ונעימה יותר.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן